Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Investičné odporúčanie: akcie American Express

Akcie American Express ponúkajú zaujímavý potenciál na zhodnotenie. Obchodujú sa aktuálne o desať percent nižšie oproti svojim historickým maximám z júla. Spoločnosť ale produkuje perspektívne čísla. Jej zisk na akciu napríklad vzrástol v druhom kvartály o 13 percent. Spoločnosť investuje do perspektívnych technológií. Jej akcie by mohli podľa spoločnosti Capital Markets, o.c.p. priniesť v strednodobom horizonte zhodnotenie desať percent. 

Najväčší vydavateľ kreditných kariet v Spojených štátoch amerických zverejnil koncom júla svoje hospodárske výsledky za druhý štvrťrok. Čistý zisk spoločnosti vzrástol o 8,5 percenta, z 1,4 miliardy dolárov na 1,5 miliardy v rovnakom období minulého roku. Zisk na akciu EPS poskočil o 13 percent, a to na 1,43 dolárov na akciu. Priemerný odhad analytikov bol pritom len na úrovni 1,38 dolára na akciu.

Čistý zisk v druhom kvartáli zahrňoval tiež 626 miliónov dolárov zo skoršej spin off transakcie svojej divízie zameranej na poskytovanie cestovných služieb – travel unit. Podľa plánu firma použila podstatnú časť zisku na financovanie dodatočných investícií v rastových oblastiach, z čoho firma American Express už aj začína ťažiť. Dôkazom je aj nárast tržieb bez nákladových úrokov na necelých 8.7 miliárd USD, čo je o päť percent viac, než pred rokom. Nárast tržieb spoločnosti odráža aj zvýšené výdavky užívateľov kariet, vyšší čistý úrokový výnos, ako aj vyššie čisté poplatky z bankových kariet. american-express-1

Akcie American Express sú pre investorov zaujímavou príležitosťou hneď z niekoľkých dôvodov. Obchodujú sa na burze aktuálne asi o desať percent nižšie, ako boli ich historické maximá dosiahnuté na začiatku júla. Korekciu cien akcií spôsobilo prevažne geopolitické napätie na Ukrajine a problémy firmy, ktoré však nemôžeme označiť za vážne. Spoločnosť je atraktívna oproti svojim konkurentom, hneď v niekoľkých ďalších kľúčových ukazovateľoch.

Slušný kĺzavý zisk na akciu za posledných 12 mesiacov na úrovni 5.01 USD, ROA na úrovni 3.7 percenta, po Master Card druhá najlepšia rentabilita vlastného kapitálu v sektore – na úrovni 28.72 percenta, či zisková štvrťročná marža na 17.66 percentách. Všetko to poskytuje investorom záruku finančnej sily spoločnosti. American Express okrem toho plaatí svojim akcionárom štvrťročnú dividendu 0.26 dolárov, čo poskytuje investorom dividendový výnos 1.21 percenta. Oproti Master Card (0.59 percenta), či Visa (0.76 percenta) je to určite zaujímavejšia dividenda.

Ďalej, ako sa spomína už vyššie, spoločnosť odpredala polovičný podielu vo svojej „travel unit“ a pracuje na dodatočných investíciách do technologických startupov, pretože si uvedomuje fakt, že čoraz viac a viac ľudí vykonáva platby online a s použitím svojich smartphonov. Hotovosť vygenerovanú z predaja stagnujúcej oblasti sa firma rozhodla investovať nie do spätného odkupu vlastných akcií tak, ako je to momentálne na Wall Street bežné, ale práve do rastových oblastí, ktorými sú rôzne technologické startupy s potenciálom do budúcna.

american-express-2

Profil:

American Express Company, platobná a cestovná spoločnosť, ktorá umožňuje jednoduchšie, bezpečnejšie a pre spotrebiteľov prínosnejšie nakupovanie tovarov a služieb. Pre obchodníkov naopak umožňuje zvýšiť efektivitu predajnosti ich produktov. Celosvetovo poskytuje výrobný sortiment a služby vrátane kreditných, debetných, či pôžičkových kariet, cestovné služby pre zákazníkov, cestovné poukážky a rôzne predplatené produkty.

Ďalej poskytuje aj služby, ako obchodné cesty, korporačné karty, marketingové produkty a služby pre obchodníkov. Spoločnosť taktiež publikuje časopisy luxusného životného štýlu. American Express poskytuje svoje produkty a služby rôznym užívateľom, vrátane malých, stredných a veľkých spoločností, bankových a finančných inštitúcií prostredníctvom reklamných zásielok, internetom alebo prostredníctvom tretích strán.

Cena:

Cieľová cena 96.46 dolára bola určená násobkom priemerného očakávaného zisku na akciu EPSFY 12/15 6.044 dolárov a päť ročného priemeru P/E 16.80 spoločnosti. Následne bola cena znížená o päť percent v dôsledku hrozieb skoršieho, než očakávaného zvyšovania sadzieb Fedom, čo by výrazne ovplyvnilo schopnosť finančného sektora generovať zisky, a tiež z dôvodu hrozby ďalšej eskalácie Rusko-Ukrajinského konfliktu, čo by mohlo mať negatívny vplyv na hodnotu cien akcií spoločnosti.

Vladimír Gešperík je predseda predstavenstva Capital Markets, Miroslav Blahušiak je analytik Capital Markets


Upozornenie: Všetky obchody s cennými papiermi môžu viesť ako k ziskom, tak i k stratám. Všetky informácie týkajúce sa pravidiel vypracúvania a šírenia investičných odporúčaní podľa §132e až § 132n zákona 566/2001 o cenných papieroch nájdete na www.capitalmarkets.sk/ID. Dohľad nad činnosťou spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. vykonáva Národná banka Slovenska. V budúcnosti nie je plánovaná aktualizácia investičného odporúčania. Zdroj informácií: Bloomberg. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *