Stvrtok 27. február. Meniny má Alexander

Investujeme.cz: Icahn zastavil rast akcií

V posledných týždňoch čitateľom investujeme.cz prináš profily niektorých veľkých investorov, ktorí dokázali investovaním zarobiť veľký majetok a dnes sú považovaní za investičný guru, ktorí majú moc ovplyvňovať trhy. Reálnym príkladom takejto moci je výrok Carla Icahna o možnom prepade akcií, ktorý zastavil rast akciových trhov a naštval veľa investorov.

Carl Icahn začiatkom týždňa vyvolal rozruch, keď vyhlásil, že akcie v najbližšej dobe čaká prepad a že sú drahé a ich zárobky sú prakticky zázrak, ktorý je spôsobený nízkymi úrokovými sadzbami a nie kvalitným vedením. Carl Icahn patrí medzi najúspešnejších investorovi na svete a s majetkom okolo 20 miliárd dolárov patrí do tridsiatky najbohatších ľudí na svete. Je známy ako „bezohľadný firemný nájazdník“, ktorého cieľom je ozdraviť zle vedené spoločnosti a v prípade potreby ich po častiach predať. Mnoho ľudí ho pre to nemá veľmi v láske, investori jeho hedge fondov ale môžu byť vďaka jeho výsledkom spokojní. V poslednej dobe Icahn víril investorské vody svojimi aktivitami okolo spoločností Apple a Dell, ani v jednom prípade sa mu však nepodarilo presadiť svoje návrhy. V každom prípade je jeho postavenie dostatočne silné na to, aby jeho výroky nenechali investorov pokojnými.

Prehnaná reakcia

Čo je ale najviac zarážajúce, je reakcia investorskej verejnosti, ktorá dnes poväčšine nedokáže prísť Icahnovi na meno. Samozrejme, najviac štvú investormi špekulácie, že Icahn si takýmto spôsobom môže zaisťovať zisky u svojich krátkych pozícií, na druhej strane si musí byť on, aj jeho kritici, vedomý, že jedno upozornenie na nezdravý rast akciových trhov nemôže vyvolať dlhotrvajúci paniku na globálnych trhoch.

Napriek tomu mu jeho kritici (a súhlasí s nimi väčšina investorov) vyčítajú, že jeho výroky zastavili rast akcií, ktorým sa nepodarilo nadviazať na dlhodobé rasty a na dlhšiu dobu sa usadiť na historických rekordoch. Všetky tri najznámejšie akciové indexy v USA po jeho výrokoch síce mierne klesli, ale je len ťažko uveriteľné, že by jeden známy investor mohol negatívne ovplyvniť zdravo rastúce trhy. Aj keď výkony indexov, ktoré zastavili svoj rast tesne pred okrúhlymi rekordy, mu dávajú zatiaľ za pravdu, je nezmysel, že by samotný Icahn spôsobil na trhoch paniku.

Sám Icahn v pondelok večer trochu miernil reakcie trhov na svoje výroky, keď povedal, že je prakticky nemožné predikovať, čo sa na trhoch v krátkom horizonte bude diať. Hovoril potom tiež o potrebe zabezpečovať sa v prípade, že je investor znepokojený vývojom na trhu a je potrebné sa zabezpečovať. Aj jeho fondy vraj kvôli zabezpečeniu dosiahli v tomto roku výnos „iba“ okolo 24 %.

Keď George Soros a John Paulson vo veľkom predávali zlato, a keď Jim Rogers otvorene hovorí o zlate ako o aktíve, ktoré nemá budúcnosť, nikto sa nepohoršuje. Možno je ten rozdiel daný tým, že drahé kovy sú dnes skôr v nemilosti investorov, oproti akciám, ktoré miluje každá ovca v stáde.

Nezdravý rast

Problém u akcií je práve v spomínanom zdravom raste. Rekordné hodnoty na akciových indexoch majú na svedomí faktory, ako sú nekonečné kvantitatívne uvoľňovanie a nezdravý optimizmus podporovaný rekordnými dlhmi, ktoré si investori na investovanie do akcií berú. Rast akciového trhu potom nekorešponduje s makroekonomickým vývojom, ekonomika na tom stále nie je nijako pozitívne a tento nesúlad vytvára skôr neistotu u tých, ktorí v ​​najbližšej dobe očakávajú obrat trendu. Chýba iba štartér, ktorý by vyvolal paniku, ktorá nakoniec bude stáť za dlhším medvedím trendom, ktoré sa v pravidelných intervaloch opakujú.

Keby boli všetci tí, ktorí investujú do akcií na dlh, presvedčení o tom, že rasty budú určite pokračovať, neboli by sme svedkami takýchto zúfalých výkrikov a ich prehnanej kritiky. Otázky typu “ Mal Carl Icahn právo deprimovať trhy? „Alebo tvrdenie, že“ ide o najnenávidenejšiu rely na akciách v histórii a Icahn ich nasmeroval viac smerom nadol“ a podobne, skutočne nie sú na mieste. Je to jeho vec, čo a kedy hovorí, aj keď si je určite vedomý, aký vplyv to bude na akciové trhy nakoniec mať. Najviac v pohode je pravdepodobne samotný Icahn, pretože keď mal v úmysle zastaviť ďalší, podľa jeho názorov zbytočný, rast akcií, zatiaľ mu to vychádza. Ostatní potom môžu iba špekulovať, či bude on tým spúšťačom, ktorý nakoniec naštartuje obrat a možný medvedí trend.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *