Pondelok 26. októbra. Meniny má Demeter

Investičné predsavzatia do nového roka. Kde sa oplatí investovať a kde nie

Minulý rok patril k investične najsilnejším za poslednú dekádu. To, ako bude vyzerať rok, ktorý otvára ďalšie desaťročie, zatiaľ nikto nevie. Už dnes je však isté, že aj rok 2020 ponúkne dostatok príležitostí na zhodnotenie financií.

Príležitosti budú čakať na odvážnych

V roku 2020 bude jednou z hlavných investičných zásad odolnosť voči riziku. Na jednej strane sa hovorí o tom, že ekonomike dochádza dych, dobré roky nemôžu trvať večne, ale na druhej strane sú tu aj skvelé príležitosti na zhodnotenie.

„Nikto nevie odhadnúť smerovanie indexov na pár mesiacov, nie to ešte na rok,“ hovorí Radoslav Kasík zo spoločnosti Finax. S istotou teda na finančných trhoch počítať nemožno, ale indície naznačujú, že súčasný rok ten predchádzajúci neprekoná.

„Hoci indikátory ekonomiky sa zlepšujú a svetovej ekonomike by sa malo dariť lepšie ako v práve sa končiacom roku, keď klesajú neistoty okolo obchodnej vojny a brexitu a menová politika bude mimoriadne uvoľnená, neočakávame, že v roku 2020 sa bude dariť väčšine tried aktív tak dobre ako v roku 2019,“ naznačuje Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.

Neznamená to však, že po roku 2019 zrazu príde rok plný poklesov. „Pri očakávaní obnovy návratu firemných ziskov k dlhodobému trendu by akciové trhy mali priniesť aj bez rastu valuácii a po započítaní dividend celkovú návratnosť okolo osem až desať percent,“ odhaduje  S. Pánis.

Nie každá investícia však bude nevyhnutne zásahom do čierneho. „V prípade bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov očakávame pri stabilnejšom makroprostredí skôr mierne straty, ktoré budú však limitované uvoľnenou menovou politikou a možnými neistotami pred americkými prezidentskými voľbami na jeseň 2020,“ dodáva S. Pánis.

Je viac pravdepodobné, že ťahúňmi na budúci rok nebudú európski a americkí klasici, ale ich východní vyzývatelia. Dôvodom na výkyvy totiž môžu byť blížiace sa prezidentské voľby v USA, či ďalšia fáza obchodných rokovaní medzi USA a Čínou.

Americké trhy už majú vysoký rast za sebou

Aj keď je latka akciových indexov nastavená vysoko, aj rok 2020 sa ukazuje ako perspektívny. „Očakávania sú silnejšie pri emerging rozvojových trhoch, v Európe a Japonsku, ktoré by mali získať najviac z podporných makropolitík centrálnych bánk a znižovania globálnych rizík,“ hovorí o príležitostiach Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Vysvetľuje dôvody: „Akciové titulky na týchto trhoch nerástli tento rok ani zďaleka tak prudko ako americké, preto by mali mať väčší priestor na rast v roku 2020. Navyše, lokálne meny by mali posilňovať oproti doláru, keďže sa očakáva zatváranie medzery medzi rastom americkej ekonomiky a zvyškom sveta.“ Rok 2020 by mohol priniesť vyššie výnosy na trhoch mimo USA preto, lebo tieto trhy zatiaľ nie sú investične docenené.

„Solídne zhodnotenie by mali priniesť vybrané dlhopisy z rozvíjajúceho sveta, keď budú profitovať z obnovy ekonomického rastu, či zakopania sekery obchodnej vojny medzi Washingtonom a Pekingom. Lepší ekonomický rast vo svete a stabilizácia čínskeho rastu by sa mali preniesť aj do rastu cien priemyselných kovov,“ dodáva S. Pánis.

Akcie a zlato s otáznikom

„Budúci rok neočakávame, že sa akciovým trhom bude dariť rovnako dobre ako v roku 2019. Je potrebné byť opatrnejší, zbytočne neriskovať,“ hovorí Matej Varga, vedúci úseku riadenia investícií Prvej penzijnej, správcovej spoločnosti Poštovej banky. Radí preto väčšie jednorazové investície smerovať skôr do dlhopisov, či konzervatívnych realitných fondov.

„Zaujímavými môžu byť skôr dlhodobo prehliadané triedy aktív, aj keď pre väčšinu investorov bude veľmi náročné odpútať sa od tradičných pokrízových víťazov. Veril by som pre budúci rok skôr Európe, emerging markets, hodnotovým akciám. Očakávam rast výnosov na dlhopisoch, teda pokles cien, čo sa negatívne podpíše pod komodity ako zlato alebo dividendové akcie,“ odhaduje možný vývoj na trhoch R. Kasík. „Moja stratégia a správanie sa týmto nemení, stále investujem neustále a pasívne,“ dodáva.

Investovať pravidelne

Ak v roku 2020 nechcete prerobiť, je dobré držať sa najúspešnejšej investičnej stratégie, teda priebežného investovania.  „Základom úspechu je zarábať čo najviac, míňať čo najmenej a investovať čo najviac. Investovať lacno, pravidelne, so širokou diverzifikáciou,“ radí R. Kasík.

„Najlepšou stratégiou bude dlhodobé a pravidelné investovanie do akciových a indexových fondov a popri tom vytváranie rezervy na neočakávané udalosti, medzi ktoré patrí napríklad aj pokles na finančných trhoch. Netreba bezhlavo míňať, najmä nie ľudia, ktorí splácajú hypotéku. Dôležité je aj dlhodobé finančné plánovanie,“ dodáva Jozef Beständig, TOP finančný sprostredkovateľ Fincentra.

Hlavnou výhodou takéhoto prístupu je priemerovanie cien, ktoré z dlhodobého hľadiska rastú v dôsledku technologického pokroku či demografického vývoja. Kto totiž v pravidelných intervaloch investuje rovnakú sumu, kupuje vo fázach rastu menej jednotiek daného aktíva, keďže je zvyčajne drahšie, a logicky v obdobiach krízy viac, pretože je lacnejšie.

Stávka na hospodársky rast a rozvoj

„Hospodársky cyklus a vývoj na akciových trhoch sa totiž viac-menej kopírujú. Cyklus sa pritom opakuje, len je nejasné, kedy nastane dno, expanzia, rozmach, kontrakcia, pokles a recesia. Inak povedané, pravidelné investovanie je bezpečnejšie, investor má totiž akoby viac výstrelov a nie jediný ako v prípade jednorazovej investície, keď existuje riziko, že nakúpi práve na vrchole trhu a z dlhodobého hľadiska nezoptimalizuje zhodnotenie,“ vysvetľuje S. Pánis.

Finančné trhy sú ihriskom pre hráčov, ktorí sa neboja riskovať. Aspoň tak sa na prvý pohľad javí. Treba však rozlišovať medzi špekuláciou a investíciou. Nie každý môže byť burzový hráč, v skutočnosti má na to potenciál len málokto. Investorom sa však môže stať každý. Stačí si pravidelne odkladať časť z príjmu, namiesto bankového účtu, na finančné trhy.

Je dostupných množstvo produktov, ktoré to umožňujú, či už ide o podielové fondy, indexové fondy, alebo ETF. Na rozdiel od špekulanta, ktorý musí svoje stávky sledovať každodenne, či každú hodinu, alebo niekedy aj minútu, môže investor na tento stres zabudnúť. Stavil totiž na dlhodobý rast ekonomiky.

Svoju odmenu si vyberie v čase odchodu na dôchodok, pri kúpe nehnuteľnosti, či potrebe zaplatiť deťom vysokoškolské štúdium. Tento pohľad dáva potenciál aj tomuto roku, bez ohľadu na to, či sa mu podarí prekonať minuloročné rekordné zisky, alebo nie.

2 odpovede na “Investičné predsavzatia do nového roka. Kde sa oplatí investovať a kde nie”

 1. Milos píše:

  „Najlepšou stratégiou bude dlhodobé a pravidelné investovanie do akciových a indexových fondov “

  Ako keby som cital Kyosakiho. Aspon to nejak zaobalte, lebo pre vacsinu oveciek je to uz prehliadnutelne.

  Nepoznam nikoho bohateho kto by na tom zbohatol. Moze byt nejaky zufalec, co nema cas a ma kopec penazi. Cely akciovy trh rastie uz iba vdaka funny money a spatnym odkupom. Etf nie je akcia firmy, je to akcia fondu, co ak sa zruti trh ako v 2008? Pri zlatych etf je custody napr. HBSC bank.

  • scalper píše:

   Článok nie je o tom, ako neuveriteľne zbohatnúť. Hovorí o tom, ako je možné z dlhodobého hladiska dosahovať zaujímavé výnosy investovaním na finančných trhoch. Dôležitou technikou je práve to dlhodobé a pravidelné investovanie. Ak chceš zbohatnúť, možno musíš urobiť viac. Chce to napríklad nejaký naozaj zaujimavý nápad a rozbehni vlastný biznis. Ale to je už iné riziko a iný level 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial