Stvrtok 24. január. Meniny má Timotej

Investičné tutovky vystrieda tento rok kľučkovanie medzi trhovými bublinami

bubliny

Minulý rok a začiatok tohto roka boli poznačené slávou aj pádom kryptomien. Situácia na trhu k investovaniu do nich vyprovokovala aj menej odvážnych investorov. Karta sa však obrátila a v zvyšnej polovici roka to bude viac o kľučkovaní medzi bublinami a snahe zhodnotiť financie nad úrovňou inflácie, než o stávke na istotu.

Problémom nie sú len zlé investície

V časoch, keď bola inflácia nulová, stačilo mať financie aj na polpercentnom sporiacom účte. V roku 2017 však inflácia dosiahla 1,3 percenta, čo znamená, že ak mal niekto úspory zhodnotené pod touto hranicou, prakticky prichádzal o peniaze. Rast cien sa pritom neustále zrýchľuje. Vo februári tohto roku to bolo už o 2,1 percenta. Je možné, že do konca roka to bude ešte viac. To znamená, že o peniaze vás nemusí pripraviť len zlá investícia, ale aj príliš nízke zhodnotenie.

Najhoršie investície v roku 2017


Zdroj: Across Private Investments

,,Smutné na uvedených číslach nie je ani tak to, že sú v mínuse, ale to, že v týchto investíciách majú Slováci dlhodobo uložených viac než 85 percent svojich úspor. Vo vidine vyšších ziskov sú síce ľudia ochotní sem-tam zariskovať, no často so zlým koncom,“ hovorí Maroš Ďurik, CEO Across Private Investments. Otázkou teda je, ako zhodnotiť peniaze, aby sa dostali nad úroveň inflácie a v lepšom prípade priniesli aj zaujímavé zhodnotenie. Príležitostí bude v druhej polovici roka 2018 niekoľko.

Nový Bitcoin sa hľadať neoplatí

Investíciou prvého polroka bol nesporne Bitcoin, ktorého extrémny nárast dokázal vytvoriť niekoľko násobné zhodnotenie. Pár mesiacov na to ho však korekcia rýchlo zrazila. Hľadať diamant v poli kryptomien sa však už neoplatí. „Domnievam sa, že drvivá väčšina kryptomien, ktorých je aktuálne okolo 1400 tu o dekádu vôbec nebude a možno už ani o päť rokov,“ hovorí Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.

„Nepredpokladám, že kryptomeny nahradia normálne klasické peniaze. Očakávam, že budú skôr vytláčané do ilegality či minimálne regulované. Sotva sa teda z nich stane zákonné platidlo. Navyše už v súčasnosti platí, že väčšina ľudí, ktorí kúpili kryptomeny, tak urobila z dôvodu špekulácie na kapitálové zhodnotenie a nie s cieľom rýchlo a lacno nimi platiť. Nedokážem predpovedať ich najbližší vývoj, je však možné, že svoje najhviezdnejšie obdobie mediálnej pozornosti už majú za sebou,“ myslí si analytik.

S koncom zlatej éry kryptomien súhlasí aj investor Martin Babocký: „Na kryptomeny začne doliehať ťažoba regulácií a zdaňovania. Po rapídnom znížení dopytu po kryptomenách sme videli pád ich cien a nie je jasné, či a ako rýchlo sa zotavia.“

Ak si predsa len chcete staviť na zotavenie kryptomien, v roku 2018 by nemali tvoriť veľkú časť investičného portfólia. „Na moment utíchol záujem o kryptomeny, no domnievam sa, že nejde o konečný stav, po ktorom by mal nasledovať ich zánik. Kryptomeny môžu aj v dohľadnej dobe prekvapiť pomerne silným rastom. Ide však o vysoko špekulatívnu investíciu, ktorá môže tvoriť doplnok investičného portfólia, nie však jeho základ,“ hovorí Matej Varga, vedúci úseku riadenia investícií štandardných a špeciálnych podielových fondov Prvej penzijnej a Dôchodkovej správcovskej spoločnosti Poštovej banky. V princípe je to rovnako istý zisk ako si kúpiť lós, alebo staviť v rulete.

Československý región a svetové akcie

Omnoho istejšou možnosťou ako špekulácie s kryptomenami bude tento rok vzhľadom na geopolitickú situáciu európsky kontinent a korporátne dlhopisy. Ostať sa podľa S. Pánisa oplatí aj priamo na domácej pôde: „Pre konzervatívnych investorov môžu byť zaujímavé aj vybrané korporátne dlhopisy z česko-slovenského regiónu.“ Odvážnejším odporúča ako príležitosť akcie: „Pre investorov z vyšším sklonom k riziku a dlhším investičným horizontom to môžu byť americké či európske akcie, pričom stále  z dlhodobého hľadiska vidíme najväčší potenciál v akciách rýchlo rastúcich ekonomík.“

Už aj pri pohľade na dlhoročné dáta z kapitálových trhov možno konštatovať, že najlepším liekom na infláciu sú práve akcie. Ich výnos tradične predbieha tempo rastu cien. M. Ďurik vysvetľuje: „V akciách je zakódovaná participácia na raste sveta. Svet rastie navzdory finančným krízam, vojnovým konfliktom a prírodným katastrofám.

V cenách akcií je zakomponovaná prémia za podnikanie a podnikavosť, hľadanie úspor v nákladoch, zvyšovanie výnosov prostredníctvom inovácií, vývoja nových technológií, produktov a služieb. V tržbách mnohých akciových spoločností je prítomný aj automatický protiinflačný systém, keďže sú nastavené tak, aby rástli aspoň o mieru inflácie.“

Akcie teda predstavujú v tomto roku dobrú príležitosť na investovanie, no napriek tomu je dobré byť ostražitý. M. Varga dodáva: „V druhom polroku očakávame, že akciové investície budú aj naďalej pre investorov preferovanou triedou aktív. Pokiaľ však hovoríme o očakávaniach, sme presvedčení, že akcie majú predpoklady priniesť kladnú výkonnosť i keď určite nižšiu ako v roku 2017 a s väčšími turbulenciami na trhoch. Preto by mal konzervatívny investor zaradiť do svojho portfólia menším pomerom akcie, než dynamický.

Kým konzervatívny by zainvestoval napríklad 20 – 30 percent do globálnych akciových trhov, tak dynamický investor ochotný zniesť väčšie výkyvy môže zainvestovať aj 80 – sto percent hodnoty portfólia do akcií.“

Šanca aj pre konzervatívnych

Každý rozumný konzervatívny investor by sa mal snažiť aspoň o uchovanie hodnoty svojho kapitálu. To znamená, že by mal hľadať také investície, ktoré dosiahnu výnos minimálne na úrovni inflácie, ktorá zrejme čoskoro prekročí dvojpercentnú úroveň.

„Z tohto uhľa pohľadu vedia túto podmienku zaujímavého výnosu nad infláciu pri nízkom riziku splniť mnohé podnikové dlhopisy, a to aj slovenských emitentov,“ radí S. Pánis. „Každý, kto chce zaujímavo zhodnotiť peniaze, musí sa odkloniť od konzervatívnych bankových sporiacich produktov a dať sa na cestu investovania. Dobrým prvým krokom v nej sú práve  vybrané podnikové dlhopisy či podielové fondy, ktorých značnú časť portfólia tvoria podnikové dlhopisy.“

Ak už neviete odolať bankovej ponuke, je vhodné počúvať dobrú radu M. Babockého: „Odporučil by som ľuďom porovnať si výnosy a poplatky medzi rôznymi podielovými fondmi rôznych bánk. Osobitne som fanúšikom realitných fondov, kde sú primerané výnosy.“ Dodáva však, že konzervatívny investor by nemusel ohrdnúť napríklad ani zlatom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *