Pondelok 20. január. Meniny má Dalibor

Investície nie sú len záležitosťou pre horných 10 tisíc

investície

Investovanie peňazí nie je hra len pre bohatých. Platí, že aj drobné investovanie vie v dlhodobom horizonte priniesť zaujímavé zhodnotenie.

Malými investíciami k veľkým ziskom

Pre stále veľké množstvo Slovákov sú investície niečím, čím sa zaoberá úzka skupina v oblekoch oblečených profesionálov. V mysliach ľudí ide stále o privilegovanú záležitosť, ku ktorej nemajú prístup. Pomyselných bariér je niekoľko. Napríklad názor, že investície sú príliš komplikované a zložité, alebo presvedčenie, že na začiatok treba mať dispozícií veľkú finančnú sumu. Pokúsime sa teraz niekoľko týchto predsudkov vyvrátiť.

„Investovaním človek získa tak, že peniaze neminie, no ešte viac získa, ak ich rozumne zhodnotí,“ hovorí Jaroslav Ilek, regionálny riaditeľ spoločnosti Fincentrum. Mnoho ľudí sa tu dopúšťa základnej chyby – dokázali by si mesačne usporiť, povedzme, 50 eur, no minú ich v presvedčení, že na nich nedokážu zarobiť.

Mýtus vyvracia Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko: „Z 20 eur investovaných mesačne počas 40 rokov je pri päťpercentnom priemernom výnose suma vyše 30 tisíc eur. Pri 50 eurovej investícii hovoríme o sume takmer 75 tisíc eur.“

Od investovania môže odrádzať, že budúci vývoj sa nedá zaručiť. „To či neprerobíte v nejakom momente plánovanej doby investovania, vám nikto nezaručí. Ak ste napríklad začali kedykoľvek v roku 2008 pravidelne investovať do akciových podielových fondov, tak najbližší rok ste mali na účte menej, ako ste vložili,“ hovorí Jozef Beständig, TOP finančný sprostredkovateľ Fincentra. No dodáva, že netreba robiť paniku a na investíciu sa treba pozerať v dlhodobom horizonte: „Nasledovné roky boli potom žatvou a do dnešného dňa sa pravidelná investícia mohla zhodnocovať na úrovni vyše siedmych percent ročne.“

Kto chce teda minimalizovať riziko, že si vyberie pre investíciu zlé obdobie, pre toho je správnym riešením pravidelné vkladanie menšej čiastky. „Pri pravidelnom investovaní výrazne zmierňujete výkyvy na trhoch. Je to kvôli priemerovaniu nakúpenej ceny,“ vysvetľuje J. Beständig.

Matej Varga, vedúci úseku riadenia investícií Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky upozorňuje, že v prospech investora hrá nielen zhodnotenie investovaných peňazí: „Zaujímavým je aj úrok z úroku, ktorý funguje bez ohľadu na sumu investície.“ A najviac sa prejavuje práve pri pravidelnom a dlhodobom investovaní.

„Aj malými čiastkami sa pri pravidelnom sporení dá postupne nasporiť celkom zaujímavá suma, ktorá klientovi môže prísť vhod napríklad pri financovaní bývania, kde už aj banky musia viac prihliadať na vlastné zdroje klienta,“ dodáva ďalší dôvod pre investovanie Daniela Vlčková z Wüstenrot stavebnej sporiteľne.

Klienti si začínajú tieto výhody uvedomovať. „Zaujímavosťou je, že počet klientov, ktorí pravidelne investujú v rámci investičného programu, narástol medziročne o 72 percent,“ dokladá Anna Jamborová z ČSOB.

Vek je pri rozhodovaní dôležitý parameter

Investície však nie sú to, na čo by sa mal človek, ktorý si chce začať odkladať peniaze, vrhnúť ako prvé. „Klient by si mal vždy najskôr vytvoriť základnú finančnú rezervu, ktorú bude mať v prípade potreby vždy k dispozícii. Ide o kombináciu tradičných sporiacich a termínovaných produktov, dlhopisov a životného poistenia,“ radí A. Jamborová. Následne môže skúsiť aj odvážnejšie investície.

„Ak je človek mladý, tak by som mu pri 50 eurovej mesačnej investícii odporučil dlhodobo vkladať do akciových fondov zameraných na americké alebo svetové akcie. V dlhom období mu dokážu zarobiť až deväť, či desať percent ročne. Ak by išlo o staršieho človeka, odporučil by som mu niečo konzervatívnejšie, napríklad dlhopisový alebo realitný fond,“ radí Martin Babocký, investičný analytik Fincentra.

S rokmi sa spája aj ďalší kľúčový parameter. Ide o investičný horizont. „Najpodstatnejší je podľa mňa investičný horizont, teda doba, počas ktorej človek nebude investované peniaze určite potrebovať. Pri investičnom horizonte nad desať rokov by hlavnú časť portfólia tvorili akciové podielové fondy,“ dodáva J. Ilek.

Do nastavenia investícií a výberu produktov vstupujú aj záväzky sporiteľa. „Človeku so záväzkami by som nastavil väčší podiel v nástrojoch s kratším investičným horizontom, keďže pravdepodobnosť nečakaných výdavkov je vyššia. Naopak, slobodný človek by mal mať v mixe väčší podiel nástrojov s dlhým horizontom, špecificky akciových podielových fondov,” hovorí M. Bulík. “Správne nastavenie je dôležité zvlášť v dnešnej špecifickej situácii, keď je v dôsledku nepretržitého, rekordného rastu indexov zásadná korekcia trhov iba otázkou času,“ upozorňuje.

Aj malé sumy diverzifikujte

„Pri malých sumách je diverzifikácia rovnako dôležitá ako pri väčších sumách. Nikdy neodporúčam investovať všetko do jedného podielového fondu. Aj pri 50 eurách mesačne sa dá nastaviť kvalitné portfólio zložené z troch a viac podielových fondov,“ hovorí J. Ilek.

„Keďže pri väčšine správcov je minimálna mesačná investícia do jedného fondu desať eur, využil by som možnosť investovať pri 50-eurovom vklade až do piatich fondov,“ radí M. Búlik.

Najhoršie však je neinvestovať vôbec. „Odkladať si financie niekde doma nie je ani bezpečné, a financie takýmto spôsobom neposkytnú majiteľovi ani žiadnu pridanú hodnotu,“ dodáva D. Vlčková.

Ďalšou veľmi zlou voľbou je investovať s vidinou príliš veľkého zisku. „Určite by som neodporúčal investovať dlhodobo do zlata ani do kryptomien,“ hovorí M. Babocký. Z vidiny zarobiť z mála veľa sa môže stať veľmi rýchlo strata. J. Beständig však hovorí, že aj pri dobrej investícii si treba dať pozor na niekoľko vecí, “Treba sa vyhýbať vysokým vstupným, priebežným poplatkom, predplateným poplatkom.“ Tie totiž vedia zo zisku nepríjemne odkrojiť.

Jedna odpoveď na “Investície nie sú len záležitosťou pre horných 10 tisíc”

  1. Kamil píše:

    Pri malých čiastka na byt nenasetris a hlavne ako 30 ročný začať šetriť na byt je už neskoro.(V dnešnej dobe)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *