Stvrtok 22. augusta. Meniny má Tichomír

Inflácia požiera úspory a na dôchodku to cítime ešte viac

Máte už dosť rôznych rád o sporení, ktorých záverom je, že človek má šetriť už iba z princípu a aspoň desať percent z príjmu? Žiadny z nich pritom nehovorí, kam peniaze vkladať, koľko si treba našetriť a vôbec, načo to celé. Pripravili sme preto dve užitočné kalkulačky, ktoré pomôžu s projekciou budúcich úspor.

Hneď na úvod treba vyviesť z omylu tých, ktorí si myslia, že sporením zbohatnú. Zmyslom odkladania peňazí je iba odložiť na neskôr možnosť niečo si kúpiť. Takže bohatí budúv budúcnosti cez sporenie iba tí, čo sú bohatí aj dnes.

Keďže sporením sa posúva nákup na neskôr, základnou zásadou je zabezpečiť, aby sa z odložených peňazí dalo kúpiť toľko, koľko dnes. Teda snažiť sa uskladniť peniaze tak, aby si zachovali kúpnu silu. To sa dá iba tak, že sa budú zhodnocovať vyšším percentom ako inflácia. Toľko teória.

Čo sa týka reality, tak inflácia sa predvídať nedá. Pomôckou však môže byť cieľ Európskej centrálnej banka, ktorá chce držat infláciu v strednodobom horizonte pod dvomi percentami. Okrem toho priemerná inflácia v Európe nemusí mať nič spoločné so skutočným vývojom cien tovarov nakupovaných jednotlivcom. Individuálne vnímanie inflácie sa teda viac či menej líši od tej, ktorú zverejňuje štatistický úrad. O to náročnejšie je vybrať si, kam odkladať peniaze.

Bežne dostupné produkty zhodnotenie peňazí majú výnos od nuly do rádovo desať percent ročne. Výnos je adekvátny riziku. Ide o bankové vklady všetkého druhu, ale aj o podielové fondy alebo priame investovanie do akcií.

Výber konkrétneho sporiaceho produktu okrem rizika závisí aj od toho, aký je cieľ sporenia a koľko chce človek našetriť. Zostavili sme preto kalkulačku pravidelného sporenia. Ukáže, k akému balíku peňazí sa človek dopracuje pri pravidelnom mesačnom odkladaní rovnakej sumy po istý čas. Jej hlavným prínosom je teda vizualiácia cieľovej sumy pri odhadovanej inflácii a predpokladanom zhodnotení. Pomôže možno nemať prehnané očakávania, alebo na druhej strane motivovať sa k šetreniu. 

kalkulacka-nasporena-suma

Ďalšia kalkulačka, ktorú sme pripravili, myslí na opačný prípad. Predpokladajme, že sme sa dopracovali do cieľového stavu, teda míňaniu nasporených peňazí. Otázkou na mieste vtedy je, ako dlho vydržia úspory pri vyberaní rovnakej a pravidelnej sumy. Táto kalkulačka teda ukáže, ako dlho človek môže čerpať z nasporených peňazí, ak sa úspory ešte aj naďalej zhodnocovať, ale zároveň z nich bude uberať inflácia. 

kalkulacka-pravidelny-vyberAutor je analytikom portálu FinančnáHitparáda.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *