Pondelok 30. novembra. Meniny má Ondrej, Andrej

Japonský milionár sa rozhodol rozdať milióny dolárov medzi tisícku fanúšikov

Dane Peter Apolen 15.01.2020 | 00:00 0 Komentárov

Priaznivcov myšlienky základného príjmu určite potešila nedávna správa. Milionár Yusaku Maezava chce rozdať deväť miliónov medzi tisíc ľudí s cieľom otestovať si, ako to zmení ich pracovné návyky.

Štedrý Japonec

„Ide o seriózny sociálny experiment,“ hovorí japonský milionár Yusaku Maezawa. Plánuje rozdať tisícke náhodne vybraných ľudí sumu dovedna deväť miliónov amerických dolárov (jednu miliardu japonských jenov). Šťastlivcov si bude vyberať už tento týždeň spomedzi svojich fanúšikov na sociálnej sieti Twitter.

Ide o peniaze úplne zadarmo a bez akýchkoľvek podmienok. Teda takmer bez akýchkoľvek. Odmenení fanúšikovia sa budú musieť zúčastniť prieskumu, ktorého cieľom bude zistiť, ako zmenila hotovostná injekcia ich osobný a pracovný život.

Štedrý milionár deklaruje, že cieľom jeho experimentu je otestovať efekty takzvaného základného príjmu. Skúmať bude dopad na pracovnú aktivitu obdarovaných ľudí a na ich osobný život. Y. Maezawa je podľa časopisu Forbes 22. najbohatším človekom v Japonsku. Patrí mu maloobchodná sieť s módou pod názvom Zozotow.

Ak by sa chcel niekto o finančnú podporu uchádzať, je žiaľ už neskoro. Podmienkou bolo patriť fanúšikom Y. Meazawa siedmeho januára tohto roku. Na svojom twitterovom účte má aktuálne 7,2 mil. fanúšikov. Poberateľov príspevku si bude vyberať náhodne.

Nie je jediný

Podobný pokus sa v lete minulého roku objavil aj v USA. Prezidentský kandidát Andrew Yang sa rozhodol podporovať náhodného fanúšika na Twitteri sumou tisíc dolárov mesačne po dobu jedného roka. A. Yang si myšlienku základného príjmu osvojil natoľko, že na nej založil svoju predvolebnú kampaň. Tvrdí, že základný príjem má kompenzovať stratu pracovných miest vyvolanú prebiehajúcou automatizáciou.

So základným príjmom sa už v minulosti pohrávali viaceré neziskové organizácie a vlády. Aktuálne takýto projekt prebieha napríklad v Keni. Financuje ho nezisková organizácia GiveDirectly. Očakáva sa, že peniaze sa v chudobnej ekonomiky niekoľkonásobne otočia a nepomôžu tak len obdarovaným, ale nepriamo aj celej komunite.

Experimentuje sa aj v americkom meste Stockton. Aj tu ide o projekt neziskovej organizácie Economic Security Project. Počíta sa s obdobím 18tich mesiacov a prvé výsledky naznačujú, že poberatelia základného príjmu míňajú peniaze najmä na jedlo, oblečenie a telekomunikácie. Nepotvrdzuje sa tak obava kritikov, že ľudia minú peniaze neuvážene alebo na alkohol a cigarety a že budú pôsobiť demotivujúco pri hľadaní si práce.

Znížiť chudobu a odbúrať stres

Myšlienka základného príjmu vznikla niekedy koncom 16teho storočia. Jej prvotným zámerom je znížiť chudobu a nerovnosť. Ďalším z efektov by malo byť zníženie stresu a tlaku na jednotlivca, ktorý by tak nemusel bojovať o prežitie, ale mohol by sa venovať aktivitám s dlhším časovým horizontom, napríklad štúdiu alebo rozvoju tvorivých schopností.

Spomedzi vlád experimentovala s minimálnym príjmom v 70tych rokoch minulého storočia kanadská provincia Ontário. Podľa záverov jej projektu bola cieľová komunita zdravšia a šťastnejšia. Stúpol dokonca počet tínedžerov, ktorí dokončili strednú školu.

V roku 2016 ohlásila tamojšia hovorkyňa ministerstva sociálnych vecí Alissa von Bargenová: „Budeme testovať možnosti základného príjmu, aby sme zistili, či našim klientom poskytuje konzistentnejšiu podporu a či zefektívni podporu ľuďom, ktorí sú na ňu odkázaní, a aby sme dosiahli úspory v iných oblastiach, ako podpora bývania a zdravotnej starostlivosti“.

Šťastnejší ale pasívnejší?

Podobný experiment prebehol aj vo Fínsku. Tamojšia vláda dávala vybranej skupine dvoch tisíc ľudí mesačne 560 eur. Cieľom bolo zistiť, ako sa zmení ich pracovná aktivita. Vybraní boli nezamestnaní ľudia vo veku od 25 do 58 rokov. V pravidlách „hry“ bolo, že základný príjem im zostane, aj keď si nájdu zamestnanie.

Vláda však projekt predčasne ukončila. Prvotný dôvod bol nesúlad s fínskou legislatívou, neskôr však Fínsky inštitút sociálneho zabezpečenia Kela uviedol, že základný príjem síce urobil ľudí z pokusnej vzorky šťastnejšími, ale neviedol k ich vyššej zamestnanosti.

Najnovšie sa základný príjem rozhodlo poskytovať Taliansko. Tu však nejde o experiment. Vláda ho vlani spustila plošne pre všetkých občanov, ktorých mesačný príjem nedosahuje 780 eur na osobu. Do tejto sumy sa vláda zaviazala každému po splnení podmienok príjem doplácať. Na program bolo v prvom roku vyčlenených sedem miliárd eur a počítalo sa s účasťou 2,7 milióna ľudí. Projekt aktuálne stále pokračuje.

Aj Slovensko vypláca základný príjem

Zdá sa, že snahy zaviesť základný príjem sa neustále opakujú. Niečo v ľudskej prirodzenosti dáva dôvod myslieť si, že každý si zaslúži minimálnu dávku, ktorá by mu pomohla prežiť.

Človekovi z našich končín to však pripomína dobu, ktorá sa po 40 ročnom experimente skončila krachom. Málokto si pritom uvedomuje, že Slovensko aj dnes vypláca základný príjem vo výške 66,30 eur mesačne, len má iný názov. Volá sa dávka v hmotnej núdzi.

Či už to bude projekt japonského milionára Y. Maezawa alebo základný príjem v Taliansku, spory o tom, či základný príjem vedie k lenivosti alebo umožňuje ľuďom rozvíjať sa, pravdpodobne ani tento krát neustanú.

Súhlasíte s myšlienkou základného príjmu?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial