Piatok 25. septembra. Meniny má Vladislav

Index Dow Jones je médiami obľúbený, no jeho význam je preceňovaný

index

Médiá, verejnosť a trhoví analytici sledujú vývoj akciových trhov prostredníctvom indexov. Sú zostavené z množstva akcií a signalizujú pohyb trhu smerom nahor alebo nadol. Tromi hlavnými indexami sú Dow Jones, Standard & Poor’s 500 a NASDAQ.

Hoci majú akciové indexy nesporný význam pri naznačení trhového vývoja, ich vypovedacia schopnosť sa často chápe nesprávne. Prisudzuje sa im väčší význam, než v skutočnosti majú. Nehovoria totiž o celom trhu, ale len o vybranej vzorke akcií. Dané portfólio konkrétneho investora sa teda často vyvíja odlišne ako trhový index.

Precenený Dow Jones

Týka sa to najmä najznámejšieho indexu – Dow Jones. Dá sa povedať, že je doslova miláčikom médií. Často býva zmieňovaný ako indikátor nálady na finančnom trhu a toho, aký optimizmus, či naopak pesimizmus medzi investormi vládne. Dôvodom je zrejme jeho dlhá história a jeho všeobecné prijatie.

Index založil v roku 1896 novinár Charles Dow. Najprv ho tvorilo len 12 akcií obchodovaných na Newyorskej burze. V roku 1916 bol počet rozšírený na 20 a v roku 1928 na dnešný počet 30 akcií. Konkrétne zloženie indexu sa samozrejme v čase mení tým, ako firmy vznikajú a zanikajú. Jedinou spoločnosťou, ktorá v indexe zostáva od dôb jeho vzniku, je General Electric.

Index zostavuje vydavateľ denník Wall Streen Journal. Do roku 1999 ho tvorili len spoločnosti z Newyorskej burzy. Dnes však do neho patria aj spoločnosti ako Apple, Intel a Microsoft obchodujúce sa na burze NASDAQ.

Slabou stránkou indexu je práve nízky počet akcií. Ide o tie najväčšie, najbohatšie a najviac obchodované spoločnosti. Sú medzi nimi napríklad firmy ako Boeing, IBM alebo Coca-Cola.

Hoci teda veľa ľudí považuje Dow Jones za spoľahlivý indikátor, v skutočnosti hovorí len o pohybe veľkých korporácií. Navyše v ňom chýbajú firmy z takzvanej novej ekonomiky. Je v ňom málo spoločností zaoberajúcich sa novými službami digitálnej a online ekonomiky. Chýbajú v ňom napríklad hráči ako Facebook, alebo Alphabet (Google).

Ďalšou výhradou voči tomuto indexu je váha jednotlivých akcií v ňom. Význam 30 spoločností v indexe nie je rovnaký. Váha je nastavená na základe trhovej hodnoty akcií. Tie drahšie tak majú na vývoj indexu väčší vplyv ako firmy s lacnejšími akciami.

Ak teda akcie menšej hodnoty, napríklad Coca-Cola, stúpnu o jeden dolár, má to na index menší vplyv, ak by o jeden dolár zdraželi povedzme akcie McDonald´s. Ide pritom o podobne veľké firmy. Takto nastavené váhy ešte viac zvýrazňujú slabú stránku indexu a teda jeho zameranie na firmy s drahými akciami.

Výstižnejší S&P 500

Finanční špecialisti preto radšej sledujú index S&P 500. Ten vznikol v roku 1957 a spravuje ho spoločnosť Standard & Poor’s. Ako vyplýva z názvu, tvorí ho až 500 spoločností. Je preto považovaný za oveľa lepší indikátor stavu trhu než Dow Jones. Firmy okrem toho pochádzajú z rozličných sektorov. Pohyb teda S&P 500 hovorí o zmenách v rôznych odvetviach.

Ďalším jeho pozitívom je váženie jednotlivých akcií. Nie je zostavené na základe ceny akcií, ale na základe trhovej kapitalizácie danej spoločnosti. Trhová kapitalizácia je násobok ceny akcií a ich celkového počtu. Udáva tak aktuálnu trhovú hodnotu spoločnosti. V dôsledku toho má väčšia spoločnosť na výsledný index väčší vplyv ako menšia. Nerozhoduje teda cena jednej akcie.

Na porovnanie štruktúry oboch indexov, môžeme sledovať ich citlivosť napríklad na pohyb akcií spoločnosti IBM. V indexe S&P má váhu len 0,4 percenta. V indexe Dow Jones však až 3,4 percenta. Pohyb akcie preto bude mať na výsledný index Dow Jones osem krát vyšší vplyv ako na index S&P 500.

Technologický Nasdaq má čoraz väčší význam

Tretím významným indexom je Nasdaq composite. Vznikol v roku 1971. Je postavený ešte širšie ako S&P 500. Patrí do neho všetkých viac ako 3 300 akcií, ktoré sa obchodujú na technologickej burze Nasdaq Stock Market. Jeho nevýhodou však je prílišná koncentrácia na technologický sektor, s ktorým preto rastie aj padá. Okrem toho existuje aj index Nasdaq 100, ktorý zohľadňuje len sto vybraných akcií z tejto technologickej burzy.

Každý z troch zmienených indexov má svoj význam. Kým Dow Jones je zameraný na lídrov trhu, S&P 500 hovorí o všeobecnej nálade. Význam indexu Nasdaq narastá najmä v dnešnej dobe, keď sa ekonomika mení k väčšej digitalizácií.

Investori by mali vedieť význam jednotlivých indexov správne interpretovať. O ich odlišnom zameraní jednotlivých indexov hovoria aj ich výsledky. Kým Nasdaq je od júna na nových historických maximách, S&P 500 je v pluse v porovnaní so začiatkom roka, no na rekord ešte len siaha, Dow Jones je v porovnaní s januárom ešte stále v červených číslach.

Aký index sledujete?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial