Stvrtok 20. septembra. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Japonsko, Líbya a infácia: Nepodceňujte ich dopad na kapitálové trhy!

Okrem krízy v Japonsku ovplyvňujú svetové kapitálové trhy a predovšetkým energetický sektor naďalej aj nepokoje na Blízkom východe a v Severnej Afrike. Poďme sa spoločne s analytikmi Saxo Bank pozrieť na niekoľko sektorov a typov aktív a pokúsme sa zhodnotiť, aký ich je lokálny i globálny vplyv uvedených udalostí a aké investičné príležitosti sa tu ponúkajú.

Posledný nervový záchvat, ktorým si globálne kapitálové trhy prešli, bol spôsobenýtým, že si investori uvedomili dôsledky havárie v jadrovej elektrárni Fukušima. Dopady boli výraznejšie než obyčajný výpadok výroby pri nedostatku energie. Bezprostredne potom, čo bolo Japonsko postihnuté prírodnou katastrofou, zabudli trhy posúdiť problémy ako napríklad narušenie dodávateľského reťazca a ich vplyv na svetových výrobcov, automobilky a akcie technologických firiem.Narušený dodávateľský reťazec ale v poslednej dobe začal podkopávať výkony firiem pôsobiacich nielen v Japonsku, ale I v zahraničí. Aký je rozsah tohto negatívneho vplyvu zistíme čoskoro.

 

 

Celosvetový rast inflácie

Sektor

Poľnohospodárske komodity

Pohyb

Rast

Globálny a lokálny dopad

Ceny poľnohospodárskych komodít zostávajú vysoké, pričom cena kukurice sa blíži k historickému maximu, na ktoré vystúpila počas potravinovej krízy v rokoch 2007-2008. Analytici aj obchodníci sa obávajú, že by sa ceny poľnohospodárskych komodít mohli v dohľadnej budúcnosti ďalej pohybovať nahor, čo by spôsobilo celosvetový nárast inflácie.

Výsledný efekt

Rastúce ceny potravín

Príležitosť

Dobrou príležitosťou pre dlhodobú investíciu by mohli byť spoločnosti pôsobiace v potravinárskom sektore. Svoj vstup na trh však starostlivo zvážte. Pred nákupom akéhokoľvek titulu je nutné vykonať podrobný prieskum: zoznámiť sa s historickým vývojom daného titulu, vykonať technickú analýzu, prihliadnuť k názoru analytikov a podobne. Budete musieť starostlivo preštudovať tabuľky a grafy, aby ste určili maximá a minimá daného titulu a zistili, aké dôvody za týmito pohybmi stáli. Takto získate kvalifikovanú analýzu, ktorá vás môže v správnom čase nasmerovať k správnemu investičnému rozhodnutiu.

 

Politické nepokoje na Blízkom východe + japonská kríza jadrovej energetiky

Sektor

Energia

Pohyb

Rast

Globálny a lokálny dopad

Politické nepokoje na Blízkom východe v spojení s vlnou odporu proti jadrovej energetike v Japonsku a Európe spôsobia dlhodobý nárast dopytu po energiách exportovaných z Ruska, predovšetkým plynu. Vzhľadom k vyššie uvedenému nijako neprekvapuje, že sa ruský akciový trh, ktorý v minulom roku zaostával za celkovým oživením rozvíjajúcich sa trhov, teraz blíži k najvyšším hodnotám dosiahnutým za posledného 2,5 roka.

Výsledný efekt

Rastúce ceny akcií ruských energetických firiem

Príležitosť

Investovanie na ruskom akciovom trhu by mohlo priniesť zaujímavé príležitosti.
"Máme tu Blízky východ a Severnú Afriku, ktoré sú príčinou tlaku na nárast cien energií. Potom je tu aj Japonsko, ktoré do hry zapája ešte jadrovú energetiku. V konečnom dôsledku to znamená, že na trhu s energiami poklesne ponuka, "uviedol minulý týždeň v rozhovore pre televíznu stanicu CNBC Steen Jacobsen, investičný riaditeľ spoločnosti Saxo Bank.
S. Jacobsen tvrdí, že odklon od jadrovej energetiky v kombinácii s nepokojmi na Blízkom východe zvýši dopyt po ďalších zdrojoch energie. Výsledkom bude zvýšený záujem o zemný plyn z Ruska.

 

Zemetrasenie v Japonsku

Aktíva

Akcie ťažobných spoločností

Pohyb

Rast

Globálny a lokálny dopad

V očakávaní dopytu súvisiaceho so začatím prác na obnove Japonska a optimizmom ohľadom globálneho ekonomického oživenia získavajú pôdu pod nohami akcie ťažobných spoločností.

Výsledný efekt

Rastú akcie ťažobných spoločností.

Príležitosť

Austrálsky index S & P / ASX 200 vzrástol vo štvrtok o 1,1% v nádeji, že práca na obnove Japonska povzbudí dopyt po surovinách.
Investície do austrálskych ťažobných a banských spoločností by mohla byť zaujímavou príležitosťou.

 

Zemetrasenie v Japonsku

Aktíva

Akcie technologických spoločností

Pohyb

Pokles

Globálny a lokálny dopad

Japonské technologické spoločnosti boli postihnuté nedostatkom palív po celej krajine a výpadkami energie v oblasti Tokia, čo malo vplyv na výrobu, distribúciu a schopnosť zamestnancov dochádzať za prácou.

Výsledný efekt

Rastú akcie kórejských spoločností

Príležitosť

Potom, čo zahraniční kupci sústredili svoju pozornosť na technologické tituly, vzrástla vo štvrtok cena akcií juhokórejskej spoločnosti Kospi o 1,2%.

 

Zemetrasenie v Japonsku

Aktíva

Akcie automobiliek (mimo Japonska)

Pohyb

Rast

Globálny a lokálny dopad

Kým japonskí výrobcovia automobilov sa stretávajú s výpadkami vo výrobe, akcie nadnárodných automobiliek stúpajú v očakávaní väčšieho podielu na trhu. Pozastavenie výroby v spoločnosti Toyota Motor Corporation spôsobilo podľa odhadov od 11. do 26. marca výrobnú stratu rovnajúcu sa 140 tisíc vozidiel.

Výsledný efekt

Rastú akcie nadnárodných automobiliek

Príležitosť

Aj keď veľa nadnárodných výrobcov automobilov ako Ford Motor Co. nedávno oznámilo, že v dôsledku zemetrasenia v Japonsku u nich nedošlo k žiadnemu bezprostredného vplyvu alebo prerušeniu výroby, odporúčame tento sektor pred akýmkoľvek vstupom na trh pozorne sledovať, pretože vplyv japonského zemetrasenia sa na produkcii nadnárodných automobiliek môžu prejaviť až v nadchádzajúcich týždňoch. Negatívne udalosti tiež predstavujú zaujímavé príležitosti na vstup do krátkych pozícií pri tituloch, priktorých sa v najbližších dňoch očakáva pokles.

Spracované podľa Saxo Bank, foto: sxc.hu.

Aký bude podľa vás mať vplyv japonská katastrofa na európsku ekonomiku?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *