Sobota 24. októbra. Meniny má Kvetoslava

Inflácia – zlodej, ktorý kradne peniaze z bežných účtov

Ako investovať v súčasnej dobe a situácií na trhoch? Oplatí sa mať uložené finančné prostriedky v akciách alebo na sporiacich a terminovaných účtoch tak, aby sme sa vedeli ochrániť proti inflácií, ktorá pracuje proti našim peniazom?

O inflácií platí, že nikdy nespí. Rast cien je nevyhnutnou súčasťou ekonomiky. Hoci sú aj situácie, keď inflácia pomáha, vždy platí, že je nepriateľom sporiteľa.

inflácia

V grafe je vyobrazená výška inflácie na Slovensku od začiatku roku 2019. Vidíme, že tento rok postupne klesala až na úroveň 1,4 percenta. Centrálne banky však medzičasom začali tlačiť do ekonomiky ešte viac peňazí. Je preto veľký predpoklad, že v blízkej dobe pri súčasnej monetárnej politike uvidíme nárast inflácie minimálne na predošlé úrovne.

Na inflácií je nebezpečné to, že pracuje nenápadne. Je to takzvaný tichý zlodej našich peňazí, čoho dôsledkom je zníženie hodnoty peňazí. V nasledujúcej časti sa pozrieme, kde sa oplatí, respektíve neoplatí, mať uložené peniaze, tak aby sme zarobili viac, ako je výška inflácie.

Finančné produkty ktoré nedokážu dlhodobo pokoriť infláciu

Väčšina ľudí infláciu príšli nesleduje. Neprikladá jej veľký význam a neporovnáva si k nej úročenie svojich úspor.

Bežný účet – Peniaze ktoré sú uložené na bežných účtoch sú najviac negatívne ovplyvnené infláciou. Úročenie v rámci bežného bankového účtu sa zvyčajne pohybuje na nulovej úrovni a preto jediná možnosť ako ochrániť peniaze pred infláciou je vybrať ich z účtu a investovať.

Sporiaci účet – prostredníctvom sporiaceho účtu sa aktuálne úročia uložené finančné prostriedky väčšinou pod úrovňou jedného percenta. Ak by investor chcel zarobiť ročne viac, ako je aktuálna inflácia, určite by nemal držať peniaze na sporiacich produktoch, respektíve na bežných účtoch. Výnimkou je len hotovostná rezerva. Tá by mala dosahovať výšku aspoň šesťmesačných výdavkov. Pri nej možno akceptovať aj stratu reálnej hodnoty, pretože ide o daň za likviditu.

Termínované vklady – v súčasnosti terminované vklady neponúkajú vyšší ročný výnos ako dlhodobá úroveň inflácie, samozrejme nájdu sa zriedkavo aj výnimky v rámci terminovaných vkladov, ktoré sa dokážu vyrovnať ročnou výnosnosťou úrovni inflácie.

Finančné produkty, ktoré dokážu poraziť infláciu

Z dlhodobého hľadiska vedia najvyššie zhodnotenie peňazí zabezpečiť investície do akciových trhov, aj napriek tomu, že prinášajú riziko kolísania hodnoty investície v čase. Podielové fondy ponúkajú širokú škálu investičných možností od menej rizikových finančných aktív až po rizikovejšie, ako sú napríklad akciové fondy.

Investovať môžeme aj do indexov prostredníctvom ETF, ktoré kopírujú vybraný trhový index a tak je pohyb ETF totožný s pohybom indexu. Investovanie do podielových fondov respektíve do ETF je pohodlný spôsob zhodnocovania peňazí bez toho, aby sme museli neustále sledovať vývoj finančných trhov.

Diverzifikácia a investovanie na pravidelnej báze

Diverzifikácia zohráva pri investovaní dôležitú úlohu, pretože žiadna investícia nie je na sto percent bezpečná. Z toho dôvodu je najlepší spôsob, ako znížiť riziko, rozdeliť finančné prostriedky do viacerých aktív a tak sa vyvarovať možným výkyvom trhu a stratám, ktoré môžu z toho vyplývať.

Ideálne je investovať pravidelne a na dlhšie časové obdobie Pravidelné investovanie umožňuje systematicky rozložiť investíciu v čase, čoho dôsledkom je priemerovanie ceny nakúpených aktív v investičnom portfóliu. Spomínané pravidelné investovanie napomáha ochrániť investičné portfólio pred výkyvmi trhu a následne aj minimalizovať riziko možnej straty.

Obávate sa, že inflácia vám odhryzne z úspor?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial