Utorok 27. októbra. Meniny má Sabína

Investori dostali minulý týždeň studenú sprchu

Akciové trhy majú za sebou najväčší prepad od prepuknutia pandémie v marci. Investori zažili tvrdý budíček. Vyľakali ich reálne dáta o prepade ekonomiky v druhom kvartáli, ako aj nové šírenie nákazy.

Index Dow Jones klesol za jeden deň o takmer sedem percent. Globálny akciový index MSCI All Country World za minulý týždeň oslabil o 4,16 percenta. Index ťahali nadol predovšetkým trhy vyspelých ekonomík. Naopak, situáciu dobre ustáli rozvíjajúce sa akciové trhy. Pozrime sa na to, čo stálo za minulotýždňovým poklesom.

Prepad HDP Nemecka o 26 %

V pondelok ochromila európske trhy zlá správa v podobe hospodárskych výsledkov Nemecka, ktoré v apríli vykázalo medziročný pokles ekonomiky takmer o 26 percent. V utorok pribudli ďalšie zlé čísla, podľa ktorých nemecký vývoz v apríli klesol o viac ako 30 percent. To predstavuje najväčší prepad od roku 1950.

Tento výsledok tým výrazne prekonal aj negatívne očakávania ekonomických analytikov. Prebytok zahraničného odchode aj preto v medziročnom porovnaní klesol o 80 percent.

Nemecká vláda si na riešenie ekonomických dôsledkov koronakrízy plánuje požičať 62,5 miliardy eur. Vo výsledku by podiel nemeckého dlhu k HDP mohol vzrásť na 77 percent. Nemecko disponuje nadštandardnými podmienkami pre financovanie. Výnos desaťročného vládneho dlhopisu Nemecka sa pohybuje okolo mínus 0,44 percenta.

Nemecký inštitút Ifo vo štvrtok odhadol, že by tento rok mohla nemecká ekonomika klesnúť dokonca o 9,4 percenta. Nemecký akciový index DAX v reakcii na súhrn správ za minulý týždeň spadol o takmer sedem percent, len za štvrtok prišiel o 4,47 percenta.

Aj francúzska centrálna banka predstavila negatívny ekonomický scenár. Odhaduje pokles domácej ekonomiky v tomto roku o 10,3 percenta, pričom návrat na predkrízovú úroveň očakáva najskôr v roku 2022. Za predpokladu druhej vlny nákazy by ekonomika mohla prepadnúť až o 16 percent. Francúzsky akciový index CAC 40 si aj preto za týždeň odpísal takmer percent.

Globálnu ekonomiku čaká najväčší prepad od 2. svetovej vojny

Svetová banka aktualizovala prognózu pre globálnu ekonomiku. Aj ona predpokladá pokles, a to to 5,2 percenta. To by s najvyššou pravdepodobnosťou znamenalo najhlbšiu recesiu od druhej svetovej vojny.

Podľa stredajšieho vyjadrenia OECD tento rok klesne globálna ekonomika o šesť percent. Pre budúci rok predikuje jej rast na úrovni 5,2 percenta. V eurozóne to vyzerá na pokles o 9,1 percenta, pričom ďalší rok sa očakáva nárast o 6,5 percenta. Najhorší prepad v rámci krajín OECD organizácia očakáva vo Veľkej Británie – o 11,5 percenta.

Fed nechá sadzby blízko nuly až do roku 2022

Aj na najväčšom akciovom trhu sveta došlo minulý týždeň k prepadu. Nedokázala mu pomôcť ani lepšia spotrebiteľská dôvera a ani klesajúci trend nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti.

Nosnou témou v USA bolo zasadnutie menového výboru FOMC americkej centrálnej banky Fed. Tá ponechala základnú úrokovú sadzbu na súčasných hodnotách. Súčasne naznačila, že sa sadzba pravdepodobne bude pohybovať okolo nuly až do roku 2022. To spolu s pokračovaním masívnych nákupov cenných papierov vyslalo trhom signál o neuspokojivej ekonomickej situácii.

Potvrdila to aj samotná predikcia Fedu, podľa ktorej americká ekonomika tento rok klesne o 6,5 percenta a na budúci rok vzrastie iba o päť percent. OECD očakáva pokles ekonomiky USA tento rok o 7,3 percenta a nasledovaný rastom o 4,1 percenta v roku 2021.

Počet nakazených v USA opäť stúpa

Trhy okrem makroekonomických čísel znervóznila aj epidemiologická situácia v Texase a iných amerických štátoch, kde narastajú počty nových prípadov nakazených koronavírusom. Obdobné správy prišli aj z Číny.

V reakcii na to si index Dow Jones odpísal vo štvrtok takmer sedem percent hodnoty, index S&P 500 sa prepadol o 5,9 percenta a technologický index Nasdaq Composite sa znížil o 5,3 percenta. Išlo o najhorší obchodný deň od prepuknutia pandémie v polovici marca.

V rámci sektorov najviac klesali akcie cestovného ruchu, bankových titulov, aeroliniek alebo ropných spoločnosti. Za celý týždeň klesol index S&P 500 o 4,8 percenta.

Vytriezveli investori definitívne?

Minulý týždeň by sme mohli charakterizovať ako precitnutie. Už nejakú dobu predtým viacerí  analytici poukazovali na prehnaný optimizmus investorov, ktorí ťahali nahor výkonnosť akciových indexov. Problémom bolo, že nezohľadňovali očakávané zhoršenie hospodárskych výsledkov.

Analytici tento vývoj často vysvetľujú aj tým, že investori aktuálny rok preskakujú a už sa koncentrujú na výsledky roku 2021. Výpredaj z minulého týždňa, však môže poukazovať aj na skutočnosť, že investori sa rozhodli vybrať dosiahnuté zisky a nechcú akceptovať nové poklesy.

V uplynulom týždni sa na úrok akcií darilo bezpečným aktívam, ako vládne a korporátne dlhopisy s ratingom z investičného stupňa, či bezpečným menám ako dolár a švajčiarsky frank.

Autor je investičný analytik spoločnosti Fincentrum&Swiss Life Select.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial