Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Jarná sezóna v hypotékach láme rekordy

Marec testoval úrokovú senzitivitu žiadateľov o hypotéky. Pozitívne. Rekordne nízka sadzba – 3,51%, prilákala doteraz najväčší objem hypoték v histórii Slovenska, a to 466 miliónov eur. 

Bude mať tento rok prívlastok rok hypoték? Prvé tri mesiace roka to jednoznačne naznačujú. Už február, čo je mesiac mimo sezóny, priniesol rekordne nízky priemerný úrok úverov na bývania 3,61%. V marci sezóna už naplno prepukla. Banky tak zaknihovali rekordne najviac nových hypoték v histórii. „Náš predpoklad veľmi úspešného hypotekárneho roka sa potvrdzuje. Očakávali sme podobný vývoj, no prekvapilo nás, že k nemu došlo už v marci,“ hovorí analytik Fincentra Ján Porázik.

 

Objem úverov medziročne vzrástol o 46%, čo je pokračovaním takmer rovnakého tempa rastu z februára. Takýto masívny nárast je podľa Porázika dôkazom dvoch javov. Prvým je znižovanie rizikových prirážok, ktoré banky účtujú slovenským domácnostiam a druhým je konkurenčný boj, ktorý tlačí sadzby nadol

 

hypoteky-marec-graf Slovenské hypotéky aj napriek súčasnému poklesu stále patria medzi najdrahšie v Európe. Podľa minuloročných údajov Európskej centrálnej banky boli druhé najvyššie v eurozóne. Dôvodom je práve riziková marža, ktorú si účtujú slovenské banky a ktorá predražuje úvery Slovákom. Slovenské domácnosti sa napriek vysokej nezamestnanosti stávajú stále viac čitateľnejšie, čo umožňuje bankám vytvárať si nižšiu rezervu pre prípad nesplácania.

Okrem bánk majú na tohtoročnom vývoj nemalý podiel finanční sprostredkovatelia,“ vysvetľuje  Porázik. „Tí totiž svojim tlakom zlepšujú fungovanie trhového prostredia, čo tlačí ceny dole. Sprostredkovatelia majú prehľad, ktorá banková ponuka je pre klienta najvýhodnejšia a najlacnejšia. Zlepšujú tak čitateľnosť trhu v prospech tých najviac konkurenčných ponúk,“ približuje analytik spoločnosti Fincentrum a.s.

Úroková sadzba by mohla podľa Porázika mierne klesať aj v ďalších mesiacoch. Pred nami je ešte silné obdobie koncom jari. V prospech nových obchodov hovorí i trh nehnuteľností, ktorý začína ožívať. Pomaly sa zlepšuje situácia na pracovnom trhu, takže viac ľudí sa odváži uzavrieť dlhodobý úverový vzťah a kúpiť si nehnuteľnosť. Posledné údaje o ekonomickom sentimente tiež naznačujú ďalší pozitívny vývoj.

Rekordnú hodnotu zaznamenali aj spotrebné úvery. Banky ich poskytli za 174 miliónov eur, čo je o 28% viac ako pred rokom. Tento vývoj, ale na rozdiel od hypoték nehodnotí Fincentrum pozitívne. „Aj tu sme síce svedkami poklesu sadzby, na 13,6%, stále je to však vysoký úrok v porovnaní s eurozónou,“ hovorí Ján Porázik. „Navyše upozorňujeme našich klientov, že financovanie krátkodobej spotreby úvermi, nie je finančne zdravé,“ vystríha.

Objem medziúverov na stavebnom sporení klesol medziročne o 7% na 41 miliónov eur. Priemerná sadzba predstavovala  6,04%. Pri stavebných úveroch objem vyskočil na 4,7 miliónov eur a úrok klesol na 5,16%.

hypoteky-marec

Zdroj: Fincentrum a.s. (Spracovalo analytické oddelenie spoločnosti na základe údajov NBS.)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *