Sobota 15. augusta. Meniny má Marcela

Indovia budú mať najväčšiu diamantovú burzu na svete

Investície Redakcia 27.11.2018 | 00:00 0 Komentárov

India spracováva okolo 80 percent všetkých novo vyťažených diamantov na svete. V meste Surat sa preto začala výstavba nového burzového komplexu, ktorý sa má stať najväčšou svetovou burzou s diamantmi.

Objemom zobchodovaných diamantov by mala burza v Surate zatieniť Bombaj, Izrael i Belgicko. Nový burzový komplex má zabezpečiť 150 tisíc pracovných miest. Má byť postavených 11 jedenásťposchodových budov s približne 12 tisíc kanceláriám pre viac ako  4 400 obchodujúcich subjektov. Stavebné práce majú byť ukončené v roku 2020.

Okrem obchodníkov s diamantmi budú v Surate sídliť banky, gemologické laboratória, sklady s najmodernejšími trezormi, colný úrad, obchody i múzeum. Väčšinu kancelárií si už dopredu rezervovali obchodníci. Svoje zastúpenie tu plánujú aj obchodné spoločnosti z Bombaja, Antverp, Izraela, Hongkongu a Dubaja.

Bez priameho dopadu na Slovensko

Burza v Surate navýši celosvetový počet diamantových búrz na číslo 31. Svoju diamantovú burzu už má napr. Hongkong, New York, Dubaj, Londýn, Moskva alebo Istanbul. „Súčasným najvýznamnejším diamantovým obchodným centrom sú ale Antverpy, kde sídlia rovno štyri diamantové burzy. Známe belgické mesto len za prvý štvrťrok tohto roka zobchodovalo diamanty v hodnote 13 miliárd dolárov. Ako najväčšia býva označovaná Izraelská diamantová burza v Ramat Gan, ktorá združuje vyše 3 100 členov, “ uvádza Alojz Ryšavý, klenotník a majiteľ ALO diamonds, ktorý s diamantmi na svetových burzách obchoduje už viac ako 20 rokov.

Burzový komplex v Surate nebude mať krátkodobo vplyv na slovenský ani český trh. Napríklad ALO diamonds nakupuje diamanty mimo indického trhu, a to primárne v Hongkongu, Tel Avive a Antverpách. Z dlhodobého hľadiska by mohla India svojou prevahou zatlačiť na ceny, čomu by sa kvôli konkurencieschopnosti museli prispôsobiť všetci svetoví hráči. Takýto vývoj je však vzhľadom na doterajšie skúsenosti skôr menej pravdepodobný.

Investície do nových technológií

Najvyššou prioritou novej burzy je okrem veľkého množstva diamantových obchodov dôraz na bezpečnosť. Technologické zabezpečenie celého komplexu by mali zaisťovať najmodernejšie dostupné technológie. Vstupy do budov bude strážiť systém schopný rozpoznávať ľudské tváre. Každého návštevníka čaká niekoľkostupňová vstupná procedúra a neustály monitoring jeho pohybu vnútri komplexu.

Kým diamantová burza v Dubaji má rozlohu 465 tisíc metrov štvorcových a newyorská 418 tisíc metrov štvorcových, burzový komplex v meste Surat bude stáť na 613 tisícoch metroch štvorcových, čo z neho bude robiť najväčšiu diamantovú burzu na svete. India v súčasnosti investuje veľké peniaze aj do výstavby nového obchodného centra so šperkmi a drahými kameňmi v Bombaji, ktoré by malo vytvoriť až 100 tisíc pracovných miest a malo by sa stať najväčším indickým obchodným centrom, kde budú ponúkať šperky a drahé kamene veľkoobchodníci aj maloobchodníci.

India je krajina diamantov a šperkov

India je historicky veľmi úzko spätá s diamantmi a šperkmi. „Indovia podľa rôznych zdrojov spracovávajú 70 až 90 percent všetkých novo vyťažených diamantov na svete. V štáte Gudžarát, do ktorého spadá Surat, je viac ako 10 tisíc spracovateľských a obchodných diamantových centier. Polovica z nich priamo v Surate. Viac ako 90 percent diamantov spracovávaných v Surate je dnes zobchodovaných v Bombaji. Až bude postavená nová medzinárodná burza v Surate, prevážanie týchto diamantov do Bombaja vo veľkej miere ustane, “ dodáva A. Ryšavý.

India diamanty nielen spracováva, ale je tiež významným spotrebiteľským trhom. Necelých desať percent zo všetkých predaných diamantov a diamantových šperkov na svete nachádza koncového zákazníka práve v Indii. Druhá najľudnatejšia krajina je tak ohľadom odbytu na tretej pozícii. Významnejším svetovým trhom je už len Čína s necelými 20 percentami a USA so zhruba 50 percentami.

Indických spracovateľov diamantov koncom roka 2016 výrazne zasiahla niekoľkomesačná kríza kvôli zrušeniu platnosti dvoch bankoviek s najvyššou hodnotou. India ale dočasnú krízu ovplyvňujúcu celý svetový diamantový priemysel prekonala a teraz hlási pozitívne čísla. Podľa Pramoda Agrawala, predsedu indickej Rady pre podporu vývozu drahokamov a šperkov, vzrastie tento rok vývoz klenotov a drahých kameňov z Indie o dvojciferné percento.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial