Piatok 30. októbra. Meniny má Šimon, Simona

Index S&P 500 ako investičná príležitosť

Drobní investori by sa mali namiesto jednotlivých akcií zamerať skôr na akciové indexy. Odporúča to ikonický investor Warren Buffett. Jednou z možností je index S&P 500.

Podľa W. Buffetta by mali drobní investori obmedziť riziko a namiesto investovania do samostatných akciových titulov by mali investovať do širokého amerického akciového indexu S&P 500.

Akciový index S&P 500, skrátene poznáme aj pod názvom S&P. Bol založený finančnou spoločnosťou Standard & Poor’s  v roku 1957. Index je zložený z 500 najväčších a najhodnotnejších amerických spoločností, ktoré sú obchodované na americkej burze s cennými papiermi (NYSE a NASDAQ).

Do indexu sa teda vyberajú spoločnosti, ktoré majú vysokú trhovú hodnotu, vysoký objem akcií obchodovateľných na burze a sídliace v USA. Index S&P 500 je považovaný za najznámejší a najviac sledovaný akciový index a za najlepší ukazovateľ vývoja na americkom akciovom trhu. Samozrejme existujú aj iné dôležité indexy, napríklad americký Dow Jones Industrial Average, alebo európske DAX 30, FTSE 100, či japonský Nikkei.

S&P 500 je veľmi obľúbenou možnosťou pre dlhodobé investície. Napriek tomu, že sa do indexu ako takého investovať nedá, možnosti otvárajú mnohé ETF fondy, ktoré spomínaný index kopírujú.

Čo sú ETF fondy

Exchange traded funds (ETF) sú fondy ktoré sú obchodovateľné na burze. Možno prostredníctvom nich investovať do veľkého množstva finančných nástrojov naraz. Sledujú vývoj svojho benchmarku, v našom prípade indexu S&P 500, pričom k nákupu zvolených akcií využívajú peniaze od investorov. To znamená, že ak vzrastie hodnota benchmarku o desať percent, tak sa o desať percent zvýši aj hodnota zvoleného ETF.

Náklady na správu ETF fondu sú minimálne. Dôvodom je to, že ETF fond je pasívne riadený, čo znamená, že zloženie vybraného benchmarku kopíruje automaticky. To je podstatná výhoda oproti klasickým podielovým fondom, ktoré riadia portfólio manažéri, a poplatky sú preto rádovo vyššie.

V prípade, ak má investor záujem o americké ETF, musí však na rozdiel o podielových fondov v eurách podstupovať menové riziko.

Index ponúka širokú diverzifikáciu a zaujímavý výnos

Index S&P 500 má v rámci trhu široký záber na spoločnosti s vysokou kapitalizáciou, a preto je pre investorov jednoduchou a dostupnou možnosťou diverzifikácie, v porovnaní s investíciami do jednotlivých akciových titulov. V indexe majú najväčšie zastúpenie prosperujúce sektory z oblastí technológií, zdravotníctva či financií. Okrem nich sa v indexoch združujú aj aktíva z oblasti priemyslu, nehnuteľností, energetiky či komunikačných služieb.

V spojitosti s investovaním do indexov prostredníctvom ETF je treba upozorniť, že výkonnosť indexov sa odhaduje v dlhšom časovom horizonte. Aby sa vaše investície čo najviac priblížili očakávanému výkonu, je v hodné  investovať na dlhšie časové obdobie.

V súčasnosti svetové centrálne banky pozastavili prepad cien akcií a indexov pomocou masívnych monetárnych stimulov. Nálada na finančných trhoch sa od marca evidentne zlepšila, čo je príčinou, že aktuálne sa cena akciového indexu S&P 500 pohybuje na úrovni 3 50 dolárov, čo len o desať percent ako v druhej polovici februára a o 36 percent viac ako 23. marca.

Kríza nás ešte len čaká a momentálne nevieme posúdiť, aká hlboká bude. Ak ale investujeme finančné prostriedky na pravidelnej báze každý mesiac, ich zhodnotenie sa skôr či neskôr dostaví.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial