Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Ideálna pôžička neexistuje, no skúsili sme nájsť k nej najbližšiu

Banky Redakcia 17.12.2015 | 00:00 0 Komentárov

Ako správne porovnať cenu dvoch majonéz, keď jedna udáva objem a druhá hmotnosť? Vyberiete si predsa tú, ktorá vám viac chutí. A podobne je to aj s bankovými pôžičkami. Banky ich totiž robia rozmanitými parametrami zámerne navzájom neporovnateľnými.

Zbytočne bude jedna banka tvrdiť, že jej tisíceurová pôžička na 12 mesiacov je najlepšia na trhu, keď človek potrebuje dve tisícky a splácať ich chce dva roky. Alebo pôžička z dielne inej banky, ktorá tvrdí o svojej pôžičke tiež len to najlepšie, no vám sa nechce splácať ju päť rokov a kupovať si k nej poistenie a bežný účet. Zdá sa teda, že odpoveď na otázku: Ako zistiť, ktorá banka má najvýhodnejšie vianočné spotrebné úvery?, bude veľmi náročná.

Napriek tomu sa analytik porovnávacieho portálu Finančnej Hitparáda Pavel Škriniar pokúsil porovnať vianočné bankové pôžičky. „Ponúkaný šalát parametrov bánk sme rozobrali, navzájom porovnali a opäť zamiešali. Výsledkom je jedno číslo,“ priblížil.

Metodológia, ktorú Finančná hitparáda použila je nasledovná:

„Úrokovú sadzbu úveru sme porovnávali s najnižšou spomedzi všetkých a to isté sme urobili aj s poplatkami za poskytnutie pôžičky. Zároveň sme porovnali minimálne a maximálne splatnosti a zakomponovali sme do toho aj minimálne a maximálne výšky spotrebných úverov. Okrem toho sme do toho primiešali aj počet podmienok potrebných na získanie danej úrokovej sadzby alebo samotnej pôžičky (čím viac podmienok treba splniť, tým z nášho pohľadu horšia pôžička).“

Tu je výsledok: (čím menej bodov tým lepšia pôžička)

Banka

produkt

počet bodov

Neexistujúca banka

Ideálna pôžička

5,00

 1. ZUNO Bank

Online PÔŽIČKA

13,57

 1. ČSOB banka

Bezúčelový úver

13,70

 1. Slovenská sporiteľňa

Štedrá pôžička

15,90

 1. UniCredit Bank

Presto úver (bezúčelový)

16,75

 1. Tatra banka

Bezúčelový úver so zrýchleným splácaním

17,77

 1. OTP Banka

otp EXPRES úver

17,82

 1. Raiffeisen Bank

Pôžička

20,96

 1. VÚB banka

Flexipôžička

22,77

 1. Poštová banka

Dobrá pôžička

22,90

 1. Prima Banka

Pôžička

23,23

 1. Sberbank

mojaFérovápôžička

35,36

 1. mBank

mPôžička Plus

37,17

(Zdroj: FinančnáHitparáda.Sk k 6.12.2015)

Komentár:

Ideálnu pôžičku nemá v ponuke žiadna banka. Ak by sme ju mali vyskladať z jednotlivých ponúk, tak by mala úrokovú sadzbu 0 %, poplatok za poskytnutie 0 % z objemu úveru, jednu podmienku na jej poskytnutie, splatnosť od 6 do 108 mesiacov a s možnosťou čerpať od 300 do 30 000 eur. Keďže každá banka sa od tejto ideálnej viac či menej vzďaľuje, prideľovali sme za odchýlky body. Čím viac bodov, tým vzdialenejšia od ideálu.

Najvýhodnejšia pôžička vo všeobecnosti je v ponuke Zuno Bank, no v tesnom závese za ňou je Bezúčelový úver ČSOB banky. Rebríček uzatvára Férová pôžička Sberbank a mPôžička od mBank. Sberbank má v porovnaní s inými pôžičkami príliš dlhú minimálnu splatnosť a v porovnaní s priemerom aj veľa podmienok. mBank má síce pôžičku s nulovou úrokovou sadzbou ale na rozdiel od väčšiny pýta si za ňu poplatok a ponúka iba jednu splatnosť (12 mesačnú). V porovnaní s inými bankami je jej horný limit iba zlomkom konkurenčných pôžičiek. No ak by chcel klient pôžičku na 12 mesiacov a od 350 do 1500 eur, je mPôžička veľmi dobrou voľbou.

Brať si úver na vianočné darčeky je ako opiť sa. Najprv pôžitok a potom starosti, ako sa čo najrýchlejšie dostať z tej situácie. Pôžičky nám dávajú falošný pocit, že si môžeme niečo dovoliť. Ak ani tieto argumenty neodradia človeka od života na dlh, mal by si aspoň vziať pôžičku, ktorá je výhodnejšia ako priemer. – uvádza Pavel Škriniar.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *