Piatok 25. septembra. Meniny má Vladislav

Jednotný európsky penzijný produkt – úspech alebo nepodarok?

penzia

Európska komisia si predsavzala vytvoriť pre jednotný európsky trh individuálne penzijné sporenie – Paneurópsku osobnú penziu (PEPP).

Odvtedy, ako bola táto iniciatíva pred tromi prvý krát predstavená, vznikla všeobecná zhoda na tom, ako dôležitá a významná je táto agenda. Nedošlo však k zjavnému reálnemu pokroku v jej realizácii. Až doteraz. Koncom februára schvália komisia Európskeho parlamentu pre ekonomické a menové záležitosti ECON finálnu verziu PEPP regulácie. Bude o nej následne hlasovať plénum Európskeho parlamentu.

Čo je podstatou návrhu PEPP? Pomôže pri formovaní paneurópskeho trhu penzijných systémov zložených z troch pilierov? Pomôže Európanom položiť základy pre lepšie dôchodky a podporí vybudovanie Únie kapitálových trhov CME? Alebo zostane len zoznamom dobrých úmyslov bez praktického dopadu?

Nedávny vývoj jednotného penzijného produktu je veľmi sľubný

Asociácia FECIF a jej think-tank FEPI, ktorý sa zameriava na penzie, pri iniciatíve PEPP pomáhajú od úplného začiatku. Veríme totiž, že to zvýši dlhodobú finančnú bezpečnosť našich klientov a je to preto pre nich a pre nás veľmi dôležité. Od začiatku tvrdíme, že PEPP uspeje jedine vtedy, keď dostatočne splní nasledovné parametre:

– Zdaňovanie (atraktívne, jednoznačné a stabilné)

– Produktová štruktúra (jednoduchá a prenositeľná)

– Investičný výber (možnosť voľby základnej a vyšších verzií)

– Spotrebiteľské informácie a poradenstvo

Odsúhlasenie návrhu PEPP na nedávnom zasadnutí komisie ECON bolo prijaté s nadšením ako významný krok vpred. Pokrok bol skutočne dosiahnutý v dvoch hlavných oblastiach: voliteľnosť investície a informácie & poradenstvo.

Investičný profil základného penzijného produktu bude postavený na životnom cykle užívateľov. Je to pravdepodobne najlepšou cestou ako dosiahnuť rovnováhu medzi dlhodobým investičným výkonom a kontrolou rizika. Inak by spotrebitelia museli znášať vysoké skryté náklady permanentnej kapitálovej garancie. Aj tento investičný profil by však mal byť neustále monitorovaný a keď si to okolnosti vyžiadajú, aj upravovaný.

Návrh produktu dosiahol pokrok aj v bode – informovanosť a poradenstvo. V úvodnom návrhu z roku 2016 bolo finančné poradenstvo chápané ako zlo, ktoré je potrebné vykoreniť za každú cenu. Najnovšia verzia však uznáva, že klienti presýtení množstvom zmätočných informácií by zostali bez poradenstva paralyzovaní. Návrh teda s výnimkou tých najjednoduchších rozhodnutí s poradenstvom pri rozhodovaní o penzijných produktoch počíta.

Množstvo dôležitých bodov stále nie je doriešených

Bez ohľadu na silné stránky súčasného návrhu PEPP regulácia dostatočne neupravuje zdaňovanie. A to aj napriek tomu, že vyriešenie daňovej otázky je najdôležitejším predpokladom celoeurópskeho úspechu sporiaceho produktu. Súčasná verzia PEPP ho však nerieši. Áno, dane sú výsadou jednotlivých členských štátov, nie Európskej komisie, ani Európskeho parlamentu. FECIF a FEPI však navrhli pre PEPP daňovú výhodu bez potreby zmien v národnej daňovej legislatíve. Stále veríme, že môže dôjsť zmene. Bez nej pôsobí súčasný návrh len ako nepodarok.

Jednotný penzijný produkt sa stal obeťou daňovej debaty. Keďže doteraz nedošlo k dohode, daňová otázka bola pri tomto produkte zametená pod koberec a prenechaná na národné daňové pravidlá. Dôsledkom žiaľ pravdepodobne bude to, že spotrebitelia nebudú mať záujem o jednotný produkt, ktorý bude zabalený lokálnymi daňovými špecifikami. Rovnako žiadny poskytovateľ nebude vyvíjať cezhraničnú ponuku, ktorá si bude vyžadovať spoluprácu s národnými úradmi, čo zvýši náklady a zložitosť produktu.

Myslím si preto, že kým nebude táto otázka vyriešená, PEPP nebude pre sporiteľov a poskytovateľov finančných služieb dostatočne zaujímavý. Zostane tak len teoretickou konštrukciou, ktorá bude predmetom mnohých debát v Bruseli, no bez reálnej hodnoty pre spotrebiteľov.

FECIF a FEPI budú aj naďalej pokračovať v poukazovaní na dôležitosť týchto aspektov a budú pripomínať zodpovedným úradom, že je potrebné dosiahnuť jednoduchosť a prehľadnosť produktu. Čím viac ľudí bude pracovať na podpore tohto projektu, tým efektívnejší môžeme byť. Úspech môže priniesť zaujímavé podnikateľské príležitosti pre poisťovne, investičné spoločnosť a penzijných správcov.

Autor je členom vedia Európskej federácie poradcov a finančných sprostredkovateľov FECIF.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial