Piatok 07. augusta. Meniny má Štefánia

IPO Xiaomi sa blíži. Pôjde o udalosť tohto roka na akciovom trhu

xiaomi

Spoločnosť Xiaomi sa stala symbolom čínskeho hospodárskeho zázraku. Ide o vyspelú technologickú firmu, ktorej sa darí presadzovať aj na prémiových trhoch. Firma plánuje vstúpiť na hongkonskú burzu. Pôjde o najdôležitejšiu udalosť na tohtoročnom akciovom trhu, do ktorej sa pravdepodobne zapoja i významní investori.

Množstvo ľudí v Európe a USA o spoločnosti Xiaomi nikdy nepočula. Táto firma bola založená v roku 2010, no je jednou z najrýchlejšie rastúcich čínskych technologických firiem. Začiatkom mája predložila hongkonskej burze žiadosť o vstup na burzu – IPO. Prvá verejná ponuka akcií by sa mala uskutočniť už 9. júla.

Vstup spoločnosti Xiaomi na burzu bude najväčšou udalosťou tohto roka na akciovom trhu. Táto verejná ponuka predstavuje symbol obrích čínskych ambícií, pretože pôjde o vôbec prvé IPO podľa nového čínskeho zákona o cenných papieroch.

Success story

Xiaomi sa často označuje aj ako čínsky Apple a je štvrtým najväčším výrobcom mobilných telefónov v tejto krajine. Za prvý štvrťrok tohto roka vykázala firma veľmi zaujímavý rast výnosov, medziročne až o 85,7 percenta. Hlavnými trhom Xiaomi je samozrejme Čína, ale aj India. Pre porovnanie, Apple sa v Indii snaží dlhé roky presadiť, avšak jeho trhový podiel predstavuje len 2,8 percenta, čo stačí len na deviatu priečku v tamojšom predaji smartfónov. Xiaomi však je lídrom s 31 percentným trhovým podielom v Indii. Z krajín mimo Číny získala firma vlani 28 percent svojich príjmov a očakávame, že tento trend bude pokračovať.

Smartfóny tvorili vlani 70 percent tržieb Xiaomi, avšak segmenty IoT (internet of things) a internetové služby v posledných rokoch rýchlo rastú, preto Xiaomi rado znížilo svoju závislosť na jednej kategórii produktov. Spoločnosť rozšírila svoje portfólio o mnohé nové produkty: inteligentné televízory, prenosné počítače, domáce reproduktory, inteligentné routery, slúchadlá, čističe vzduchu, robotické vysávače a mnoho ďalších.

Kto bude hlavným investorom

Podľa informácií zverejnených v médiách sa spoločnosti China Mobile a Qualcomm dohodli, že získajú podiel v spoločnosti Xiaomi a stanú sa tak jej zásadnými investormi. Podľa agentúry Bloomberg sa na IPO zúčastnia aj významní investori ako George Soros, Hillhouse Capital a Capital Group Companies.

Denník South China Morning Post si kladie otázku, prečo sa táto firma označuje ako internetová spoločnosť. Môžeme to však pravdepodobne nazvať marketingovým ťahom s cieľom zvýšiť hodnotu firmy, pretože fakty sú jednoznačné: Xiaomi v súčasnosti profituje najmä z hardvéru, no budúce zisky si chce zabezpečiť prostredníctvom online služieb na svojich smartfónoch a súvisiacich produktoch.

Vzhľadom k možnej eskalácii prípadnej obchodnej vojny s USA sa Xiaomi pravdepodobne rozhodlo neriskovať oneskorenie svojho vstupu na burzu vo chvíli, keď nálada na trhu negatívne ovplyvňuje ceny.

Vysoké ocenenie?

Xiaomi uvádzala ešte pred predložením oficiálnej žiadosti o vstup na burzu ako svoju trhovú hodnotu 100 miliárd dolárov. Tieto čísla však boli jednoznačne nerealistické a prehnané. Na základe aktuálnych údajov by mala byť hodnota firmy 76,1 miliardy dolárov. Jej predaje dosahujú výšku 26,3 miliardy dolárov, EBITDA (zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi) sa v tomto fiškálnom roku očakáva na úrovni 1,41 miliardy dolárov. Ukazovateľ EV/EBITDA sa očakáva na úrovni 54,1, čo je stále veľmi vysoké číslo. Pre porovnanie EV/EBITDA Facebooku vo fiškálnom rok 2018 predstavuje 15,1.

Možné agresívne ohodnotenie samozrejme vyvoláva obavy, pretože aj najmenšie sklamanie týkajúce sa rastu a výnosov spoločnosti by mohlo spôsobiť výrazné cenové pohyby nadol. Navyše je tu prebiehajúca obchodná vojna medzi USA a Čínou, ktorá by mohla významne ovplyvniť výhľad Xiaomi na ďalší rast.

Autor je akciový stratég Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *