Stvrtok 25. apríla. Meniny má Marek

Investície do realít hlásia koniec krízy

Kríza? Zabudnite na ňu! Rastúce ceny nehnuteľnosti a investície do realít hlási Londýn i Moskva. Globálne investície do komerčných nehnuteľností stúpli o 11 percent. 

Investície do stavebníctva a realít sa považujú za indikátor stavu ekonomiky. Sú totiž na začiatku ekonomického cyklu – všetko, čo sa vyrába, služby, ktoré sa poskytujú, všetko sa produkuje v budovách. Investície do realít sú svojou veľkosťou tak závažné, že investori sa pre ne rozhodnú len po dôkladnej analýze. Keď stavebníctvo a realitný trh rastú, znamená to že onedlho začne rásť i celá ekonomika.

Maloobchodný boom

Investície do maloobchodných nehnuteľností v Rusku dosiahnú tento rok pravdepodobne svoje maximu. Uvádza to expertná spoločnosť Cushman & Wakefield. Maloobchodné reality boli v prvom polroku pre investorov v Rusku počas prvého polroku atraktívnym segmentom, ktorý priniesol viac ako dve miliardy dolárov. Je to viac ako za celý rok 2011 a tiež viac ako rovnakom období minulého roka, keď celoročné investície dosiahli 2,6 miliardy dolárov.

„Keď sa realizujúc všetky plánované projekty, bude tento rok rekordný,“ povedal Alexander Zinkovsky senior analytik vo výskumnom oddelení Cushman & Wakefield.

Rusko sa stalo minulý rok najväčším maloobchodným trhom v Európe. Spotrebiteľské príjmy postupne rastu a Rusi minú približne 70 percent svojich platov na spotrebný tovar.

No investície do ostatných komerčných nehnuteľností ešte nedosahujú takýto rast. Retailové investície smerujú z viac ako 85 percent do Moskvy. Investori sa však stále viac rozhliadajú i do regiónov. V budúcich dvoch rokoch bude v Rusku otvorených 1,6 až 2,8 milióna štvorcových metrov obchodných centier.

Investície rastú všade len nie v Číne

Rastú  investície do komerčných nehnuteľností i z globálneho hľadiska . Spoločnosť Jones Lang LaSalle zverejnila štúdiu skúmajúcu 60 krajín a viac ako 130 miest. Podľa nej investície do komerčných nehnuteľností vzrástli v prvom polroku o 11 percent.

Štvrťročne to bolo 114 miliárd dolárov, čo je štvorpercentný medziročný a deväťpercentný medzikvartálny nárast. Je to už piaty štvrťrok po sebe s investíciami viac ako sto miliárd dolárov, „čo je dôkazom rastúcej dôvery investorov v komerčné nehnuteľnosti na rozdiel od volatilných akciových a dlhopisových trhov“, uvádza vyhlásenie spoločnosti.

Na americkom kontinente minuli investori v komerčných realitách v prvom polroku o deväť percent viac ako vlani. Pozitívny rast tak dosahuje Mexiko, Kanada i USA. Rástli i najväčšie trhy – Japonsko – za prvý polrok o 50 percent, Austrália o desať percent, Veľká Británia o štyri a Francúzsko o šesť percent.

Pokles zaznamenala len Čína a to o pätinu. No analytici i tam vďaka čakajú veľkým rozostavaným investíciám v druhom polroku silný nárast.

Spoločnosť Jones Lang LaSalle predpovedá, že celoročne by investície do komerčných nehnuteľností mali dosiahnuť 450 a 500 miliárd dolárov. Bolo by to o 11 percent viac ako vlani.

„Počas minulých dvoch, troch rokoch sme videli investície do prvotných aktív, ktoré sa teraz materializujú,“ povedal riaditeľ spoločnosti Arthur de Haast.

„Investori hľadajú po svete neustále  nové možnosti. Navyše začínajú diverzifikovať svoje portfólio, či už odvetvovo alebo geograficky. Hľadajú vyššiu pridanú hodnotu. Tento trend bude podľa nás pokračovať i zo strednodobého hľadiska,“ dodáva Haast.

„Doteraz mali rastúce náklady na úverovanie len malý efekt na veľkosť realitných obchodov, pretože väčšina bola financovaná menej nákladnými úvermi. Kým nedôjde k podstatnému rastu nákladov na úverovanie, je nepravdepodobné, že objem investícii do odvetvia poklesne,“ dodal David Green-Morgan riaditeľ výskumu globálnych kapitálových.

rast-komercnych-realit

Ceny londýnskych bytov rastú tiež

Realitný rekord si pripísal po Moskve i Londýn. Ceny bytov dosiahli v júni doteraz najvyššiu hodnotu a rástli už desiaty mesiac po sebe. Nárast predstavoval medziročne 2,5 percenta. Uviedla to spoločnosť pre prieskum trhu s nehnuteľnosťami Acadametrics.

K rastu prispel vysoký dopyt zahraničia, ale aj štátom podporený prístup občanov k hypotékam. No k rastu zatiaľ dochádza najmä v hlavnom meste. Väčšina krajiny sa ešte zotavuje z krízy z pred šiestich rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *