Stvrtok 19. októbra. Meniny má Kristián

Investorské tipy od Davida Teppera

Peter Apolen 04.07.2014 | 00:00 0 Komentárov

David Tepper, jeden z najznámejších hedge fund manažérov sa preslávil kontra obchodom v roku 2009. Keď boli akcie bánk na dne a každý sa ich chcel zbaviť, Tepper ich nakúpil za zlomok ceny. Počas posledných 5 rokov dosahoval jeho fond priemerný výnos takmer 50%. Dnes sa pozrieme na 5 akcií z jeho portfólia.

1. Google Inc, očakávané ročné zhodnotenie: 13.83%

Akciám technologickej spoločnosti sa tento rok spočiatku nedarilo, po oznámení nepriaznivých kvartálnych výsledkov klesli o štyri percentá. Po tomto miernom poklese však výrazne vzrástli, ich cena prekročila historické maximá. Výhľad analytikov je aj napriek prudkému nárastu stále optimistický, s pomerne nízkou volatilitou väčšina z nich očakáva 10–15 percent nárast.  Väčšina príjmu spoločnosti (až 90 percent) pochádza z reklamy. Na tej má okrem služby Google Ads veľký podiel aj Google Chrome.

Ten je spomedzi internetových prehliadačov najpopulárnejší, používa ho až 37 percent populácie. Mobilná platforma Android je pre firmu tiež veľmi perspektívna. Samotný fakt, že ju využíva takmer 80 percent smartfónov dáva spoločnosti príležitosť nájsť nové zdroje príjmu. Tržby obchodu s aplikáciami Google Play za posledné 2 roky vzrástli o 240 percent, čo momentálne predstavuje 12 miliónov dolárov za deň. Podobne ako Apple má aj Google k dispozícii veľké množstvo hotovosti – 60 miliárd dolárov umožňuje firme udržať si stabilné postavenie a dáva jej priestor na prípadné akvizície. Zisk spoločnosti stabilne stúpa, vďaka rastúcej popularite Google Chrome a zvýšenému príjmu z reklamy od roku 2011 vzrástol o viac ako tretinu.

Do budúcnosti Google chystá niekoľko zaujímavých projektov, nové odbytiská pre svoje výrobky by firma mohla nájsť aj v iných sektoroch. Začiatkom tohto roka zaujala vývojom kontaktných šošoviek, ktoré by diabetikom merali hladinu cukru v krvi. Podobné zdravotné pomôcky by mohli pomôcť upevniť postavenie spoločnosti na trhu, zvlášť, ak by boli integrované s pripravovanými inteligentnými hodinkami.

tepper-1

2. Citigoup Inc, očakávané ročné zhodnotenie: 22.26%

Po oznámení tržieb v Apríli, ktoré prekonali očakávania analytikov o 13% sa akcie dostali zo svojich miním a trend na ich cene bol mierne pozitívny. Vo väčšom raste akcie ale zastavili hroziace pokuty vo výške 10 mld. dolárov spojené s predajom sporných hypotekárnych dlhopisov. Z fundamentálneho hľadiska spoločnosti určite pomohli rozhodnutia o spätnom odkúpení aktív, za rok 2013 Citigroup vrátila investorom až 12 mld. dolárov. Z hľadiska pomeru ceny a tržieb je Citigroup jednou z najlacnejších amerických investičných bánk. P/E ratio je momentálne na úrovni 10.79.

Účtovná hodnota aj napriek nepriaznivému vývoju ceny akcií v posledných rokoch stabilne rástla, dosahuje dokonca omnoho vyššiu hodnotu, ako v predkrízovom období. Nový management banky do veľkej miery prispieva k jej zdravému vývoju, za posledné obdobie je dlh banky rozumne redukovaný, spoločnosť sa postupne zbavuje stratových častí a jej náklady sú značne nižšie. Preto z dlhodobého hľadiska môže predstavovať atraktívnu investíciu, aj napriek vysokým pokutám. Akciám banky dôverujú aj insideri- za uplynulý rok nakúpili akcie v celkovej hodnote 1.5 mil. dolárov, zhruba na úrovni dnešnej ceny akcií.

tepper-2

3. Goodyear Tire & Rubber Co, očakávané ročné zhodnotenie: 4.56%

Desať percentný pokles ceny akcií, ktorý nasledoval po oznámení kvartálnych výsledkov v apríli vystriedal optimistickejší výhľad. Akcie od tohto prepadu za uplynulé dva mesiace vzrástli na takmer pôvodnú úroveň. Dôvodom bola prehnane pesimistická reakcia investorov na nesplnenie kvartálnych cieľov (EPS 56 oproti očakávaným 60 centov), ale aj zvýšenie dividendy o pätinu. Rastu pomohlo aj zvýšenie rozpočtu na spätné odkúpenie akcií o 350 mil. dolárov a plánované zníženie korporátneho dlhu o 400 miliónov dolárov. Na zvýšený dopyt po pneumatikách spoločnosť zareagovala plánmi na stavbu novej továrne, ktorá by ročne mala byť schopná produkovať šesť miliónov pneumatík. 

Rast dopytu po syntetickej gume by mal podľa analytikov pokračovať tempom 3,8 percenta ročne, väčšinou s využitím pri výrobe pneumatík. Zo zhruba 32 miliardového biznisu má najväčší podiel na trhu práve Goodyear Tire, s medziročným nárastom prevádzkových výnosov o 27 percent. Najväčším záväzkom spoločnosti bol penzijný plán, ktorý sa management tento rok rozhodol celý splatiť. Tým uvoľnil približne 200 miliónov dolárov prostriedkov ročne, ktorými spoločnosť môže disponovať. Rast zisku na akcie tento rok dosiahol až 193 percent, spoločnosť dosiahla ROE (návratnosť kapitálu) viac ako 132 percent.

tepper-3

4. American Airlines Group Inc, očakávané ročné zhodnotenie: 13.70%

Táto spoločnosť vznikla minuloročnou fúziou US Airways a American Airlines. Ukázalo sa to ako dobrý krok pre obe aerolinky a akcie spoločnej firmy odvtedy vzrástli o viac ako 60 percent. Momentálne však dáva príležitosť na rast akciám situácia v Iraku. Hroziaci konflikt, ktorý by mohol rapídne zvýšiť ceny ropy a v konečnom dôsledku aj celkové náklady aeroliniek, je už do veľkej miery do ceny akcií započítaný. Navyše, akciám aeroliniek sa v posledných rokoch darilo veľmi dobre, aj napriek tomu, že ceny paliva stúpali. 

Za uplynulý rok spoločnosť úspešne rozširovala sieť letov, čo jej spolu so zvýšením príjmu na pasažiera o päť až sedem percent umožnilo dosiahnuť zisk vo výške 1.9 miliardy dolárov. Je to viac ako päť nárosobný nárast oproti minulému roku.

tepper-4

 

5. Halliburton Co, očakávané ročné zhodnotenie: 5.21%

Akcie spoločnosti za minulý rok vzrástli o 40 percent, o sedem percent prekonali akciový index SP500. Spomedzi ropných spoločností má najvyššiu návratnosť kapitálu. Spoločnosť sa zaoberá ťažbou ropy a jej ďalším spracovaním, v oboch segmentoch dosahuje vynikajúce výsledky. Za posledné tri roky jej tržby vzrástli o šestinu.

Dopyt po rope a doplnkových službách spoločnosti rastie hlavne v Ázii a na strednom východe. Aj keď tržby konzistentne stúpajú, zisk na akciu je podstatne nižší, ako by sme očakávali. To je zapríčinené pokutou vo výške jednej miliardy dolárov, ktorú spoločnosť minulý rok musela zaplatiť po vytvorení ropnej škvrny v Mexickom zálive. Napriek tomu však za uplynulý kvartál Halliburton dosiahol rekordné tržby. Investorom v podobe spätného odkúpenia akcií plánuje postupne vrátiť veľké množstvo prostriedkov, dividendu vzrástla o pätinu. Spoločnosť plánuje expandovať do Ázie a na stredný východ, čo by jej mohlo pomôcť zabezpečiť ďalšie zisky. Potenciál je určite aj v rozvojových krajinách, kde dopyt po energiách stále rastie.

tepper-5

Pozn.: Pri určení očakávaného ročného zhodnotenia aktíva vychádzame z priemernej cieľovej ceny analytikov na stránke marketwatch.com 
      

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *