Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Investíciou roka 2017 je EURO Cash dlhopisov fond od IAD

zlatovlasý scenár

Ocenenie Fincentrum&Forbes Investícia roka 2017 získal dlhopisový podielový fond Euro Cash dlhopisový, o.p.f. správcovskej spoločnosti IAD Investments. Rozhodol o tom najlepší pomer zhodnotenia, o ktoré prekonal bezrizikovú investíciu voči volatilite, keď v tomto ukazovateli dosiahol hodnotu 4,483.

Fond tak obhájil vlaňajšie prvenstvo v hodnotení trhu kolektívneho investovania, ktoré už siedmy rok organizuje spoločnosť Fincentrum v spolupráci s časopisom Forbes. „Aj keď víťazný fond nezopakoval výnos 5,1 percenta z roku 2016, stále potvrdzuje, že má svoje miesto v portfóliu opatrného  investora, pretože je stabilnou investíciou,“ hovorí senior analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi.

Rástli najmä rozvíjajúce sa trhy

Z pohľadu výkonnosti sa vlani darilo najmä rozvíjajúcim sa trhom. Najvyššie výnosy spomedzi hodnotených fondov, aj viac ako 40 percent, vlani dosahovali akciové fondy zamerané na indické a čínske akcie. Darilo sa aj rozvinutým trhom, keď americké akciové fondy niekoľkokrát prepisovali štatistiky.

„Nielen výnosy akciových fondov boli v roku 2017 zaujímavé. Viac prekvapila extréme nízka volatilita. Ani raz za posledných sedem rokov neboli akciové fondy tak blízko celkovému víťazstvu v našom hodnotení. Napríklad najlepší fond za kategórie akciových fondov Fidelity Funds – Emerging Asia Fund A-ACC-PLN (hedged) s ročným eurovým výnosom 42,95 percenta, skončil v ukazovateli nadvýnosu voči volatilite na druhom mieste s hodnotou 4,304,“ pripomína P. Világi.

Vráti sa volatilita?

Rad 2018 bude rokom politickej neistoty či už kvôli Trumpovej nepredvídateľnosti, napätej situácii na Kórejskom polostrove, blížiacim sa talianskym voľbám, brexitu, nedoriešenej nezávislosti Katalánska alebo rastúcemu napätiu na Blízkom východe.

Býčí trh v USA je druhý najdlhší v histórii a postupne starne. A stále viac sa objavujú hlasy o neprimeranej cene amerických akcií. „Investičné vyhliadky na tento rok sú stále pozitívne. Aj keď bude ťažké zopakovať výnosy, ktoré sme videli napríklad na americkom trhu v roku 2017. Klienti by sa však mali rozhodne pripraviť na vyššiu kolísavosť, od ktorej sme si vlani trochu odvykli,“ myslí si analytik.

„Sme stále pozitívne nastavení voči riziku, no prichádzame do poslednej fázy cyklu. Musíme si byť vedomí, že prichádza zmena. Nesmieme sa zlaknúť, keď na trhy príde panika,“ nabádal na konferencii Investícia roka riaditeľ Fidelity International pre strednú a východnú Európu Adam Lessing.

Kľúčovou témou, ktorá dnes každého zaujíma je podľa neho obava: trvá to už príliš dlho. „Všetci majú pocit, že už to musí končiť. No odpoveď je: nemusí to tak byť,“ ubezpečuje. Makroukazovatele sú podľa neho stále priaznivé.

„Čo sa však určite skončí je obdobie extrémne nízkej volatility. Treba na to pripraviť investorov. Je extrémne nepravdepodobné, že uvidíme podobný vývoj, ako minulý rok,“ myslí si A. Lessing.

Kedy začať myslieť na sporenie

No bez ohľadu na to, čo sa v roku 2018 udeje, stále je správny čas na to, aby si najmä tridsiatnici začali dlhodobo sporiť. „Z pohľadu sporenia nie je to, čo sa dnes deje na finančných trhoch pre pravidelných investorov veľmi zaujímavé. Rozhodujúce je to, čo sa bude diať o 15 – 20 rokov, keď má už človek nasporenú nejakú sumu,“ hovorí Petr Šimčák, riaditeľ obchodu spoločnosti Amundi v ČR.

Dodal, že vo veku 45 rokov by už ľudia mohli mať 30 percent príjmov z výnosov z finančného majetku. Museli by si však začať pravidelne odkladať už vo veku 25 rokov. Ľudia sa ale začínajú o investície reálne zaujímať až po 40tke.

„Demografická kríza bude mať veľmi negatívny dopad na životnú úroveň Husákových detí v starobe. A na tom nič nezmení ani druhý pilier, ani prísľuby súčasných vládnych činiteľov o tom, ako sa o nich štát postará. Jediným riešením je práve individuálne sporenie, napríklad prostredníctvom podielových fondov,“ dodáva P. Világi.

Metodológia

Spoločnosť Fincentrum hodnotí podielové fondy už siedmy rok. Vysledkova tabulka INVR2017. Fondy boli hodnotené v šiestich kategóriách.

  1. Fondy krátkodobých investícií
  2. Dlhopisové fondy
  3. Akciové fondy – globálne rozvinuté trhy
  4. Akciové fondy
  5. Komoditné fondy
  6. Zmiešané fondy

Kritériom hodnotenia je Sharpov index. Ten dáva do pomeru nadvýnos (rozdiel medzi ročným výnosom fondu a euroborom) v čitateli a volatilitou v menovateli. Index hovorí o miere nadvýnosu na jednotku volatility.


Vyhodnotenie hlavného víťaza a ďalších fondov v ostatných kategóriách nemožno chápať ako odporúčania pre prípadných investorov. Fondy, ktoré boli úspešné vlani, môžu v tomto a ďalších rokoch sklamať a naopak. Cieľom hodnotenia je priblížiť tému podielových fondov širokej verejnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *