Stvrtok 03. decembra. Meniny má Oldrich

Index S&P 500 po prvýkrát v histórii prekonal hranicu 3000 bodov

Americký akciový index S&P 500 v stredu prvýkrát prekonal magickú hranicu 3000 bodov. Investori s nadšením privítali vyjadrenia predsedu Fedu Jeroma Powella o budúcej politike centrálnej banky. Trhy sa tak opäť raz vezú na vlne optimizmu.

Trhy takmer na isto počítajú s tým, že Fed zníži sadzby už na najbližšom zasadnutí 31. júla. Odštartoval by tak nový monetárny cyklus, teda nové kolo znižovania sadzieb.

J. Powell vo svojom stredajšom vystúpení pred Výborom Snemovne reprezentantov pre finančné služby povedal, že „obavy súvisiace s obchodným napätím a slabým rastom svetovej ekonomiky naďalej ovplyvňujú vyhliadky americkej ekonomiky“. Dodal, že centrálna banka je pripravená primerane zasiahnuť s cieľom udržať ekonomiku pri súčasnom raste.

V súčasnosti sa úrokové sadzby Fedu nachádzajú v pásme 2,25 až 2,50 percenta. Trhoví hráči aktuálne počítajú s poklesom minimálne o 25 bázických bodov, no v hre je aj možnosť, že Fed úrokové sadzby zníži o 50 bázických bodov, teda na hodnotu 1,75 až 2 percentá.

Nové rekordy

Finančné trhy sa teraz vezú na vlne optimizmu. Ešte na prelome rokov sa pritom akciový index S&P 500 pohyboval na úrovni 2 351 bodov. Od začiatku roka tak trhy vzrástli o bezmála jednu štvrtinu. Čo je za týmto vysokým rastom? Spomenie si niekto ešte na medvediu náladu, ktorá robila všetkým vrásky na čele konca minulého roka? Trhy vtedy prepadli o 20 percent, čo bol najhorší záver roka od čias veľkej hospodárskej krízy z roku 1931?

Politici a centrálne banky majú v rukách veľkú moc. Kým vlani všetci hovorili o nadchádzajúcej recesii a scenáre nekreslili inak ako na čierno, tento rok sú všetci plní optimizmu. Dôvodom je zvrat v rétorike centrálnych bánk. Nádej investorom dodalo aj obnovenie rokovaní medzi USA a Čínou.

Kto má kľúče od miešačky? … Fed predsa.

Fed minulý rok zvýšil svoje sadzby štyri krát a podobný počet zvýšení avizoval i na tento rok. Všetci sa preto báli príchodu recesie. V januári však prišlo vytriezvenie a index S&P 500 vzrástol za jeden mesiac o takmer osem percent, čo z januára urobilo najlepší prvý mesiac v roku za posledných 32 rokov. Trhy uznali, že to s panickými výpredajmi koncom roka prestrelili a nová kríza nie je na programe dňa. Vývoj pokračoval aj v ďalších mesiacoch a index S&P 500 si pripísal najlepšie štyri mesiace od roku 2001.

Čo je dôvodom tohto obratu o 180 stupňov? Kľúče od miešačky drží Fed. V januári bola zverejnená zápisnica z decembrového zasadnutia, podľa ktorého banka upustila od plánu ďalšieho zvyšovania sadzieb v tomto roku.

Ako sa tento rok menilo stanovisko Fedu:

♣ Vo februári nahradil J. Powell na tlačovej konferencii výraz “zvýšenie” sadzieb za “prispôsobenie sa”, čo otvorilo cestu úvahám o opätovnom znížení sadzieb.

♣ V marci naznačil šéf Fedu „dlhú prestávku“ pri zvyšovaní sadzieb s cieľom zlepšiť predĺžiť hospodársky cyklus o rok až dva. K holubičiemu slovníku sa pridala i ECB a trhy si tak začali myslieť, že centrálne banky zvýšia úrokové sadzby až koncom roka 2020, čo bolo výrazne neskôr, ako pôvodné očakávania.

♣ V apríli následne začali investori započítavať do cien možné zníženie sadzieb na konci roka. Prispievala k tomu možno aj výzva amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho ekonomických poradcov, aby Fed umožnil ekonomike viac sa nadýchnuť práve znížením sadzieb.

♣ V máji zopár amerických bankových domov prišlo s úvahou, že Fed bude znížovať sadzby už po lete. V reakcii na to index S&P 500 prepisoval v júni historické maximá. Robustné zisky doručili aj akcie v Európe, Japonsku či v emerging svete. Rallye bola postavená na očakávaní uvoľnenia menovej politiky a čiastočne aj na nádeji prímeria na poli obchodnej vojny medzi USA a Čínou.

♣ Započítavanie toho, že Fed zníži sadzby do konca roka až niekoľkokrát, čo bolo v júni podporované aj zhoršujúcimi sa makrodátami vrátane ustupujúceho inflačného tlaku, tlačili nadol výnosy amerických štátnych dlhopisov

♣ Najnovšie pozitívnu náladu povzbudil v júli J. Powell prejavom v Kongrese, kde naznačil, že centrálna banka môže znížiť úrokové sadzby, aby podporila ekonomiku, ktorá vykazuje trhlinu najmä kvôli obchodnej vojne a nedostatočnej inflácii, už na konci tohto mesiaca. Konštatoval, že riziká smerom nadol sa pre ekonomiku v ostatných mesiacoch zvýšili, najmä z medzinárodného (externého) prostredia. doriešenie obchodného sporu s Čínou, dlhový strop a brexit. Trhy na to reagovali dosiahnutím nového rekordu indexu S&P 500 na 3000 bodoch.

USA vs. Čína – všetci čakajú na riešenie

Druhým faktorom, ktorý sa podpísal pod tohtoročné maximá na akciových trhoch bola nádej, že bude vyriešená obchodná vojna medzi USA a Čínou. Dohoda už bola na spadnutie na jar, čo investori započítali do cien. V máji však optimizmus opadol, keď sa D. Trump otočil na opätku a uvalil na čínsky tovar nové clá. Nová hrozba vyostrenia obchodnej vojny vydesila investorov – písalo sa v máji.

Tento vplyv je dobre viditeľný na priebehu indexu S&P 500 a jeho tvaru V na grafe nižšie. D. Trump sa však v nedávno na zasadnutí G20 v japonskej Osake stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pching a rokovania dopadli nádeje. Aktuálne sa preto opäť vezieme na pozitívnej vlne.

Čo na to analytici

„Veľké obavy z recesie z konca minulého roka sa nenaplnili: napriek slabým číslam hospodárstvo eurozóny i USA pokračujú v raste, čo reflektujú aj ceny akcií,“ hovorí Michal Lehuta, analytik VÚB banky. „Recesia nateraz nehrozí, aj keď jej pravdepodobnosť v nasledujúcich 12 mesiacoch odhadovaná z preklopenej výnosovej krivky dosahuje v USA už takmer 30 percent. Ekonomika sa prirodzene vyvíja v cykloch a nie každé jej pristátie však musí byť tvrdé, teda vo forme recesie,“ konštatuje.

Centrálne banky prehodnotili v uplynulých mesiacoch svoje postoje k monetárnej politike. Viac ako polovica centrálnych bánk spanikárila, čo viedlo k zníženiu úrokových sadzieb na globálnej úrovni. Oficiálne sme teda vstúpili do nového cyklu menového uvoľňovania,“ hovorí Christopher Dembik, hlavný makro analytik Saxo Bank.

„Na konci tohto mesiaca očakávame zníženie úrokových sadzieb Fedu. Americká centrálna banka môže naštartovať nové znižovanie sadzieb v rozvíjajúcich sa, ale aj vyspelých krajinách, ako Kanada alebo Spojené kráľovstvo,“ konštatuje analytik.

Jakub Rosa zo spoločnosti Across Private Investments však upozorňuje, že anatómia rely, ktorá vystrelila akciový trh na nové historické maximum nie je založená na dobrých ekonomických dátach. „Hlavným driverom sú agresívne očakávania, že FED hodí trhom záchranné koleso. Olej do ohňa prilieva aj americký prezident Donald Trump. Americkú centrálnu banku prirovnáva pre nečinnosť k tvrdohlavému dieťaťu,“ hovorí.

Pripomína, že svetová ekonomika aj napriek novým rekordom akciového trhu evidentne spomaľuje. Globálny predstihový index PMI dosahuje najnižšie úrovne od roku 2016. „Opodstatnenosť historických maxím preto ukáže blížiaca sa výsledková sezóna za druhý kvartál, ktorá poodhalí citlivosť firemných ziskov na nemastné neslané dáta z ekonomiky,“ naznačuje.

Máme mať dôvod na radosť?

Nálada na trhoch sa mení veľmi rýchlo. Beznádej môže rýchlo vystriedať eufória. Ten, kto koncom vlaňajška horúčkovito predával, pravdepodobne stratil tým, že nedokázal dostatočne včas nastúpiť na vlak, ktorý sa rozbehol začiatkom tohto roka.

Každý výpredaj vystrieda rast a nový vrchol vždy prekoná ten predchádzajúci. Volatilita na trhoch bola a bude. Čoskoro sa teda pravdepodobne objaví udalosť, ktorý trhy strhne opäť nadol. „Nevyspytateľnosť amerického prezidenta Donalda Trumpa výhľad zahmlieva. Rizikom je aj možný konflikt USA s Iránom či ďalšie hospodárske problémy v Číne. Stále je aj hrozbou aj odchod Spojeného kráľovstva z EÚ bez dohody koncom októbra, ktorý pripúšťa hlavný kandidát na britského premiéra Boris Johnson,“ vymenúva riziká M. Lehuta z VÚB.

Radoslav Kasík, CIO spoločnosti Finax hovorí, že súčasný optimizmus môže nauršiť čokoľvek: konflikt, medzinárodná politika, európska politika, dlhopisové trhy, nekonanie Fedu, problémy v Ázii. „Udalosti s najzásadnejším vplyvom na trhy sú vždy tie nepredvídateľné. Je to ale bežná súčasť života. Je to nakoniec krása ekonomiky a finančných trhov, ich živelnosť a nepredvídateľnosť,“ dodáva.

Volatilita by preto bežných investorov nemala zaujímať. Mali by sa orientovať na dlhodobý trend, a ten hovorí, že za posledné štyri desaťročia dokázali americké akciové trhy merané indexom S&P 500 dosiahnuť priemerný ročný výnos 12 percent. A to napriek prasknutiu internetovej bubliny z roku 2000, či globálnej finančnej kríze v roku 2008.

Štatistika na záver: Podľa štúdie spoločnosti Morningstar, ktorá porovnávala rôzne obdobia na akciových trhoch v rokoch 1926 až 2018, je 74-percentná pravdepodobnosť, že akciová investícia skončí v pluse pri ročnom investičnom horizonte. Pri piatich rokoch je to už pravdepodobnosť 86 percent a pri pätnástich rokoch dokonca sto percent. Nejde teda o časovanie trhov, ale o využívanie dlhodobého trendu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial