Nedeľa 29. marca. Meniny má Miroslav

Ján Tóth: Ekonomická negramotnosť uľahčuje víťaziť populistickým politikom

Slabá finančná gramotnosť podľa neho prináša riziko pre osobné financie Slovákov. Predseda Klubu ekonomických analytikov a hlavný ekonóm UniCredit Bank Ján Tóth hovorí aj o tom, že bankoví analytici urobili pre Slovensko viac ako inštitúcie platené z verejných zdrojov.

Spôsobuje kríza väčší tlak na analytikov?

Určite. Už len zachovať si aktuálnu informovanosť stojí veľa úsilia, pretože veci sa veľmi dynamicky menia. A pri veľkých zmenách stúpa exponenciálne záujem klientov a médií o ekonomické dianie.

Ešte v roku 2007 ste reagovali na ústrednú tému Trendu, v ktorej negatívne vykreslili analytikov. Ako podľa Vás dnes spoločnosť vníma finančných analytikov?

Myslím si, že ich hodnovernosť je na Slovensku vysoká. Zároveň si myslím, že bankoví analytici na Slovensku doteraz po mnohé roky plnili veľmi pozitívnu celospoločenskú úlohu cez navrhovanie, bránenie a vysvetľovanie reforiem a rozumnej hospodárskej politiky. Viac, ako mnohé inštitúcie, ktoré mali oveľa viac kapacity a sú platené verejnými peniazmi. Bolo by zaujímavé v budúcnosti analyticky rozobrať podiel týchto analytikov na prudkom zvyšovaní sa životnej úrovne Slovenska. Čo sa týka krízy, hlavne bankári upadli do nemilosti verejnosti, aj keď viac v zahraničí ako u nás, nakoľko stav bankového sektora je na Slovensku zdravší.

Ako hodnotíte finančnú gramotnosť Slovákov?

Veľmi zle. Myslím si, že sa veľmi málo robí na základných a hlavne stredných školách. Finančná negramotnosť vystavuje riziko pre osobné financie. Súvisiaca ekonomická negramotnosť už má aj celospoločenský dopad, pretože uľahčuje víťaziť populistickým politikom, ktorí nemajú úprimnú snahu zlepšiť veci verejné.

Je podľa vás riešením finančná výchova na školách?

Určite, najmä na stredných školách. Ekonómia je náuka o správaní sa spoločnosti a je zarážajúce, prečo niečo také dôležité je ignorované v osnovách.

Ovplyvňuje kríza dôveru v investičné nástroje?

Áno, čiastočne to však súvisí aj s ľudskou psychikou. Je prirodzené, že jedno euro stratené má pre ľudí väčšiu hodnotu, ako jedno euro získané. Takisto v dobrých časoch ľudia ale aj firmy a vlády majú tendenciu zabúdať, že sú len dočasné. Rovnako sa potom zabúda aj na to, že takisto zlé časy tu nie sú natrvalo.

Existuje dnes podľa vás ideálna investícia?

Ak by aj existovala, bohužiaľ ja o nej neviem. Najmä v krátkodobom horizonte vstupujú do hry mnohé faktory, niektoré aj čiastočne psychologické ako sú očakávania.

Slováci dôverujú termínovaným vkladom – aj vaši analytici však upozorňujú,  že "kredencové úspory" si ľudia vyberú späť. Nastane podľa vás ešte v tomto roku odklon Slovákov od bankových vkladov? Povedzme aj preto, že pre nich vklady prestanú byť atraktívne.

Predpokladáme, že ECB zníži úroky na 1% do leta a teda termínované vklady nemusia pokryť slovenskú infláciu. Napriek tomu, že ich banky možno budú naďalej trochu dotovať, očakávam mierny odklon. Zďaleka však nie taký, aký by možno mal prísť, pretože sa ľudia veľmi boja strát a svoje očakávania si často formujú na základe nedávnej zlej minulosti.

Do akej miery poznačí kríza výsledky hospodárenia slovenských bánk?

Zavedenia eura, o ktorom bolo rozhodnuté pred krízou, priamo znižuje zisky bánk. Kríza spôsobí výrazné zníženie dynamiky úverov. Minulý rok stúpol zisk bankového sektora o malú čiastku 3 percent, pretože banky v decembri výrazne navŕšili opravné položky. Predpokladám, že zisk bankového sektora poklesne dvojciferným tempom v tomto roku.

Ako kríza poznačí Slovensko? Hrozí, že ekonomika prestane úplne rásť?

Očakávame rast na úrovni 1,8% pre tento rok, čo by malo byť najnižší odhad slovenskej inštitúcie. Napriek tomu si myslím, že riziká sú na spodnej strane. Je takisto možné, že žiadny rast nebude a budeme mať malú recesiu. Všetko závisí od možného zotavenia v západnej Európe a najmä v Nemecku.

Pred nedávnom ste z ING prešli na pozíciu hlavného ekonóma UniCredit Bank. S akými výzvami prichádzate na nové pôsobisko?

Po 10 rokoch budem opätovne vo veľkej univerzálnej banke. Teší ma, že UniCredit je svojou angažovanosťou najväčším investorom v bankovom sektore v strednej a východnej Európe. To ponúka veľa možností realizácie. Ostáva intenzívny kontakt s klientami, navyše sa ponúkajú výzvy o stratégií a produktoch.

Vaša práce nie je na 8 hodín denne. Cítite aj počas dovolenky potrebu úplne si oddýchnuť alebo uvažujete o svoje práci aj počas voľných dní?

Nakoľko súčasť mojej práce je prehľad o makro vývoji ako aj na finančných trhoch, v súčasnosti je nutné sledovať veľmi veľa vecí, od predaja áut v Nemecku, cez vývoj cien realít a akcií v Amerike, rôzne indexy dôvery, regionálnu nezamestnanosť, až po rizikové prirážky štátnych dlhopisov. Napríklad veľmi často cez pracovný deň po večeroch musím sledovať aktuálne dianie na trhoch v Amerike. Víkendy sú však pokojnejšie.

Ján Tóth

Vyštudoval manažment na Fakulte Manažmentu Univerzity Komenského v Bratislave a postgraduálnu ekonómiu v oblasti makroekonómie, menovej politiky a medzinárodnej ekonómie na The Ohio State University v USA. Neskôr sa zúčastnil viacerých krátkych programov v Centre pre medzinárodné menové a bankové štúdie v Ženeve.

Je predsedom Klubu ekonomických analytikov, bol externým poradcom viacerých ekonomických ministrov. Zúčastňoval sa stretnutí s medzinárodnými inštitúciami ako sú Medzinárodný menový fond, Svetová banka, Inštitút pre medzinárodné financie a ratingové agentúry.

Pôsobí ako hlavný ekonóm UniCredit Bank na Slovensku a vedúci oddelenia Trhových analýz a stratégií. Posledných 10 rokov pôsobil ako hlavný ekonóm v ING Bank a predtým v Tatra banke.

Čo si myslíte o finančnej a ekonomickej gramotnosti Slovákov?

View Results

Loading ... Loading ...

52 odpovedí na “Ján Tóth: Ekonomická negramotnosť uľahčuje víťaziť populistickým politikom”

 1. Michal píše:

  Je v zaujme bank, aby boli ich klienti financne vzdelani?

  • Inteligent píše:

   Áno, myslím že by to pomohlo. Niekde som videl štatistiku, že najlepší klienti bánk sú zamestatnci z finančného sektora, ktorý sa vo finančných produktoch vyznajú. Využívajú širokú škálu produktov a keď si berú úver, tak si poriadne prerátajú, či ho dokážu splácať. Preto je celkovo s nimi najmenej problémov.

 2. Ada píše:

  V diskusiách na internete som si všimla, že niektorí ľudia nemajú analytikov radi. Možno preto, že hovoria k veci a nie to čo chcú ľudia počuť.

  • Svarc píše:

   a este menej maju ludia radi prostitutky z PR agentur

   • Ada píše:

    A praju prajnym:) Ja studujem financie v Kosiciach a Vy Svarc, kde pracujete? Neporadite, ked sa uz tak vyznate, v ktorej PR agenture by som si nasla dobre platene miesto prostitutky?

    • madoff píše:

     plne suhlasim! preco su ti ludia ku mne taki neprajni a chcu ma dostat do basy?

     ze som ich ogabal a paradne sa na tom nabalil, ved to bola len moja sikovnost a bystrost, no a ich naivita a hlupost!

 3. Tomáš Prouza píše:

  1. suhlasim snad len s tou ekonomickou gramotnostou nasich obcanov. ak by bola co i len na trocha vyssej urovni nepotrebovali by sme tieto typy udajnych odbornikov a samotni analytici by sa mohli venovat zmysluplnejsej praci ako je ich sucasna, ktora je zalozena iba na lzi.

  2. v ratingovych agenturach su tiez analytici, nie?
  http://openiazoch.zoznam.sk/info/zpravy/zprava.asp?NewsID=55287

  \“Z desiatich veľkých katastrof, ktoré sa odohrali v ostatných rokoch, agentúry nepredvídali ani jednu,\“ uviedol člen vedenia Nemeckej spolkovej banky Hans-Helmut Kotz\“

  3. a chvalit sa obhajovanim reforiem nie je ziadna vyhra. staci spomenut dochodkovu deformu a je vymalovane.

  4. vzdelavat ludi po ekonomickej stranke na skolach nikam nevedie. ucia vas tam to co chcu aby ste vedeli, ale o skutocnom fungovani tohto marazmu zamerne zahmlievaju!

 4. idiot píše:

  napriklad nepadla otazka o tom, ako sa 27-rocny fagan dostane k vile pod Devinom a Audi A4

  • Inteligent píše:

   Neviem koľko má Ján Tóth rokov, ale celkom určite viac ako 27, silne pochybujem že skončil vysokú školu ako 17 ročný a následne začal ako 17 ročný pracovať ako analytik v ING, keďže tam pracoval 10 rokov. A to nerátam prácu v Tatra banke a v UniCredite. To musí mať analytik výzor minimálne na 50 rokov aby bol dôveryhodný?

   • idiot píše:

    tu vilu pod Devinom si nezaobstaral tento rok, ani vlani. rovnako ako to audi.

    • Michal píše:

     Piste argumenty, idiot. (sorry, taky je Vas nick:) ) Z coho ho upodozrievate? Zatial mi to vychadza, ze iba z toho, ze zaraba viac ako vy.

     • byvaly minister financii píše:

      no, malou nasobilkou z toho vychadza, ze zaraba viac, nez prezident. podla mna je to ok.

     • podielnik a sporitel dss píše:

      no a kedze ma ing najhorsiu vykonnost podielovych fondov aj DSSkovych fondov, su tie peniaze samozrejme plne zasluzene

     • logicky píše:

      moj kamarat ma spickove vzdelanie, tvrdo maka a je uspesny. nedari sa mu zle, dokonca tvrdi o sebe, ze ma jeden z najvyssich platov vo svojom sektore. napriek tomu nema ani vilu ani audi a4 (ale kupil si novu kia ceed, a ma pekne zrekonstruovany byt). takze bud je moj kamarat idiot, alebo je tu velky nevysvetleny rozdiel v majetkovych prirastkoch.

     • peter píše:

      Tvoj kamos je obycany snobsky babrak, ktory by sa mal viac snazit.

     • jozef píše:

      uzasna reakcia. fakt vystizny obraz o tejto sorte arogantnych ludi. bez komentara.

     • pijan píše:

      neblbni chlape, j&t nie je jan toth, to pijes aj v robote ?

  • trotl píše:

   Idiot, preco klames a vymyslas si ? A mohol si si vymysliet lepsi nick ako dnes zalozeny marcelm a podnikatel.. Ubohe, radsej sa vyjadri k clanku. Ak analytikov velmi nemusis (neberiem Ti, ani ja nemusim), neuznavas, ze na Slovensku obhajovali dobre veci pre krajinu?

  • racionalne píše:

   ak mas poziciu v managemente zahranicnej banky tak predstavenstvo a druha uroven standartne ma k dispozicii firemne auto.

   ak desat rokov robis v banke, tak nieco aj zarobis a plus ludia dnes stavaju na hypoteku.

   hovori z teba uplna zavist ukomplexovaneho uradnika – predpokladam ze nbs alebo ministerstvo financii.

  • Xena píše:

   Ty si teda trulko. To vacsina Slovakov su 100-milionari pri tvojom koeficiente. Apropo, hypoteka je sucast bohatsva ? Poznam ho len trochu, nema ziadnu A4 a predpokladam, ze byva v nejakom domceku mimo BA. Tu vilu si si asi pomylil, J&T nie je jan toth 🙂 Ale tvoji kamarati podporujuci tvoju stranu 🙂

   • zamestnanec píše:

    tiez sa mi to nezda. Patoprsty a Krosnak, ktori tuto robotu robili pred nim, boli taki normalni chalani, ktori si nezili nijako zvlast nad pomery…

   • aritmetika píše:

    mila Xena: chces mi povedat, ze si zobral 10-20 milionovu hypoteku? to by znamenalo mesacne splatky viac nez 140 tisic (pri 20-rocnej splatnosti a priemernom 6%-nom uroku). Nebud smiesna.

 5. podnikatel píše:

  zakladne pravidlo je, ze do viditelneho majetku (auto, dom) nikdy bohaty clovek neinvestuje viac nez 10 percent svojho majetku. takze auto (milion) a vila (30 mega) naznacuju celkovu „cistu hodnotu“ (net worth) na urovni cez 300 milionov SKK. lepsi nez Sulik, no trotl v porovnani s Pociatkom.

 6. Ľubo Kačalka píše:

  Ďakujem za všetky postrehy k článku, na niektoré budem reagovať:

  Ján Tóth dostal priestor predovšetkým ako predseda klubu analytikov Slovenska. Neoznačené PR rozhovory neuverejňujeme, pokiaľ máte podozrenie z nášho pochybenie, podajte sťažnosť na tlačovú radu, ktorej rozhodnutie budeme rešpektovať. http://www.trsr.sk/

  J. T. nie je vo verejnej funkcii a preto nemáme prečo skúmať jeho majetkové pomery. Pokiaľ máte informácie o nekalých praktikách, radi sa téme budeme venovať. Možno by argumentácii „idiota“ – to je nick! pomohlo, keby vystupoval pod serióznou identitou.

  Áno, v bankovníctve sa zarába lepšie ako napríklad v školstve. Čiže rovnako šikovný učiteľ a možno aj šikovnejší, zarobí oveľa menej. To však nie vina J. Tótha. Ak nie ste spokojný s hospodárením svojej finančnej inštitúcie, zmeňte ju. To radím všetkým svojim známym. Ak tak urobia všetci klienti, inštitúcia končí. Ak budete pozorne navštevovať nový server Investujeme.sk, zistíte, že sa radi pozrieme na pochybenia finančných inštitúcií.

  Ešte raz ďakujem za všetky postrehy.

  • kali píše:

   kto co dokazal Pociatkovi? nebudte smiesni!

   • Ľubo Kačalka píše:

    A co spravil? – neobhajujem – pytam sa. Poviem priklad – Majsky. Ten si vilu neuziva. Nehovorme teda, ze mocni su nedotknutelni.

    Ano, bolo by nadlho rozpravat sa o spravodlivosti a o tom, ci ma naozaj dobre kalibrovane vahy. Po roku 89 tu nastalo velmi burlive obdobie a mnohi na nom zarobili. Niektori cestne, ini nie.

    Viete, preco sa aj „pochybni zbohatlici“ tesia zo svojich majetkov? Lebo Ti co nieco vedia su ticho a svoj nazor vyslovuju len anonymne. To je problem slovenskej holubicej povahy.

  • silna kava píše:

   Prosim? Akoze navadzate ludi, aby odisli z ING konta (poistenia, fondov, DSS-ky) do UniCreditu? Napriklad do jeho fondov Pioneer?

   • Ľubo Kačalka píše:

    Kto prosím Vás na čo navádza? Ako prvý ste začali menovať inštitúcie. Povedal som všeobecnú poučku, ktorú Vám povie každý finančný poradca: ak si myslíte, že inštitúcia, ktorá Vám spravuje peniaze nie je efektívna, zmeňte ju.

  • xebetche píše:

   Mily pan Kacalka,
   pravdupovediac nerozumiem, preco sa branite kategorii PR rozhovor, pretoze uvedeny clanok znesie len tuto kategoriu. Inak to je len informacny sum. Zvlast ti, ktori mali to potesenie stravit nejaky ten piatok s Janickom, musia mat pocit clankov z cias kultu osobnosti. A ja viem, ze Janko bol v tomto naozaj dobry. Azda najlepsi…

   • ĽK píše:

    Niečo mi hovorí, že keby ste sa podpísali celým menom, medziriadkové náznaky vo vašej reakcii získali trošku iný rozmer.

    • xebetche píše:

     Xebetche je nick ktory pouzivam uz velmi dlho a nemam najmensi problem sa podpisat celym menom. Nakolko by z toho benefitovali len dvaja ludia – Vy a Janko, je to zial dost malo.

     • ĽK píše:

      🙂 Nemusíte napísať svoje meno, môžete sa mi predstaviť osobne. Pozývam Vás na kávu, kde mi môžete povedať zaujímavosti, ktoré by mala verejnosť vedieť. Takže?

 7. nechapajuci a negramotny obcan píše:

  Mam dost vazny problem s polyhistorickou pozou a pestovanim kultu osobnosti bankovych analytikov, ktori su schopni reagovat „velmi fundovane“ na akukolvek oblast ekonomickeho zivota, samozrejme bez akychkolvek zaruk za ich vystupy.
  Taktiez mi dost vadi arogantny postoj pana Totha, kde mu cely narod ma byt vdacny za ich/jeho prispevok na „prudkom zvysovani sa zivotnej urovne Slovenska“. Akym sposobom mozme vyjadrit nasu vdaku?
  Nechapem aj vyzdvihovanie ich osobnych zasluch a budovanie vlastmeho PR, nakolko su plateni bankami, o ktorych v danom kontexte nie je z ich ust ani zmienka.Tak koho vlatne zastupuju : banku, KEA, alebo SEBA?

  • citatel píše:

   plny suhlas, to o tom prispevku analytikov k nejakemu vseobecnemu blahu bola riadna haluz.

   ja osobne rozlisujem analytikov, ktori riesia merito veci (nech uz je to barsco, od makroukazovatelov az po komodity) a tych, co „truhlikuju“ s cielom propagovat samych seba

   • sav-kar píše:

    ak ma pocit, ze urobil pre tuto krajinu viac, nez institucie platene z verejnych penazi, nech sa v nich zamestna!

    • Radek píše:

     Tohle je hotová demagogie 🙂
     Nechci hodnotit p. Tótha, toho neznám ani neznám jeho zásluhy či „zásluhy“, o kterých se tu přete. Ale obecně: Představte si kupříkladu člověka, který vybuduje prosperující firmu na zelené louce. Vytvoří tak spoustu pracovních míst, zlepší obchodní bilanci země díky exportu, zalátuje část státních výdajů placenými daněmi. Osobně se domnívám, že takový člověk pro danou zem udělal mnohem víc než naprostá většina úředníků a „institucí placených z veřejných peněz“ dohromady. Myslíte si, že by se v nich měl nechat zaměstnat?

  • sav-kar 2 píše:

   A ktora skupina (ak nie analytici, bankovi alebo NGO) spravila viac v podpore rozumnej hospodarskej politiky ? Vies mi odpovedat ?

 8. chladna hlava píše:

  bez urazky a bez obvinovania z lavicoveho sovinizmu: to, ze si niekto v zrelom veku (cez 40) a po dlhorocnej a uspesnej kariere zadovazi adekvatne byvanie vo vile, pripadne drahe auto (cez 25 tisic eur) uplne chapem a akceptujem.

  ale ak toto vsetko stihne niekto este hlboko pred 30-tkou, za tym nie je veru vsetko koser, nech sa na mna nikto nehneva (ak neslo o dedicstvo).

   • chladna hlava píše:

    uplne logicky. azda mi nechcete povedat, ze akcionar plati top manazerovi sumu X, za jeho zodpovednost a po Y rokoch odvedenej prace a skusenosti, a tuto niekomu len tak zo stroma zvesenemu da za Y/5 casu mirnix-dirnix 5*X penazi . najma ak na trhu moze aj za menej penazi najst troch, styroch, dvadsiatich porovnatelnych. (kludne ma o tom presviedcajte, neuverim Vam)

    Teda: najma ak hovorime o ludoch, ktori tvrdia, ze maju prijmy len zo zamestnaneckeho pomeru (nie o podnikateloch, ktori podstupili podnikatelske riziko a uspeli). Alebo z kadejakych „provizii“, ci inych „bokoviek“.

    • konzultant píše:

     …to je naozaj naivne…v konzultacnych firmach si bezne partneri uctuju rozne astronomicke sumy ako odmeny, pritom sa ticho rozumie, ze su to peniaze, ktore idu na „vsimne“ kam treba (a neda sa to legalne uctovat)…je uz potom na ich sikovnosti, kolko si sami z takej sumy dokazu uliat pre sebe (teda, ci dokazu minimalizovat vsimne tak, aby sa to firma nedozvedela)…

 9. klient píše:

  Unicredit, banka, ktora zobre od Talianskej vlady pomoc za 4 miliardy EUR (120 miliard korun, tolko stalo oddlzenie celeho bankoveho sektora v roku 2001)

 10. poturcenec píše:

  Tento nafukany, samoluby, arogantny a podla vsetkeho aj chamtivy panak mi pripada ako klasicky priklad poturcenca, co je horsi od Turka.

  A navyse si serie do vlastneho hniezda, nie div, ze mu nevonia.

  A kde je podla neho lepsia financna gramotnost? V jeho vysnivanej Amerike? S jej slavnym trhom subprime hypotek, ktore si masovo brali slabe socialne skupiny (roznych ras) v takom sirokom meradle, ze to sposobilo cez wall street krizu v celom svete?

  Nech sa pozrie na pocet osobnych bankrotov v Amerike a na Slovensku, na priemernu zadlzenost americkej a slovenskej domacnosti a potom nech nieco hovori o financne negramotnych Slovakoch.

  A mozno su Slovaci objektivne chudobnejsi, v priemere vedia so svojimi peniazmi hospodarit o dost lepsie, nez americania. Teda, pokial Obamu nepovazuje za populistickeho tupca.

  Tento clovek okrem dlheho zoznamu charakterovych pochybnosti tymto rozhovorom dokazal aj absenciu zdraveho usudku (o odbornej kompetentnosti asi ani nema zmysel hovorit).

 11. dpa píše:

  AMSTERDAM. Holandský finančný koncern ING vyzval 1200 top manažérov, aby neprijali svoje prémie za vlaňajšok. Je to otázka morálky, uviedol dnes pre denník De Volkskrant designovaný generálny riaditeľ ING Jan Hommen.

  Skupina chce do roku 2010 prijať nový systém vyplácania bonusov. Hlavným princípom je, že ING vyplatí prémie iba v prípade, že koncern dosiahne zisk, uviedol Hommen, ktorý stojí na čele správnej rady ING.

  ING pred časom zverejnila, že na bonusoch má svojim zamestnancom po celom svete vyplatiť 300 miliónov eur (9,04 miliardy Sk). Táto správa vyvolala rozruch, keďže finančný inštitút dostal od holandského štátu pomoc vo výške 10 miliárd eur (301,26 miliardy Sk). Pre krízu zaznamenala ING vlani stratu vo výške 729 miliónov eur (21,96 miliardy Sk).

  Informovala o tom agentúra DPA.

  • financial times deutschlant píše:

   WASHINGTON. Američania protestujú pred domami bývalých manažérov American International Group (AIG), ktorí vzali vysoké odmeny, hoci svetovú poisťovňu priviedli na pokraj zániku.

   Autobusovú protestnú akciu vymyslel a zorganizoval Jon Green, šéf malej liberálnej občianskej strany Connecticut Working Families. Autobus prichádza pred bydliská manažérov v okrese Fairfield County. Vo vozidle je s ním do 40 obyvateľov štátu Connecticut, ktorých kríza silno zasiahla. Má však aj rezervované miesta pre novinárov.

   Autobus však nemôže ísť na cestu len tak. Demonštranti sa musia vždy písomne zaviazať, že nebudú hádzať kamene. Nemecký denník Financial Times Deutschland uviedol, že to pripomína akciu nemeckých revolucionárov, ktorí, keď idú protestovať na stanicu, najprv si kúpia staničný lístok.

   FTD popisuje jeden z protestných výjazdov autobusu. Zastavil sa pred vilou manažéra Jamesa Haasa. Z jeho obydlia je priamy výhľad na more a golfové ihrisko. Po Haasovi však v čase protestu nebolo ani stopy. Demonštrant prečítal otvorený list. Jeho autori tvrdia, že vrátenie peňazí nestačí. Kto má veľa peňazí, musí robiť dobré skutky, mal by pomáhať rodinám, starým ľuďom a dlžníkom hypotekárnych ústavov, ktorí sa ocitli v núdzi.

   Násilnosti sa nekonajú. Keďže mnohým manažérom stráži domy ochranka, demonštranti im zvyčajne odovzdávajú text listu. Nasadnú do autobusu, idú kúsok ďalej, alebo sa vracajú domov.

   „Manažéri si pridelili obrovské odmeny, kým milióny obyčajných občanov žijú v biede,“ povedal Green. „Keďže oni neprichádzali k nám, my sme sa rozhodli chodiť k nim“.

   Americkú verejnosť pobúrilo, že si manažéri AIG, ktorá dostala od októbra minulého roku od štátu na prežitie okolo 180 miliárd USD (132,76 miliárd eur), rozdelili na odmenách 168 miliónov USD. Neskôr bola suma spresnená na 218 miliónov USD.

   Podľa zákona, ktorý sa schvaľuje v americkom Kongrese, manažéri AIG budú mať tieto odmeny zdanené sadzbou 90 %.

   Informoval o tom nemecký denník Financial Times Deutschland.

    • SITA píše:

     VIEDEŇ. Talianska banková skupina UniCredit zruší tento rok približne 1 400 pracovných miest na Ukrajine a v Kazachstane. Banka sa k tomuto kroku odhodlala v snahe znížiť výdavky dcérskych spoločností v rozvíjajúcich sa krajinách Európy. V stredu o tom informoval rakúsky denník Die Presse, ktorý citoval vyjadrenie šéfa UniCreditu pre východnú Európu Federica Ghizzoniho.

     Ten ďalej informoval, že UniCredit plánuje prepustiť 600 až 700 zamestnancov v oboch spomínaných krajinách. Spoločnosť pritom už predchádzajúci rok zrušila 600 až 700 pracovných miest na Ukrajine. Ghizzoni sa ďalej vyjadril, že výsledky UniCreditu v priebehu prvých dvoch mesiacov tohto roka možno označiť za „veľmi dobré“. Federico Ghizzoni taktiež vyjadril presvedčenie, že investície talianskej bankovej skupiny do spomínaných krajín budú z dlhodobého hľadiska prínosom.

     Rakúska banka Raiffeisen International, ktorá je vlastníkom druhej najväčšej ukrajinskej banky, v roku 2008 taktiež oznámila plánované prepúšťanie 1 800 zamestnancov na Ukrajine, čo predstavuje približne 10 % jej pracovnej sily. UniCredit je najväčšou bankovou skupinou v strednej a východnej Európe. Na Slovensku pôsobí prostredníctvom UniCredit Bank Slovakia, ktorá vznikla zlúčením UniBanky a HVB Bank Slovakia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *