Streda 25. novembra. Meniny má Katarína

Investori sa včera prepli do módu eufórie. Dow Jones stúpol o 5,1 %

Finančné trhy včera vrátili dôveru stredno- a dlhodobým investorom. Po tom, ako minulý týždeň zaznamenali najväčší prepad od finančnej krízy v roku 2008, včera prudko vzrástli. Potešila ich sľúbená podpora zo strany centrálnych bánk. Investori si okrem toho uvedomili, že to minulý týždeň s výpredajmi prehnali.

CNN porovnáva hrozbu koronavírusu k tak negatívnym udalostiam, ako pád dvojičiek 11. septembra 2001, finančnej kríze z roku 2008, či dokonca vypuknutiu Veľkej hospodárskej krízy v roku 1929. Najhoršie obavy sa však nenapĺňajú. Včerajšok vymazal časť strát z minulého týždňa.

Index Dow Jones spadol v predchádzajúcom týždni o 12,4 percenta a index S&P 500 o 11,5 percenta. Urobilo to z neho najhorší týždeň od roku 2008. Včerajšok však ukázal druhú tvár trhu. Investori sa potešili z deklarovanej podpory zo strany centrálnych bánk.

Centrálne banky upokojujú situáciu

Fed ešte v piatok naznačil svoju pripravenosť podporiť ekonomiku. Predseda  centrálnej banky Jerome Powell uviedol, že hoci je americká ekonomika stále v dobrej kondícii,  epidémia koronavírusu predstavuje rastúce riziko. „Fed pozorne monitoruje vývoj v ekonomike a na trhoch. Použijeme naše nástroje a budeme primerane konať, aby sme podporili ekonomiku,“ ubezpečil J. Powell.

Podobne vyjadrili centrálne banky Veľkej Británie (BoE) a Japonska (BoJ). BoE v pondelok uviedla, že spolupracuje s ministerstvom financií a medzinárodnými partnermi na tom, aby zabezpečila, že budú prijaté všetky opatrenia potrebné na zachovanie menovopolitickej stability.

Guvernér BoJ Haruhiko Kuroda povedal, že banka zabezpečí stabilitu na finančných trhoch prostredníctvom nákupu aktív. „BoJ bude pozorne monitorovať budúce udalosti a bude sa snažiť poskytnúť dostatok likvidity a zabezpečiť stabilitu na finančných trhoch prostredníctvom primeraných trhových operácií a nákupov aktív,“ uviedol.

Vyjadrenia predstaviteľov Európskej centrálnej banky boli o niečo opatrnejšie. Guvernér francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau povedal, že ECB je ostražitá a je pripravená konať.

Najväčšie nádeje sa upierajú k americkému Fedu. Najbližšie zasadnutie jeho predsedníctva je naplánované už na 18. marca. Trhy počítajú so znížením sadzieb o 50 bodov už s takmer 100 percentnou pravdepodobnosťou. Fed má pritom ako jediná veľká centrálna banka dostatočný arzenál na podporu ekonomiky. Sadzby v ostatných bankách sú totiž blízko, na alebo dokonca pod nulou, takže nemajú kam klesať.

Podstatné však je, centrálne banky svojimi vyjadreniami potvrdili, že situáciu berú vážne. Hoci nemôžu zastaviť šírenie kororonavírusu, môžu stabilizovať aspoň finančné trhy. Podľa hlavného ekonóma Bank Policy Institute, Billa Nelsona, pravdepodobne uvidíme „koordinované uvoľňovanie politiky hlavných centrálnych bánk,“ vrátane centrálnych bánk Číny a Hongkongu.

Investorov ovládla honba za ziskom

Finančné trhy sa v reakcii na tieto vyjadrenia prepli do módu eufórie. Dow Jones stúpol včera o 5,09 percenta, teda o 1 294 bodov. V počte bodov ide o vôbec najväčší jednodenný nárast v jeho histórii. V percentách je výsledok najlepší od marca 2009. Index S&P poskočil o 4,6 percenta, čo je najlepší výkon o decembra 2018. Index Nasdaq Composite si polepšil o 4,5 percenta.

Investorom včera nevadila ani správa OECD, ktorá varovala pred ekonomickým dopadom koronavírusu. Mohol by sa podľa nej na tohtoročnom globálnom ekonomickom raste prejaviť spomalením na len 1,5 percenta. Predchádzajúca prognóza organizácie pritom hovorila o raste o 2,9 percenta. Vlani rástla svetová ekonomika o tri percentá.

Skôr ako ekonomické dáta tak stojí za včerajším razantným posilnením investorská psychika. Ešte pred dvomi týždňami, keď trhy dosahovali rekordné maximá, vládla obava z nafukujúcej sa bubliny. Reakciou na to bol pokles. Včera nadobudli investori naopak dojem, že to s výpredajom prehnali. Snažili sa preto nakúpiť si akcie za nízke ceny s vidinou ďalšieho zhodnotenia.

Koronavírus je fakt, ktorý bude bolieť

„Radšej by som videla vakcínu proti novému vírusu ako ďalší zníženie sadzieb,“ uviedla analytička spoločnosti Principal Global Investors, Seema Shah. Koronavírus je teda fakt, ktorý bude mať reálne ekonomické dôsledky. Zatvorené fabriky, dopravné obmedzenia, nedôvera medzi spotrebiteľmi, to všetko si vyberie daň v podobe nižšej produkcie, dopytu a spotreby. Ekonomika teda bude strácať dych.

Spoločnosti ako Apple a Coca-Cola minulý týždeň varovali pred problémami v produkcii, ktoré im koronavírus spôsobuje. Naopak spoločnosti MasterCard, United Airlines a PayPal znížili svoje očakávania ziskovosti pre výpadok v dopyte.

Tieto správy však stredno- a dlhodobých investorov príliš vyrušovať nemusia. V dlhodobom horizonte by totiž akcie nemali strácať. V USA už testujú lieky proti chorobe Covid-19 spôsobenú koronavírusom, V Číne, kde nákaza vypukla, sa situácia upokojuje.

Príležitosť na lacný nákup akcií

Ďalšou nádejou je leto. Vedci tvrdia, že vírus zabíja slnečné žiarenie a teplota nad 28 stupňov Celzia. Minimálne leto by tak malo dať veci do poriadku. Šikovní investori preto môžu dnes vstúpiť na trhy pri nízkych cenách (akcie sú aj napriek včerajšiemu rastu ešte zhruba 10 % pod svojimi maximami) a v druhej polovici roka sa môžu tešiť zo slušných výnosov.

Banka Goldman Sachs očakáva, že americká ekonomika bude v prvom štvrťroku rásť o 0,9 percenta a v druhom kvartáli stagnovať na nule. V druhej polovici roka však počíta s oživením.

2 odpovede na “Investori sa včera prepli do módu eufórie. Dow Jones stúpol o 5,1 %”

  1. hihak píše:

    trochu zastarale. den na to -3%. ted nema cenu nakupovat, nikdo nevi, jak to jeste klesne, lek zatim stejne neznamy…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial