Nedeľa 01. novembra. Meniny má Denisa

Je kráľovský menový pár príliš prepolitizovaný? A ozaj, kde je lopta?! (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Nie, nebude reč o futbale, aj keď ilustračná snímka evokuje azda ten naobľúbenejší šport na svete. Podľa skalných fanúšikov je futbal krása pohybu, dynamika, napätie a úľava, keď lopta skončí v sieti toho mužstva, ktorému nedržíme palce. Ale tento komentár naozaj nebude o futbale, hoci aj ten už je plný politiky a finančných zvráteností.

Od začiatku týždňa sa ukazovalo, že vo vlečúcich sa rokovaniach medzi Gréckom a jeho veriteľmi by konečne mohol nastať posun. Európsky i americký akciový trh reagovali pozitívne (streda: index S&P 500 +1,26 percenta na 2106,35 b., index Nasdaq Composite +1,25 percenta na 5076,689 b.) na tento fakt i na údajný ústupok, ktorý je Nemecko ochotné poskytnúť vláde v Aténach výmenou aspoň za jednu reformu. Aspoň jednu! (Kľúčovými sú podľa veriteľov najmä reforma pracovného trhu a reforma dôchodkov.) Európska centrálna banka (ECB) zároveň poskytla gréckym bankám ďalšiu likviditu a nezvýšila svoje požiadavky na kolaterál.  

V stredu podvečer však trhy ohromila Jóbová zvesť: Grécky najvyšší správny súd rozhodol, že škrty v dôchodkoch, ktoré sa zrealizovali od roku 2012 v rámci podmienok záchranného balíka, sú protiústavné. V ďalších dňoch burzy strácali – investori napäto sledovali eskaláciu vzťahov Grécka s veriteľmi, keď predstavitelia EÚ začali oficiálne rokovať o vystúpení krajiny z eurozóny a jej možnom bankrote. Nečakaná pointa prišla v piatok – grécka vláda definitívne odmietla ďalej viesť rozhovory s veriteľmi s tým, že rokovať bude už len na politickej úrovniNastvany

Položí čínsky bublifukový akciový trh na lopatky celý svet?

Kým grécka kauza produkuje neustály informačný šum, ktorý svedčí o tom, že táto malá krajina zvláda propagandu o svojej medzinárodnej nepostrádateľnosti naozaj perfektne, tak poľahučky sa približuje udalosť, ktorá môže generovať skutočné signály pre obchodovanie, nazdáva sa analytik ČSOB Jan Čermák. Touto udalosťou by malo byť blížiace sa zasadnutie americkej centrálnej banky (Fed), ktoré zrejme bude zásadným medzníkom v komunikácii Fed-u ohľadom 1. zvýšenia úrokových sadzieb po finančnej kríze.

Len pripomeniem, že Medzinárodný menový fond (IMF) i Svetová banka (WB) v minulých dňoch apelovali na Fed, aby so zvyšovaním úrokových sadzieb počkal až do roku 2016.

Pokiaľ sa však Fed rozhodne začať so zvyšovaním úrokových sadzieb a bude to skôr, než s tým trhy počítajú (napríklad už v septembri), mohol by niektorým ekonomikám poriadne prikúriť a tie by potom šírili finančnú nákazu do celého sveta. K takýmto ekonomikám by podľa Čermáka patrili krajiny, kde je úroveň zahraničného (dolárového) dlhu vysoká – napríklad Čína či Turecko: „Tančeky Fed-u môžu mať v rôznych krajinách rôzne prejavy.“

Kým čo len trochu prísnejšia politika Fed-u bude okamžite pozorovateľná napríklad na kurze tureckej líry a tureckých úrokových sadzbách, v prípade Číny by sa ako domček z karát zrútil bublifukový akciový trh.

DPH a predčasná rečňovka o dobrotivom Svätom Mikulášovi

Znova sa na webových portáloch rozbúrili diskusie o Ficových balíčkoch nekonečnej dobrotivosti a láskavosti a hoci je práve neznesiteľne horúce leto, verím, že namiesto obligátneho „Svätý Mikuláš, čo nám dobrým deťom dáš?“ budú v tomto roku pred Vianocami deti spievať v škôlkach výrazne upravenú rečňovanku „Svätý Robert náš, čo nám dobrým deťom dáš?“

V každom prípade, ale platí, že sociálne balíčky nerátajú s podporou strednej vrstvy, bez ktorej je to celé o ničom a dalším nezodpovedaným otáznikom je, ako chce vláda presadiť výhodný bankový účet pre každého. Politológ Ján Baránek už skôr zvýraznil, že v sociálnych balíčkoch mu chýba práve podpora strednej vrstvy: Bez podpory jej rastu nebudú peniaze na podporu najchudobnejšej časti obyvateľstva, pre ktoré sú tieto opatrenia určené.“

Aktualizačný moment, prečo práve teraz sa znova diskutuje o sociálnych balíčkoch je ten, že minulý týždeň – nedopatrením či zámerne? – prenikli na svetlo sveta informácie o tom, že znížená 10-percentná DPH „na veľké množstvo potravín“, ktorá je súčasťou 2. balíčka, nakoniec nebude tak štedrá ako premiér nasľuboval… Nech už bude tak či onak, mnohí si myslia, že to sľubované zníženie DPH je zo strany Smeru-SD len marketingový ťah a naviac veľmi hlúpy. Asi už im dochádzajú nápady, myslia si diskutéri.

O čom sníval spisovateľ Victor Hugo?

Minulý týždeň uplynulo 30 rokov od udalosti, ktorá tak trochu zmenila svet. To som teraz prehnal! A hneď sa aj opravím: zmenila modernú Európu. Pred tromi desiatkami rokov sa v dedinke Schengen na rieke Moselle na pomedzí troch krajín (Francúzsko, Nemecko, Luxembursko) zrodila Schengenská dohoda o zrušení pohraničných a colných kontrol medzi Francúzskom, vtedajšou Nemeckou spolkovou republikou a krajinami Beneluxu. Dohoda sa neskôr značne rozšírila a v decembri 2007 sa súčasťou Schengenského priestoru s voľným pohybom osôb a tovaru stalo aj Slovensko.

Pre tých mladších je to samozrejmosť, my skôr narodení si ešte dobre pamätáme prísne stráženie československých štátnych hraníc, a to nielen smerom na zahnívajúci kapitalistický Západ, ale aj smerom k najbližším spriateleným socialistickým krajinám! Keď som o vybavovačkách, papieroch, rôznych povoleniach a neraz aj o ponižujúcich výsluchoch spojeným s vycestovaním za hranice rozprával pred pár rokmi svojim dcéram, neverili mi.

A teraz mi neverí moja vnučka, že práve v malebnej vinohradníckej dedinke Shengen začas žil a tvoril svetoznámy francúzsky spisovateľ Victor Hugo (1802 – 1885) a tam sníval svoje sny o akýchsi Spojených štátoch Európy, o spoločnej a ničím nerozdelenej Európe. Teda o niečom takom, čo predstavuje (resp. mala by predstavovať) terajšia Európska únia. Aj so spoločnou menou euro.

EURUSD: O lopte a politike

V súčasnosti je na finančných trhoch najkontroverznejšou témou menová vojna pod názvom eurodolár, či pôjde euro na paritu voči doláru alebo opačne, nazdáva sa DUBLONBAY na blogu na Investujeme.cz: „Ak si na odborných internetových serveroch podrobnejšie preštudujete odporúčania od známych finančných inštitúcií, dočítate sa neuveriteľné množstvo variantov a tak si stačí len vybrať.“

DUBLONBAY zároveň upozornil, že technická analýza funguje veľmi zle a reaguje hlavne na aktuálne zprávy z Grécka, preto radí investorom, ktorí obchodujú tento menový pár, aby sa mu v najbližších dňoch radšej vyhli a zvolili si menej politické, rozumej: neprepolitizované menové páry. Alebo si radšej vybrali dovolenku.

Trebárs aj v samotnom Grécku…

Grécko je teraz katalyzátorom a inhibítorom finančných trhov. V tej chvíli mi napadlo, že aj samotné slovo katalyzátor je starogréckeho pôvodu (katalýtés), kým slovo inhibítor je pôvodu latinského (inhibeo – utlmovať, brzdiť). Katalyzátor je v chémii látka, pridávaná v malom množstve do chemickej reakcie, ktorá jednak urýchľuje reakciu a jednak znižuje aktivačnú energiu, ale sama pritom ostáva nezmenená a neviaže sa! Jej opakom je inhibítor, ktorý chemickú reakciu spomaľuje, pribrzďuje.

Dosť bolo chémie, vráťme sa do reality dňa, ale to chemické názvoslovie je na dnešnú situáciu ako vyšité! Aj Grécko ako katalyzátor, resp. inhibítor – podľa toho z ktorej strany trhov sa naň pozeráme – zostáva nezmenené. Pri moci je i naďalej ľavicová, marxisticky orientovaná Syriza.

Z minulotýždňového diania na bojisku Grécko vz. medzinárodní veritelia ma však najviac zaujala reakcia predstaviteľov Medzinárodného menového fondu (IMF), ako náhle vstali a dramaticky opustili rokovanie v Bruseli. Obvinili Grékov z neschopnosti dospieť ku kompromisu pri reformách trhu práce a dôchodkového systému.

Náhla reakcia predstaviteľov IMF, ktorí urýchlene odcestovali späť do svojho sídla vo Washingtone D.C. zaskočila aj médiá. Hovorca Fondu Gerry Rice im vysvetlil, že lopta je na gréckej strane ihriska a zdôraznil, že nezhody v názoroch medzi veriteľmi a Gréckom naďalej pretrvávajú.

Analytici J&T banky Stanislav Pánis a Rudolf Vrábel si všimli aj zaujímavú reakciu prezidenta Európskej rady (EC) Donalda Tuska na margo viac ako štyri mesiace trvajúcich rozhovorov, keď – podľa ich slov – až prekvapivo úprimne povedal: „Nie je už viac času na gambling. Ten deň sa blíži, bojím sa, kedy niekto povie, že hra sa skončila.“

Namiesto pointy

Až z ďalších správ, v ktorých sa o úteku z Bruselu hovorilo podrobnejšie, som sa dovtípil, že hovorca IMF zrejme nehovoril o veľkej lopte, napríklad futbalovej, ale o malej loptičke na gréckej strane povedzme tenisového kurtu. Komentár už nebudem prerábať. Načo aj? Veď šport ako šport! Futbal má svoje čaro, tenis síce nesledujem, ale verím, že pre niekoho tiež má svoje čaro.

Jediné, čo u mňa nemá žiadne čaro, sú politici. Ale to už je iná téma. O nej radšej niekedy inokedy. Smejici se

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial