Piatok 17. január. Meniny má Nataša

Investície v 2. pilieri už dosahujú takmer 8 mld. eur

druhý pilier
Penzia Peter Apolen 24.07.2018 | 00:36 0 Komentárov

Druhý pilier už spravuje investície v objeme takmer ôsmych miliárd eur. Na dôchodok si v ňom sporí 1 465 tisíc sporiteľov a ich počet neustále pribúda.

Rastie záujem o vstup do druhého piliera

Najmä medzi mladými sa druhý pilier teší rastúcej popularite. Kým vlani ich vstúpilo do systému 52 tisíc, za prvý polrok tohto roka evidujú dôchodkové správcovské spoločnosť nárast počtu nových sporiteľov až o takmer 20 percent.

Po oslabení dôvery a relatívne húfnom odlive pri poslednom otvorení druhého piliera v roku 2015, tak jeho popularita rastie. Podľa predsedu predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Mariána Kopeckého je to výsledkom osvety v médiách, a zároveň aj faktu, že mladí ľudia si začínajú uvedomovať demografické zmeny, ktoré Slovensko čakajú.

Politické chyby

Napriek tomu má ešte druhý pilier kus cesty pred sebou. Stále totiž nie sú napravené chyby vynúteného presunu sporiteľov do bezpečných, ale málo zarábajúcich fondov, v roku 2012. Išlo vtedy o politické rozhodnutie, ktoré malo ochrániť sporiteľov pred stratami, no v skutočnosti im straty prinieslo. Stovky miliónov eur sa presunuli z negarantovaných fondov do garantovaných dlhopisových fondov. Ten, kto chcel zostať v rizikových a výnosnejších fondoch, musel vyplniť a poslať návratku svojej DSS. Neurobilo tak až viac ako 95 percent sporiteľov, ktorí sa ukrátili o výnosy.

„Uplynulo päť rokov od jedného z najvýraznejších politických zásahov do druhého dôchodkového piliera a my dnes už vieme vyčísliť, aký vážny dopad na sporiteľov mal,“ hovorí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DSS Poštovej banky Martin Kaňa.

Rozdiely vo výnosoch

Dlhopisové fondy totiž dlhodobo dosahujú nižšie výnosy, ako akciové alebo indexové. Dôvodom je silný rast svetových akciových trhov za posledných viac ako osem rokov. Akcie za ten čas vykázali zhodnotenie o rádovo stovky percent. Napríklad celosvetový akciový index MSCI stúpol o 275 percent. Tento silný rast bol podporený najmä politikou centrálnych bánk, ktoré znížili úroky na nulu, niekedy dokonca až pod ňu. Rovnako tak akciám prialo takzvané tlačenie peňazí. Naproti tomu dlhopisy rástli oveľa pomalšie.

“Negarantované fondy, aj keď sú rizikovejšie a dosahujú väčšie výkyvy v hodnote, majú z dlhodobého hľadiska neporovnateľne vyšší potenciál rastu,” hovorí M. Kopecký. Rozdiel sa ukazuje najmä v dlhodobom investičnom horizonte. M. Kaňa preto upozorňuje, že čím neskôr sporitelia prehodnotia svoju investičnú stratégiu, tým väčšie straty môžu zaznamenať.

Poklesy predstavujú príležitosť

Aj dlhopisové fondy však majú svoj význam, no slúžia najmä na ochranu už zhodnotených úspor pred náhlymi výkyvmi trhov pre tých sporiteľov, ktorí majú pár rokov pred odchodom do penzie. Zákon preto ukladá dôchodkovým správcovským spoločnostiam povinnosť postupne presúvať úspory sporiteľov vo veku od 52 rokov do dôchodkových fondov. Vo veku 61 rokov tak musí mať každý sporiteľ v druhom pilieri v dôchodkovom fonde už všetky úspory v druhom pilieri. Od tech chvíli ich zhodnocuje už len konzervatívne.

Práve preto je potrebné investičné riziko s vyšším potenciálnym výnosom podstupovať čo najskôr. Hoci sa na trhy v uplynulom roku vrátila volatilita, teda kolísanie trhov, a tento vývoj bude v najbližšej budúcnosti pokračovať, práve poklesy dokážu vytvoriť príležitosti pre budúci zárobok.

♣ celkový objem majetku v druhom pilieri dosiahol ku koncu júna hodnotu 7 908 989 761 eur

♣ až 77 percent majetku je v garantovaných fondoch

♣ priemerný výnos dlhopisových garantovaných fondov od vzniku predstavuje 2 % ročne

♣ priemerný výnos negarantovaných (akciových, indexových, zmiešaných) fondov od vzniku predstavuje 6 % ročne

♣ väčšina účastníkov má pred sebou ešte viac ako dve tretiny odhadovanej doby sporenia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *