Streda 22. mája. Meniny má Júlia, Juliána

Hypotéky zvyšujú hlad po finančnom sprostredkovaní

Súčasný hypotekárny boom zvýšil okrem úverov na bývanie záujem i o ďalšie služby. Konkrétne ide o finančné sprostredkovania. Ľudia si čoraz viac uvedomujú, že k získaniu výhodných podmienok potrebujú poradenstvo odborníka, a že im nestačia vlastné sily. 

Vidno to i na výsledkoch spoločnosti Fincentrum, ktorá je najväčšou sprostredkovateľskou spoločnosťou v oblasti hypoték na Slovensku. Obrat spoločnosti v oblasti úverov vzrástol v prvom kvartáli medziročne o jednu tretinu, kým celkový predaj nových hypoték stúpol podľa bankových štatistík len o zhruba desatinu.

Záujem o sprostredkovanie teda rastie rýchlejšie ako predaj hypoték. Slovensko tým však len dobieha stav bežný v západnej Európe, kde sa na finančných profesionálov spolieha oveľa viac ľudí. Na Slovensku sa stále veľa ľudí radí o financiách len s známymi, či rodinou.

Výhody spolupráce s finančným sprostredkovateľom

Hlavnou výhodou finančného agenta je predovšetkým komplexnosť jeho služieb. Šetrí tým čas a námahu klienta, ktorý by inak musel jednotlivé individuálne inštitúcie osloviť sám a  nikdy by pritom nezískal taký prehľad, aký má, vďaka každodennej praxi, kvalitný sprostredkovateľ.

„Banky majú napríklad pri hypotékach špecifické cieľové skupiny, pre ktoré dávajú výhodnejšie produkty. Niektorá má lepšie služby pre živnostníkov, iná dokáže dať lepšie podmienky na hypotéke pre mladých. V jednej je výhodnejšie priebežné financovanie počas výstavby, iná sa špecializuje na refinancovanie,“ uvádza analytik Fincentra Peter Világi.

„Skúsený sprostredkovateľ vie, v ktorej banke má konkrétny klient šancu dostať najlepšie podmienky. Aj preto dokáže ušetriť klientovi čas a starosti. Na to, aby klient získal napríklad záväznú ponuku úveru na bývanie z každej banky, musel by podať viacero žiadostí o úver. Schvaľovatelia v bankách to však môžu pokladať za špekuláciu. Každá žiadosť sa totiž objavuje v úverovom registri individuálne, čo komplikuje cestu človeka k hypotéke,“ dodáva analytik Fincentra.

Ak sa klient nakoniec dohodne s jednou bankou, zväčša si musí ostatné banky, ktoré oslovil, obehnúť znova a vyžiadať si potvrdenia o nečerpaní úverov. Tento úkon niektoré banky spoplatňujú aj 25 eurami.

Banky a poisťovne okrem toho dávajú klientom na výber len z vlastných produktov. Ľudia by si však mali vyberať z ponuky celého trhu a nie obmedzovať sa len na jednu inštitúciu.

Význam spolupráce s finančným sprostredkovateľom sa zvyšuje počas zmien životných etáp klienta. Kvalitný sprostredkovateľ zabezpečuje klientom pravidelný servis a úpravu ich finančných produktov tak, aby odrážali ich skutočné potreby. Či už ide o financovanie bývania, správu úspor, investície, či poistnú ochranu života a majetku.

Ďalšou výhodou agenta je v tom, že vďaka dobrému prehľadu trhu vie upozorniť klienta na aktuálne novinky a akcie. Vďaka tomu môže klient uzavrieť dobré zmluvy za výhodnejšie ceny.

Význam sprostredkovateľa narastá pri servise celej rodiny. Ak zmluvy uzatvára v kontexte ostatných dojednávaných v rodine, agent ich vie nakombinovať tak, aby sa dopĺňali a klienti využili aj všetky možnosti zliav od finančných inštitúcií.

Skúsený finančný sprostredkovateľ dokáže pomôcť aj pri poistných udalostiach či iných nepríjemných situáciách, ktoré človeka v živote postretnú.

Na slovenskom trhu je dnes v ponuke zhruba štyri tisíc finančných produktov. Je len ťažko predstaviteľné, aby prehľad v nich mohol mať bežný človek, ktorý sa na financie nešpecializuje. Význam kvalitného poradenstva a sprostredkovania tak bude i v budúcnosti narastať a postupne sa dostávať na úroveň bežnú v krajinách s vyspelejších trhoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *