Streda 02. decembra. Meniny má Bibiána

Je len otázkou času, kedy sa dostanú do obehu digitálne peniaze

digitálne peniaze
Banky Martin Šuster 08.09.2020 | 00:00 7 komentárov

Pred vyše 40 rokmi začali klasické hodinky nahrádzať digitálne. Kto nemal „digitálky“ nebol dosť „in“ … Odvtedy sa toho zdigitalizovalo neúrekom: hudba, fotoaparáty, telefóny, údaje … Otázka dňa je, či už je čas aj na digitálne peniaze.

Digitálne peniaze by znamenali priame elektronické prepojenie medzi občanmi (majiteľmi peňazí) a centrálnou bankou (či iným emitentom). Na rozdiel od súčasnosti, keď občania vlastnia buď papierové peniaze, alebo stojí medzi nimi a centrálnou bankou ešte sprostredkovateľ.

V súčasnosti je už elektronických až 90 percent našich peňazí. Presúvajú sa na náš pokyn v mobilnom či internetovom bankovníctve, prostredníctvom platobných kariet, či automatickými platobnými príkazmi. Na rozdiel od peňazí na účtoch, ktoré si môžeme cez bankomat alebo výberom v banke „premeniť“ na hotovosť, však budú digitálne peniaze plne elektronické, bez fyzickej formy.

Forma peňazí vždy vyplývala z vývoja technologického pokroku – v metalurgii (mince), vynález kníhtlače (bankovky), podvojné účtovníctvo (banky) … Dnes nám technológie núkajú plne digitálne peniaze presúvané rýchlosťou svetla.

Je päť hlavných oblastí, v ktorých môžeme porovnať súčasné a budúce peniaze: 1) rýchlosť a pohodlie platieb, 2) bezpečnosť, 3) náklady na platby, 4) ochrana súkromia a 5) stabilizačná menová politika.

1) Digitálne peniaze umožnia skrátiť trvanie prevodu zo súčasných hodín a dní na sekundy. V rámci Slovenska aj cezhranične. Zvýšia naše pohodlie. Postačí niekoľko klikov v aplikácii, alebo priblíženie dvoch telefónov, a sú tam. Existujú krajiny, kde dokážu byť platby podobne rýchle a možno až zábavné aj bez digitálnych peňazí (napr. Švédsko alebo Čína). Na Slovensku zatiaľ okamžité platby neočakávame skôr než o dva roky.

2) Digitálne peniaze majú potenciál takmer okamžite potvrdiť uskutočnenie platby a eliminujú predajcom riziká, že by platba neprebehla. Úplne novým faktorom bezpečnosti je aj koronavírus – z tohto pohľadu sú bezpečnejšie bezdotykové platby, medzi ktoré budú patriť aj platby digitálnou menou.

3) Znížia náklady pre všetkých, vrátane malých obchodníkov, ktorých spracovanie kartových transakcií alebo hotovosti stojí asi tri percentá z hodnoty platby. Platby do a zo zahraničia môžu stáť až šesť percent, obzvlášť pri menších objemoch. Pritom elektronické prevody peňazí už dnes môžu stáť menej ako jeden cent na transakciu.

4) V súčasnosti sú fyzické bankovky a mince najlepšou ochranou nášho súkromia pri platbách. Mince si „nepamätajú“, kto ich mal v minulosti v peňaženke, ani za čo sa nimi platilo. Naproti tomu po platbách medzi účtami alebo kartou zostáva elektronická stopa, ktorú môžu sledovať desiatky ľudí v bankách, kartových spoločnostiach, či prípadne polícia.

Právo na ochranu súkromia máme všetci a zďaleka ho nepotrebujú iba tí, čo by robili niečo zlé. Firmy môžu napríklad úplne legitímne chrániť svoje transakcie pred konkurenciou, manželia môžu chcieť utajiť nákupy darčekov pred partnermi, alebo sa môžeme obávať zneužitia údajov zo strany vlády či na reklamné účely.

Prechodom od fyzických peňazí na digitálne sa ochrana súkromia stane ešte dôležitejšou, než dnes. Niektoré technológie pre digitálne peniaze poskytujú viac nádeje pre súkromie než iné.

5) Digitálne meny „mimo dosahu a kontroly“ centrálnych bánk predstavujú výhľadovo riziko pre stabilitu cien. Skoky v hodnote takýchto mien by mohli naštrbiť cenotvorbu a citeľne ochromiť schopnosti centrálnych bánk starať sa o cenovú stabilitu. Vlastná digitálna mena nám môže v budúcnosti pomôcť zlepšiť účinnosť menovej politiky a tým efektívnejšie pomáhať ľuďom.

Súkromné alebo verejné?

Hlavnou otázkou vzniku digitálnych mien je, či ich bude tvoriť súkromný sektor alebo verejná centrálna banka. Inteligentným riešením je spolupráca týchto dvoch svetov.

Súkromné digitálne peniaze by museli preukázať svoju vzácnosť, aby si získali dôveru ľudí. Ak by peniaze neboli vzácne – teda ak by ich mohlo byť v obehu akékoľvek množstvo – ich hodnota by sa stratila.

Zlaté a strieborné mince boli vzácne, lebo týchto drahých kovov je na zemi iba málo. Papierové peniaze sú vzácne lebo ich centrálne banky tlačia iba obmedzené množstvo. Pri kryptomenách sa to obvykle rieši pomerne komplikovaným spôsobom „ťaženia“ – čo je vlastne riešenie veľmi náročných výpočtových úloh.

Toto „ťaženie“ však zo spoločenského hľadiska znamená mrhanie elektrinou aj výpočtovým výkonom. Digitálne peniaze centrálnej banky môžu svoju vzácnosť založiť na dôveryhodnosti centrálnej banky, ak ju má.

Pri digitálnych peniazoch centrálnej banky je celkom prirodzené, že budú mať hodnotu jedna-k-jednej k existujúcim peniazom, či už bankovkám alebo na účtoch. Digitálne euro by malo teda rovnakú hodnotu ako euro na bežnom účte v komerčnej banke. Hlavný rozdiel by bol v tom, že digitálne euro by spravovala priamo ECB, kým eurá na bežných účtoch sú vystavené (malému, ale predsa len) riziku fungovania a solventnosti nejakej komerčnej banky.

Súkromné digitálne peniaze sú v súčasnosti všetky vo forme kryptomien. Digitálne meny centrálnej banky by mohli byť aj kryptomeny, ale môžu mať tiež formu meny na účtoch. Z technického hľadiska sa zdá byť forma na účtoch rýchlejšia a lacnejšia na prevádzku. Na druhej strane kryptomeny ponúkajú väčšiu šancu na ochranu súkromia, alebo aspoň kvázi-anonymitu.

Prvé pokusy o digitálne meny v eurozóne prídu čoskoro

Či budeme o niekoľko rokov používať digitálne euro, prípadne inú digitálnu menu, zatiaľ nie je vôbec jasné. Digitálne peniaze majú potenciál zrýchliť, zlacniť a spohodlniť platby medzi jednotlivcami aj v obchodoch. Podobné zlepšenie platieb je však technicky možné aj so súčasnými elektronickými peniazmi. Krajina, ktorá prvá ponúkne silnú a dôveryhodnú kryptomenu, sa môže stať významným hráčom na medzinárodnom poli. Najmä však možné benefity pre bežných ľudí sú dôvodom, prečo sa mnohé centrálne banky pozerajú na technológie digitálnych peňazí.

Aj keby sa však v najbližších rokoch nestali realitou, je dôležité im lepšie rozumieť a začať už dopredu riešiť okrem koncepčných otázok aj tisíce drobných technických problémov. To sa nedá bez experimentovania s digitálnymi menami aspoň v malom. V priebehu niekoľkých rokov preto aj v eurozóne uvidíme pilotné projekty na testovanie viacerých technických aj právnych foriem digitálnych peňazí.

Centrálne banky však pri tom musia neustále myslieť na zachovanie svojej vysokej dôveryhodnosti … aj keď možno potom pôsobia ako konzervatívne a opatrné inštitúcie. Bezpečnosť bude pri digitálnych peniazoch na poprednom mieste. A popri nich sa asi ešte dlho zachová aj stará dobrá hotovosť. Tak ako mnohí stále používame staré naťahovacie ručičkové hodinky, aj keď nám inak čas obvykle meria nejaké digitálne zariadenie.

Ďalšie zaujímavé informácie k téme digitálnych peňazí nájdete na webe NBS.

Autor je riaditeľ odboru výskumu Národnej banky Slovenska.

Ste fanúšikom digitálnych peňazí, alebo kryptomien?

View Results

Loading ... Loading ...

7 odpovedí na “Je len otázkou času, kedy sa dostanú do obehu digitálne peniaze”

 1. Richard Fuld píše:

  „1) Digitálne peniaze umožnia skrátiť trvanie prevodu zo súčasných hodín a dní na sekundy.“

  Platba v hotovosti (bankovkami a mincemi) dnes trvá zlomky sekundy. Bezhotovostní okamžité platby trvají jednotky sekund. Jakési digitální peníze jsou z tohoto hlediska holý nesmyl.

 2. Richard Fuld píše:

  „2) Digitálne peniaze majú potenciál takmer okamžite potvrdiť uskutočnenie platby.“

  Platba v hotovosti je dnes taky potvrzená okamžitě. 🙂 Stejně tak bezhotovostní platby jsou potvrzeny okamžitě.

 3. Richard Fuld píše:

  „3) Znížia náklady pre všetkých, vrátane malých obchodníkov, ktorých spracovanie kartových transakcií alebo hotovosti stojí asi tri percentá z hodnoty platby.“

  Ano, zde má současný systém rezervy. 🙂

 4. Richard Fuld píše:

  „4) V súčasnosti sú fyzické bankovky a mince najlepšou ochranou nášho súkromia pri platbách.“

  V tomto jsou hotovostní peníze v podstatě nepřekonatelné. Žádné digitální peníze nebudou tak anonymní, jako právě hotovost.

 5. Richard Fuld píše:

  „5) Digitálne meny „mimo dosahu a kontroly“ centrálnych bánk predstavujú výhľadovo riziko pre stabilitu cien.“

  Toto je nejvážnější překážka zavádění digitálních měn. Stát ani nikdo jiný nemá zájem na tom, aby existovaly dva nebo více paralelních peněžních systémů.

 6. Richard Fuld píše:

  „Digitálne euro by malo teda rovnakú hodnotu ako euro na bežnom účte v komerčnej banke. Hlavný rozdiel by bol v tom, že digitálne euro by spravovala priamo ECB, kým eurá na bežných účtoch sú vystavené (malému, ale predsa len) riziku fungovania a solventnosti nejakej komerčnej banky.“

  Dnešní centrální bankou emitované peníze jsou bankám poskytovány proti zástavě ve formě státních dluhopisů. Objem možné emise hotovosti je tak v podstatě omezen objemem státního dluhu. Pokud by se velká část držitelů bezhotovostních peněz rozhodla, že chce držet digitální „bezrizikové“ peníze emitované centrální bankou namísto „rizikových“ peněz emitovaných komerčními bankami, pak by taková situace vlastně znamenala run na komerční banky, který by skončil nedostatkem likvidity komerčních bank a v konečném důsledku by mohlo dojít k bankrotu celého bankovního systému. A proč? Kvůli jakémusi pohodlí při placení novými digitálními penězi? Koncept kryptoměn, resp. digitální hotovosti je velmi nebezpečný pro stabilitu finančního systému. Je to hazard, kterým může vést k obrovským ztrátám při možnosti zisku pouze minimálního a zcela neurčitého „prospěchu“. Jinými slovy nesmysl.

 7. Richard Fuld píše:

  „Aj keby sa však v najbližších rokoch nestali realitou, je dôležité im lepšie rozumieť a začať už dopredu riešiť okrem koncepčných otázok aj tisíce drobných technických problémov.“

  V první řadě je zcela nezbytné porozumět současnému peněžnímu a bankovnímu systému. Teprve pak bude možné objektivně hodnotit rizika a případné přínosy hrátek s digitálními a/nebo kryptoměnami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial