Utorok 21. január. Meniny má Vincent

Investorské desatoro: Ako na akcie

Akcie sa dokážu doslova z noci do rána zhodnotiť o desiatky percent. No rovnako vedia vytvoriť aj dvojciferný prepad. Preto sú príležitosťou aj rizikom. Investorom však z dlhodobého hľadiska prinášajú viac úspechov ako strát. Len treba dodržať pár zásad.

Nebojte sa investovať

Akcie predstavujú pri nízkych úrokových sadzbách v bankových produktoch cestu, ako lepšie zhodnotiť finančné prostriedky. „Žijeme v prostredí nulových sadzieb, v ktorom bežné vkladové produkty neprinášajú žiadny výnos a nedokážu ochrániť peniaze klienta pred infláciou. V takom prostredí platí jednoduché pravidlo – bez akcií to nepôjde. Každopádne, každý klient by mal mať toľko akcií, koľko zvládne jeho výnosovo-rizikové očakávania,“ radí Martin Smrek, vedúci oddelenia produkt manažmentu Tatra Asset Management. Preto je najdôležitejšou zásadou nebáť sa začať. Avšak nie bez rozmyslu.

Investujte z rezervy

Ako už naznačil M. Smrek, do akcií nevkladajte peniaze, ktoré sú pre vás životne dôležité, alebo tvoria vašu finančnú rezervu. Napríklad na konci minulého roka sa trhy prepadli najvýraznejšie od veľkej krízy v roku 1931. Klesla hodnota akcií nielen amerických, ale aj európskych a ázijských. A hoci od januára tohto roka opäť rástli, ak by ste investovali z rezervy, môžete si ju značne okresať.

„Rasty a poklesy na finančných trhoch sú absolútne bežné. Úspešní investori hovoria, že najlepší čas začať investovať je práve dnes, pretože už zajtra majú vaše investície o deň menej na možný rast. Pritom čas je kľúčový, ak chcete nechať svoje úspory zarobiť,“ hovorí finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Preto je základom je vytvoriť si hotovostnú rezervu vo výške šesťmesačných výdavkov, ktorú máte vždy poruke a nebudete ju investovať. Zvyšok môžete smerovať napríklad aj do akcií.

Spoznajte spoločnosť

Platí zásada, že do akcií sa rozhodne neoplatí investovať naslepo. Je potrebné si dokonale preklepnúť firmu, ktorej akcie chcete kúpiť. Avšak ani to nezaručí úspech. Akcie sú prakticky najrizikovejšou formou investovania na finančnom trhu. Nikdy na sto percent neviete, či sa spoločnosti bude dariť a či bude o jej akcie záujem. Od toho sa totiž odvíja cena.

Výhodou investovania do jednotlivých akcií konkrétnych firiem je, že presne viete čo kupujete a máte svoje portfólio pod kontrolou. Pri akciových podielových fondoch neviete ovplyvniť, do čoho presne bude fond investovať. No obsahuje viacero akcií a tak znižuje možnosť strát. Ale tým aj rastu.

Nájdite si brokera

Priame nakupovanie akcií nie ja ako ísť si vybrať pečivo do obchodu. Na nákup budete potrebovať brokera a toho je dobré si starostlivo vybrať. Akciový broker je vlastne spoločnosť, ktorá vám umožní nákup a predaj akcií z celého sveta. Líšia sa službami aj poplatkami. Tie je vhodné si dobre naštudovať, keďže pri nákupe akcií platíte buď fixný poplatok alebo percento z investovanej sumy. Akcie je možné nakupovať aj inými spôsobmi, avšak broker je pre začínajúceho investora najspoľahlivejšie riešenie.

Skúste to cez fondy

Ak sa necítite vedomostne zdatný na priame investície do akcií, v takom prípade je práve akciový fond tou správnou voľbou. Zodpovednosť preberie manažér fondu. Na neho sa musíte spoľahnúť. Aj tu je však vhodné dať si pozor na poplatky, ktoré si správcovská spoločnosť a jej manažment účtujú za správu a investovanie do fondov. Takéto investovanie  vás zbaví zodpovednosti za zlé rozhodnutia. Avšak aj tu je vhodné dodržiavať investičný horizont a nepanikáriť, ak sa fondu nedarí. Pretože ani manažér fondu nemá recept na úspech.

Počítajte s dlhším investičným horizontom

Platí, že čím dlhší je investičný horizont, tým vyššia je pravdepodobnosť, že peniaze vložené do akcií alebo do vybraných rizikovejších investícií, prinesú kladný výnos napriek obdobiam kríz či neistôt. „Tieto investície sú teda vhodné pre tých klientov, ktorí sú ochotní prijať určitú mieru rizika,“ hovorí Milan Janásik z J&T Banky

Pripravte si nervy

Akcie aj akciové fondy majú vysokú volatilitu. Preto ak máte vysoký tlak a slabé nervy, nie je to investovanie pre vás. Pretože zo dňa na deň môže vaša investícia skákať o dvojciferné čísla. Avšak dobrou správou je, že ak vydržíte, budete odmenení. Akcie nie sú behom na krátku trať, ale podľa Across Private Investments za posledných 30 rokov hodnota amerických akcií vzrástla o neuveriteľných 1936 percent! V prípade celosvetových akcií ich hodnota za 30 rokov posilnila o 778 percent. Svet rastie. Počas 20. storočia rástol svetový akciový trh v priemere o 10,4 percenta ročne.

Diverzifikujte

Táto rada platí ako pri podielových fondoch, tak aj pri samotných akciách. Pretože ak stavíte všetko na jednu kartu, ste príliš ohrození. No viacero akcií vytvára efekt, že aj keď sa jednému odvetviu nedarí, druhé môže vymazať straty vášho portfólia. Diverzifikácia je základom toho. ako neprísť o úspory a prípadne anulovať straty. Ak nemáte financie na kúpu viacerých akciových titulov, nekupujte ani jeden.

Sledujte indexy

Pokiaľ chcete zistiť, ako sa darí akciám, ktoré vlastníte, môžete ich porovnať s trhovým indexom. Podobne tak podielové fondy. Indexy poskytujú informáciu o tom, aká je výkonnosť určitej skupiny akcií a sú významným indikátorom toho, čo sa na burze deje a akým smerom sa trhy vyvíjajú.

Investujete pravidelne

Aj do akcií a akciových fondov sa oplatí investovať priebežne. Pretože tým nakupujete aj za vyššie, ale pri poklese, aj za nižšie ceny. „Pri pravidelnom investovaní výrazne zmierňujete výkyvy na trhoch. Je to kvôli priemerovaniu nákupnej ceny. Preto i pre menej odvážnych je pravidelne investovanie do akciových podielových fondov na dlhu dobu vhodná a výhodná forma odkladania prostriedkov,“ dodáva Jozef Beständig, TOP finančný sprostredkovateľ Fincentra.

Jedna odpoveď na “Investorské desatoro: Ako na akcie”

  1. investor píše:

    Akcie by mali byť súčasťou každého portfólia. Len cez nich sa dá poraziť infláciu…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *