Streda 26. septembra. Meniny má Edita

IPO: ČSOB vstúpi po roku čakania na pražskú burzu

Už v prvej polovici decembra 2009 zverejnila belgická finančná skupina KBC svoj zámer predať prostredníctvom kapitálového trhu až 40 percentný podiel akcií v ČSOB. Primárny úpis by sa mal uskutočniť na základe reštrukturalizačného plánu KBC, ktorý bol v novembri 2009 schválený Európskou komisiou.

IPO – Initial public offering je jedna z foriem akou menšie či mladšie spoločnosti hľadajú kapitál pre ďalší rast, alebo veľké súkromné spoločnosti zvyšujú svoju prestíž vstupom na najznámejšie burzy sveta. Spoločnosti uvoľňujú prvýkrát svoje akcie na verejné obchodovanie, teda na burzu formou známou ako IPO a retailoví investori majú prvýkrát možnosť si prostredníctvom obchodníkov s cennými papiermi, či banky nakúpiť akcie spoločností obchodované na burze. Prvotný úpis akcií robí manažér emisie, väčšinou konzorcium bánk, ktoré ponúka akcie najmä dlhodobým inštitucionálnym investorom a iba menšia časť je určená drobným investorom, zväčša v krajine, v ktorej daná spoločnosť pôsobí.

Od roku 1995 vstúpili takto na burzu aj spoločnosti ako Erste Bank v Prahe, OTP Bank v Budapešti, či známe americké firmy ako Mastercard a Google na burze v New Yorku a úspešne upísali svoje akcie.

Prvé dva roky vývoja kurzu akcií po IPO

Investori sa na IPO ČSOB tešia

Informáciu o plánovanom IPO poprednej českej bankovej skupiny prijala investorská verejnosť s nadšením. Pre pražskú burzu, ktorá v posledných rokoch bojuje s nízkou likviditou, by vstup takto významného hráča znamenal potrebné zvýšenie dynamiky a obnovenie záujmu väčších investorov. Napriek tomu, v minulom roku ČSOB na burzu nevstúpila, pravdepodobne hlavne z dôvodu pretrvávajúcej arbitráže s Českou republikou, v ktorej štát od ČSOB požadoval 33.3 miliárd českých korún v spore súvisiacom s prevzatím Investiční a poštovní banky v roku 2000. Táto arbitráž by v prípade prehry znamenala pre ČSOB veľkú finančnú záťaž a jej neistý výsledok preto mohol časť investorov od prípadného nákupu akcií ČSOB v IPO odradiť. 29. decembra 2010 však ČSOB arbitráž vyhrala a podľa rozhodcovského konania získala nárok na zaplatenie 1.6 miliardy českých korún. Táto skutočnosť je podľa analytikov významnou pozitívnou správou, ktorá umožní ČSOB v najbližšej dobe úspešne vstúpiť na burzu.

Prečítajte si:

Presný dátum plánovaného úpisu zatiaľ nebol oficiálne zverejnený, avšak samotná belgická banková skupina v rámci komentára k výsledkom KBC zverejneným minulý týždeň potvrdila plán emisie minoritného podielu akcií ČSOB na burzu. Podľa správy, ktorú dňa 15.2.2011 zverejnil týždenník Euro, by k nemu malo dôjsť už približne v druhej polovici marca 2011. Správa pochádza zo zdrojov blízkych vedeniu materskej KBC.

Podľa odhadov KBC môže výška emisie dosiahnuť 1.5 až 2.5 miliardy eur a stať sa tak historicky najväčším IPO pražskej burzy. Akcie ČSOB by na českom akciovom trhu mali dosiahnuť podobnú trhovú kapitalizáciu ako druhý najvýznamnejší bankový titul v indexe PX – Komerční banka. Očakáva sa, že ČSOB by získala 15 percentnú váhu v indexe PX, čo potvrdili aj zástupcovia českej burzy.

Profil ČSOB

Československá obchodní banka, a.s. pôsobí ako univerzálna banka v Českej republike. ČSOB založil štát v roku 1964 ako banku pre poskytovanie služieb v oblasti financovania zahraničného obchodu a voľnomenových operácií. V júli 1999 bola banka sprivatizovaná a jej majoritným vlastníkom sa stala belgická KBC Bank, ktorá je súčasťou skupiny KBC.

KBC je jednou z popredných európskych finančných skupín a pôsobí najmä v Belgicku, krajinách strednej a východnej Európy a v Rusku. Skupina KBC zamestnávala k 30. septembru 2009 približne 55 tisíc ľudí a má okolo 12 miliónov klientov. V júni 2000 ČSOB prevzala Investiční a poštovní banku. Po odkúpení minoritných podielov v júni 2007 sa stala KBC jediným akcionárom ČSOB. Do konca roka 2007 pôsobila ČSOB na českom aj slovenskom trhu, pričom slovenská pobočka ČSOB bola oddelená k 1. januáru 2008.

Obchodný profil ČSOB zahŕňa tieto segmenty: fyzické osoby (retailová klientela), malé a stredne veľké podniky, korporátna klientela a nebankové finančné inštitúcie, finančné trhy a privátne bankovníctvo. V retailovom bankovníctve v ČR pôsobí spoločnosť pod dvoma obchodnými značkami – ČSOB a Poštovní spořitelna, ktorá pre svoju činnosť využíva rozsiahlu sieť České pošty. Klienti ČSOB sú obsluhovaní na 264 pobočkách v ČR, klienti Poštovní spořitelny sú obsluhovaní prostredníctvom 52 finančných centier Poštovní spořitelny a približne 3310 obchodných miest České pošty. ČSOB aj Poštovní spořitelna poskytujú svoje služby aj cez distribučné kanály v rámci skupiny ČSOB a rôzne distribučné kanály priameho bankovníctva.

Ukazovatele za rok 2010

 

Čistý zisk 13 mld. Kč

Rast čistého zisku

24%

RoE

19.6%

Úvery/vklady

68.5%

Náklady na riziko

0.75%

Úvery po splatnosti

4.05%

Credit cost ratio

0.75%

 

Ďalšie ukazovatele stav k 30. 9. 2010

 

Zamestnanci 7 629

Klienti

3.074 mil.

Platobné karty

2.033 mil.

Bankomaty

772

Kapitálová primeranosť

18.03 %

Autori sú analytici Capital Markets, foto: sxc.hu.

Privítali by ste viac akcií slovenských spoločností na burzách?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *