Utorok 17. júla. Meniny má Bohuslav

Investujeme.sk píše Ježiškovi

Až raz budú historici hľadať krátku výstižnú definíciu aktuálnej finančnej krízy, určite by si mali pomôcť výrokom amerického politika a vysokoškolského profesora Richarda Lamma: Vianoce sú obdobím, keď deti píšu Santa Clausovi o tom, čo chcú a dospelí to zaplatia. Štátne deficity vznikajú, keď dospelí hovoria vláde, čo chcú a deti to zaplatia. Výstižnejšie sa to už pomenovať asi nedá…

Slovenské deti už majú svoje listy Ježiškovi napísané a teraz sú na rade rodičia. Svoje, často tiež detinské, požiadavky môžu aktuálne adresovať 26 politickým stranám a hnutiam. A čo z toho sa splní? V prvých mesiacoch roka určite viac ako počas ďalších štyroch rokov. V predvolebnej kampani totiž každá vláda dokáže nájsť peniaze aj na to, na čo inokedy nie.

Z tohto pohľadu sú marcové voľby veľmi nešťastne načasované. Na prahu krízy, ktorá svojou intenzitou možno prekoná problémy z rokov 2008 a 2009, sa žiadajú razantné opatrenia a šetrenie všade tam, kde úspory neznamenajú ďalšie zníženie ekonomického rastu. Ibaže obmedzenie vládnych výdavkov znamená pohnevanie si konkrétnej záujmovej skupiny a to nebude pár mesiacov pred voľbami riskovať žiaden politik.

Istý analytik mi raz položartom povedal, že demokracia a slobodné voľby sú jednou z najväčších prekážok hospodárskeho rastu. Zaujímavá myšlienka – aj keď skôr vhodná k tretiemu pivu ako na akademickú pôdu… Najmä ak si uvedomíme, že autoritársky režim v Zimbabwe k hospodárskemu zázraku tamojšej ekonomike tiež nepomohol.

Nekazme si však predvianočnú náladu ekonomickými analýzami, na tie predsa bude počas roka času dosť. Najhorúcejším problémom dnešného dňa je kompletizácia darčekov. To materiálne, čo si naše deti želajú pod vianočný stromček, im v drvivej väčšine prípadov splniť dokážeme a na pár minút sa tak postaráme o ich šťastné úsmevy. Ich skutočné šťastie však bude závisieť od toho, čo si my sami zaželáme od deficitno-rozpočtového Ježiška.

Ale dosť mentorstva. Určite vám za redakciu nechceme priať racionálne Vianoce. Práve naopak, prežite nerozumné, pozitívnymi emóciami nabité sviatky a oddýchnite si tak, aby ste v novom roku bez problémov odhalili každého, kto chce faktúru za svoje osobné šťastie poslať vašim deťom. A aby vám politické rozhodnutia neležali v žalúdku dlhšie ako vianočný kapor.

Chystáte sa darovať na Vianoce peniaze?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *