Stvrtok 26. novembra. Meniny má Kornel

Investovanie na úver – príliš zradné lákadlo

investície

Viete o výbornej investícií? Zarobiť na požičaných peniazoch je jednou z možností, ako ju využiť. Toto pokušenie však môže byť zradné. Môže totiž priniesť stratu nielen vlastných, ale aj cudzích peňazí.

Nie každý rozumie rizikám

Investovanie na úver znie jednoducho. Viete o dobrej investičnej príležitosti, požičiate si za výhodný úrok a investujete „zaručeného obchodu“. Rozdiel je váš, Zarobili ste na cudzích peniazoch. No každý, kto svetu investícií rozumie aspoň za mak, vie, že vo svete investícií nič zaručené nie je. Aj napriek tomu je investícia na dlh pre mnohých lákavá.

Jiří Cihlář, analytik finančných trhov spoločnosti Next Finance hovorí: „Pri tomto type investovania je zásadné to, aby investor pochopil, o čo v investovaní na úver ide. Základom úspechu pri obchodoch na úver je možnosť investovať relatívne malú sumu, za ktorú môžete nakúpiť väčšie množstvo cenných papierov. Vďaka tomu sa investor dostane s nízkou vloženou sumou k zaujímavým výnosom.

Lenže na druhej strane aj malý pohyb trhu zlým smerom zráža investora na kolená. Z toho vyplýva, že tento druh investovania je vhodný len pre investorov s vysokou ochotou riskovať.“

Práve riziko je charakteristickým znakom investícií na dlh. Niekedy až neprimerané. Nakoľko investor môže prísť môže nielen o vlastné, ale aj o požičané peniaze a tie bude potrebné splatiť.

„Klientom, ktorí sú na finančných trhoch dostatočne skúsení a sú schopní zniesť vyššiu mieru rizika, poskytujeme možnosti investovania do cenných papierov s využitím takzvaného pákového efektu. Teda časť investovaných prostriedkov vkladá klient a zvyšok mu požičiava banka,“ hovorí Milan Janásik z  J&T Banky. V prípade plusovej výnosnosti investície zostáva zisk klientovi a banke splatí len požičanú sumu spolu s úrokmi.

„Ak sa však investícia dostane do záporných čísel, straty sú odpočítavané z klientovej časti investície,“ hovorí o riziku M. Janásik a s tým, že dlh aj úrokom je potrebné splatiť aj v takom prípade. Je tak na samotnom klientovi, či si našiel takú investíciu, ktorá mu vynahradí postúpené riziko, aj vykryje mu aj náklady na úver.

Z investora sa môžete ľahko stať dlžníkom

Z dôvodu, že tento typ investovania je vhodný len pre špecifickú skupinu investorov, nie je slovenský bankový trh takýmito produktami veľmi presýtený. „Takéto úvery na Slovensku rozhodne nie sú obvyklé. Na druhej strane, pri bezúčelových úveroch banka neskúma, na aký účel klienti prostriedky použijú,“ hovorí Anna Jamborová z ČSOB.  Človek si tak môže požičať aj na investovanie. Nie je to však rozhodne obvyklé.

„Viem si predstaviť len málo situácií, v ktorých by skúsený investor siahal po retailových verziách investovania na úver, ako je napríklad lombardný alebo kontokorentný úver zabezpečený cennými papiermi,“ hovorí Maroš Ďurik, generálny riaditeľ Across Private Investments a dodáva, že dôvodom sú aj poplatky pri tomto type úverov: „Či podielový fond zarába alebo nie, finančná inštitúcia získa na správcovskom poplatku napríklad 1,5 percent. Na úrokovej marži z úveru získa povedzme dve percentá, teda viac ako tri percentá z investovanej sumy. Okrem toho klient ešte zaplatí vstupné poplatky a poplatky za poskytnutie úveru.“ Nakoniec tak ani vyššie zhodnotenie z investície v súčte znamenať zisk úmerný riziku, ktoré investor podstupuje.

Navyše sú produkty, kde sa investovanie na dlh neoplatí za žiadnych okolností. „Patria sem investičné nástrojov, ktoré už majú v sebe zakomponovaný úver. Napríklad deriváty, pákované ETF, CFD a podobne alebo nástroje s vysokou volatilitou – akcie malých spoločností, kryptomeny a podobne,“ hovorí M. Ďurik.

„Investovanie na margin je spoľahlivý spôsob ako prísť o svoje peniaze. Napríklad, stránka spoločnosti XTB uvádza, že na 82 percentách účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami. Tak prečo to robiť?” – pýta sa M. Ďurik.

Proti investovaniu na úver sa v súčasnosti stavia ďalšia nepriaznivá okolnosť a ňou je status dlžníka. „Novo zavedený limit na zadlženie v pomere k ročnému čistému príjmu je v neprospech investovania požičaných peňazí,“ hovorí Marián Búlik, finančný analytik OVB a dodáva: „Je nezmysel vyčerpať si limit na úver, ktorý namiesto primárnej potreby použijete na rizikové investovanie.“

Vhodnou investíciou na dlh je vlastné bývanie

Jednou z možných investícií na dlh je aj nákup nehnuteľností. A v širšom zmysle možno povedať, že takto investuje vlastne každý, kto si berie hypotekárny úver. Kúpa nehnuteľnosti na hypotéku však môže priniesť nielen rast hodnoty v čase, ale aj možnosť byt, či dom prenajať a vytvoriť si tak pasívny príjem alebo aspoň minimalizovať náklady s ňou spojené v budúcnosti.

„Ak mám odpovedať všeobecne, tak základnou investíciou každého z nás by malo byť obstaranie si vlastného bývania. To totiž minimalizuje náklady v dôchodkovom veku. Tu si dokážem predstaviť, že by pre väčšinu investorov bolo prijateľné sa aj zadlžiť,“ uznáva J. Cihlář z Next Finance. Ide však o prípad, keď investícia smeruje do vlastného bývania. Ak ale ide len o možnosť ako zarobiť, môže také rozhodnutie priniesť aj o stratu. Ani investícia do realít totiž neznamená istý zisk.

Realitné investície nie sú výnimkou

„Ak hovoríme o investičných bytoch, argumentom proti je neistý trh a nafukujúca sa cenová bublina. Cenové mapy a štatistiky vývoja cien podľa mňa jednoznačne indikujú nafukovanie realitnej bubliny, ktorá skôr či neskôr praskne a spôsobí pokles cien bytov. Úver a následná investícia do bytu na prenájom v dnešných cenách hrozí zásadnou stratou v najbližších rokoch,“ naznačuje M. Búlik.

Dodáva, že aj keď byt patrí medzi konzervatívne aktíva, a nemal by preto klesnúť minimálne pod cenu zodpovedajúcu stavebným nákladom a cene podielu na pozemku, “priveľká ponuka bytov v kombinácii s nafúknutými cenami, ochladnutím ekonomiky a rastom nezamestnanosti sú veľkým rizikom,“ konštatuje. Navyše sú tu individuálne a špecifické riziká, ako znehodnotenie obytnej štvrte susednou investíciou, napríklad v podobe spaľovne, či ubytovne a súvisiaci prepad hodnoty vašej nehnuteľnosti.

A. Jamborová preto odvážlivcom, ktorí chcú pri nízkych úrokoch zariskovať, radí pred investovaním na dlh zodpovedať si na niekoľko základných otázok:

♣ Dokedy mám úrokovú sadzbu na úvere fixovanú?

♣ Zodpovedá doba investície dĺžke fixácie úrokovej sadzby úveru?

♣ Ak nie, keby sa úroková sadzba na úvere po uplynutí fixácie zvýšila, budem vedieť predčasne ukončiť investíciu bez sankcií a aká je pravdepodobnosť, že výsledok investície bude aj v takom prípade priaznivý?

♣ Mám k dispozícii alternatívne zdroje prostriedkov na splatenie úveru?

♣ Ak by sa mi niečo stalo, bude moja rodina schopná splácať úver bez potreby predčasného nevýhodného ukončenia investície?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial