Pondelok 17. február. Meniny má Miloslava

Je na čase poobzerať sa po dlhších fixáciách

Rekordne nízke úrokové sadzby môžu byť už onedlho minulosťou. Banky si totiž, skôr, či neskôr, budú musieť začať kryť náklady z prípadného predčasného splácania úverov. Už na jeseň tak môžeme byť svedkami zmeny trendu – nárastu úrokov. Je preto načase poobzerať sa po dlhších fixáciách. Prinášame preto prehľad úverových ponúk so sadzbou na päť a desať rokov. 

Posledné mesiace zažívame refinančný boom v hypotékach, aký na Slovensku ešte nebol.

Základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky je na minime. Banky sa v zápale udržania svojho trhového podielu, alebo aj prípadného zvyšovania, predbiehajú v hypotekárnych kampaniach. Úrokové sadzby sú na dne a banky sú na hrane svojej ziskovosti.

Po minulé roky sme mohli vidieť, že najobľúbenejšia fixácia úrokovej sadzby u klientov bola tri roky. Aj dnes je najnižšie úročená stále práve troročná fixácia.

V súčasnosti však začína byť cítiť zvýšenie záujmu aj o dlhšie fixácie. Prinášame preto prehľad aktuálnych minimálnych úrokových sadzieb pri päť a desaťročných fixáciách.

 

Banka*

Úrok pri 5 ročnej fixácii

Úrok pri 10 ročnej fixácii

VÚB

1,69%

2,29%

Unicredit bank

1,89%

2,49%

ČSOB

1,75%

2,80%

OTP banka

1,69%

2,79%

Oberbank

1,69%

2,95%

Slovenská sporiteľňa

1,79%

3,19%

Sberbank

1,79%

Mbank

2,29%

Tatrabanka

2,25%

*Banky sú zoradené podľa úroku, ktorý vedia dať pri desaťročnej fixácii. Úroky sú ilustratívne pri zakladaní 80 % z hodnoty nehnuteľnosti a hypotéke vo výške 60.000 eur.

**V prípade niektorých bánk, je takto úrok prezentovaný, ale tieto banky vedia ísť s úrokovými sadzbami aj nižšie pri predložení konkurenčnej ponuky. Z osobnej skúsenosti sme vybavili v poslednej dobe klientom v Slovenskej sporiteľni aj 2,09 %.

Prečo sa zamýšľať nad dlhšou fixáciou úrokovej sadzby

Zmenu spôsobil zákon o úveroch, ktorý s účinnosťou od 21. marca tohto roku, znížil maximálnu možnú pokutu za predčasné splatenie na jedno percento.

Toto je však len dočasný stav. Vzhľadom k tomu, že banky si nebudú mať možnosť cez doterajšie poplatky dostatočne kompenzovať straty pri predčasnom splatení úveru, budú musieť náklady zahrnúť do úrokových sadzieb pre všetkých klientov. Náklady a riziko bánk sú také významné, že ani zvýšená konkurencia nezabráni zvyšovaniu úrokových sadzieb. Zvýšenie tak  môžeme podľa mňa očakávať už na jeseň tohto roku.

Príklad z minulosti: V Taliansku v čase prijatia podobného zákona v roku 2007 stúpli úrokové sadzby na nové úvery s jedno až päťročnou fixáciou (oproti nemeckým hypotékam) skoro o jeden percentuálny bod.  


Autor je územný riaditeľom Fincentra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *