Nedeľa 29. novembra. Meniny má Vratko

Investovanie do kovov: Ako zarobiť a nepopáliť sa

Finančné trhy kolíšu, meny padajú, peniaze nie sú kryté a investori sa snažia hľadať bezpečný prístav pre svoj majetok. Mnohí stavili na drahé kovy, ktoré dokázali svoju hodnotu bez ohľadu na historické obdobia, politickú situáciu, či menové vojny. No vlastniť „zlatky“ nemá len výhody.

Zlato a drahé kovy si držia svoju hodnotu tisícročia

Drahé kovy predstavujú jednu z možností, ako uchovať hodnotu svojho majetku. Zlato, striebro, platina a ďalšie kovy mali svoju hodnotu už od počiatkov sveta a nič sa nezmenilo do dnešných dní. Kým zlato prežilo, mnoho firiem, indexov, akcií, aj dlhopisov skončilo so stratou v zabudnutí. Ako rastie majetok, zvyšuje sa aj cena drahých kovov. V ostnatom období sa teší obľube najmä zlato, ktoré začiatkom milénia v roku 2000 predávalo za menej ako 400 dolárov za uncu. V októbri tohto roka sa cena pohybovala nad 1500 dolármi.

„Už za vlády babylonského kráľa Nabuchonodozora pred 2 600 rokmi bola kúpna sila jednej unce zlata približne 350 bochníkov chleba a túto hodnotu si s občasnými výkyvmi udržuje prakticky až dodnes,“ hovorí Stanislav Pánis, analytik J&T Banky. „Predovšetkým zlato je z drahých kovov históriou preverený uchovávateľ hodnoty, ktorý je schopný ju preniesť na ďalšie generácie a je tiež diverzifikátorom portfólia. Z tohto uhľa pohľadu je vhodné pre každého rozumného investora,“ dodáva.

Kovy by mali byť len doplnkom, nie ťažiskom portfólia

„Investičné kovy sú relevantnou súčasťou investičných portfólií. Ich rozumne namiešaný pomer môže predstavovať niečo ako dodatočné korenie. Vyznačujú sa nízkou koreláciou s tradičnými triedami aktív a hospodárskym cyklom, čím predstavujú možnosť diverzifikácie s príležitosťou na zaujímavý výnos. Tak, ako aj v iných prípadoch, s ničím to však netreba priveľmi preháňať,“ upozorňuje Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.

Prečo teda tá opatrnosť, ak sú drahé kovy drahými už tisícročia? Napríklad preto, že v roku 2012 sa kilogram zlata predával za hodnotu približnú dnešnej, no už v roku 2013 zažilo zlato prepad o takmer 30 percent. Preto aj pri investovaní do drahých kovov netreba počítať len so zhodnotením. Rovnako ako pri akciách ide o investíciu vhodnú pre dlhodobý horizont.

„Ak hovoríme o investíciách do fyzických drahých kovov, sú vhodné pre dlhodobých investorov, ako sporenie a poistka. Kto chce špekulovať na krátkodobé výkyvy ceny, mal by radšej použiť burzové nástroje ako Futures, ETF a podobne,“ radí Petr Fischer zo spoločnosti Silverum.

Čo sa týka iných drahých kovov okrem zlata, tu platí, že cena je ovplyvňovaná najmä dopytom v priemysle a je teda závislá najmä od hospodárskeho cyklu. Inak povedané, investovanie do týchto kovov nemusí byť vhodné pre investorov s averziou k riziku.

Ako investovať do drahých kovov

V zásade máme dve možnosti. Jednou je nákup finančných inštrumentov, druhou je nákup fyzického kovu.

„Medzi finančné inštrumenty patria čoraz populárnejšie ETF fondy, buď čisto orientované na jeden kov, alebo také, ktoré majú expozíciu voči viacerým. Navyše aj ETF fondy sa ďalej delia na tie, ktoré fyzicky nakupujú zlato a tie, ktoré ho nakupujú len v papierovej forme,“ vysvetľuje S. Pánis.

Dodáva: „Ďalšou možnosťou je expozícia na kovy prostredníctvom derivátov, najmä futures a opcií, čo má zmysel robiť v prípade špekulatívnych stávok. Okrem toho sú k dispozícii aj certifikáty, ktoré ponúkajú mnohé výhody vlastnenia fyzického kovu bez nákladov na transport, skladovanie či poistenie.“

V neposlednom rade sa za investíciu do drahých kovov považuje aj nákup akcií ťažobných spoločností, ktoré kovy produkujú, prípadne s nimi obchodujú.

No a samozrejme aj priamy nákup fyzického zlata. Pri ňom však treba byť obzvlášť opatrný. „Podľa zámeru predajca klientovi správne vyberie veľkosť a druhy mincí a tehličiek, ktoré sú pre neho vhodné. Kupujúci by mal kupovať iba renomované mincovne a overiť si predajcu, najlepšie osobne,“ hovorí Slavomír Fogaš zo spoločnosti Goldsafe.

„Aby bolo investičné zlato oslobodené od DPH, musí spĺňať minimálnu rýdzosť pri zlatých tehličkách je to 99 percent zlata, pri zlatých minciach je to 90 percent zlata v minci. Odporúčame ale nakupovať investičné zlato najvyššej rýdzosti 99,99 % – teda 24 karátov,“ dodáva.

Ideálom je pravidelná investícia

Čo sa týka frekvencie, aj pri zlate platí to, čo pri investíciách do fondov, či akcií, ktoré na trhu kolíšu. „Všeobecne odporúčame investovať pravidelne, napríklad jedenkrát mesačne a tým spriemerovať ceny,“ hovorí P. Fischer.

Pri investovaní je okrem pravidelnosti potrebná aj istá skúsenosť a dobrá znalosť prostredia. „Dôležitá je aj bezpečnosť a diskrétnosť nákupu, či už si vyberiete mincu alebo tehličku. Nákup musí byť bezpečný, aby ste mali istotu, že nakúpite pravé investičné zlato a od predajcu, ktorý má históriu, renomé a vie vám pravosť garantovať a skontrolovať,“ radí S.  Fogaš.

Rovnako je dôležité, aké kovy kupujete. „Likvidné sú iba striebro a zlato. Platina, paládium a ďalšie nie sú pre investíciu veľmi vhodné. Podľa osobných preferencií a znalostí možno vyberať pomer medzi zberateľskými a investičnými formami,“ hovorí P. Fischer a načrtáva možnosť, že drahé kovy sa môžu stať aj súčasťou umeleckej zbierky. Vtedy sa kombinuje investícia nielen do samého kovu, ale získate zberateľskú, či umeleckú hodnotu, čím sa zhodnotenie zvyšuje. Na druhej strane je nutné počítať aj s vyššou vstupnou cenou.

Ide o záležitosť pre skúsených investorov

Investičné kovy majú aj budú mať svoju hodnotu, no majú aj svoje riziká. Preto nepredstavujú univerzálny kľúč na zhodnotenie majetku. Navyše nie sú vhodné pre investorov, ktorí do minulého týždňa mali peniaze v termínovaných vkladoch a dnes uverili, že zlato je ich budúcnosť.

„Takýto typ investície je vzhľadom na špecifiká, a potrebné znalosti o tejto triede aktív, určený skúseným investorom, ktorí majú tradičné aktíva v podobe akcií či dlhopisov v „malíčku“ a v danej oblasti sa vyznajú. V opačnom prípade hrozí riziko nákupu predraženej „mačky vo vreci“ s neistým vývojom hodnoty investície,“ dáva radu na záver J. Rosa.

Jedna odpoveď na “Investovanie do kovov: Ako zarobiť a nepopáliť sa”

  1. Matus píše:

    ETF do zlata su najvacsia hlupost rovnako ako dalsie derivaty. Trh papieroveho zlata je minimalne 200x vacsi ako realneho. ETF su v principe nekryte papiere.

    Poradie by malo byt opacne ako v clanku s vynechanim posledneho(prveho), teda etf. Ale to je iba moj nazor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial