Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Jeseň je „sezónou“ detských úrazov

Poistenie Peter Apolen 21.09.2016 | 00:00 0 Komentárov

Podľa štatistík Ministerstva školstva SR došlo v minulom školskom roku v regionálnom školstve k viac ako 10 500 úrazom. Ich počet medziročne vzrástol o osem percent. Štatistiky potvrdzujú, že na úrazy sú náchylnejší chlapci – z desiatich úrazov na nich pripadá šesť. K úrazom najčastejšie dochádza na jeseň po návrate detí po prázdninách do školských lavíc. 

Jeseň je teda z pohľad rizika detských úrazov v škole tým najkritickejším obdobím. Ohrození sú najmä žiaci základných škôl a z nich predovšetkým chlapci. Následky pociťuje rodina najmä v prípade, keď jeden z rodičov musí zostať s dieťaťom doma, alebo s ním byť hospitalizovaný v nemocnici. Najväčšou ranou pre rodinné financie sú však vážne úrazy, ktoré si vyžadujú dlhodobé liečenie. Na tieto prípady je preto potrebné myslieť uzavretím úrazového poistenia.

Počas posledných piatich rokov počet školský úrazov rastie takmer každý rok. Došlo tak z obratu predtým klesajúceho trendu. Databáza Úrazovosť detí, žiakov a študentov Ministerstva školstva ukazuje, že v minulom školskom roku počet úrazov prvý krát prekročil 10-tisícovú hranicu. Ide o najvyšší nárast od počiatku monitorovania v roku 2008.

pocet-detskych-urazov

Takmer všetky úrazy sa stanú na základnej škole

Najväčšia časť úrazov, až 83 percent, sa odohrá na základných školách. Na stredné školy pripadá 14 percent a na materské len jedno percento. Zvyšné úrazy sa udejú na špeciálnych školách a v ostatných školských a výchovných zariadeniach.

„Kým v materskej škole sú deti prakticky neustále pod dohľadom, na základnej škole už majú viac voľnosti. V tomto období života si však deti ešte stále často neuvedomujú svoje fyzické možnosti, ani dôsledky svojho konania, z čoho pramení aj vyššie množstvo úrazov. Vo veku zodpovedajúcemu nástupu na strednú školu už rozumový vývoj dosahuje hranicu, pri ktorej je mladý človek schopný realistickejšieho úsudku,“ zdôvodňuje lekárka Etela Janeková.

Náchylnosť na úraz je pritom jednoznačne vyššia u chlapcov. Z desiatich školských úrazov na nich pripadá takmer šesť. „Chlapci sú prirodzene pohyblivejší, odvážnejší a radi skúmajú nepoznané. Mentálne dozrievajú pomalšie ako dievčatá rovnakého veku, preto štatistika hovorí o vyšších číslach,“ tvrdí lekárka. Pomer sa však mení s rastúcim vekom. Kým v materských školách sa chlapcov týka 65 % úrazov, na základných už len 58 % a na stredných školách sa pomer medzi chlapcami a dievčatami prakticky vyrovnáva.

Každé piate zranené dieťa končí v nemocnici

Detské úrazy neznášajú zle len samotné deti, ale prinajmenšom rovnako i rodičia. Strach o dieťa a jeho zdravie je jednou z najväčšou traumou dospelého človeka. Prieskum z dielne NN Životnej poisťovne medzi rodičmi ukázal, že skúsenosť s úrazom vlastného dieťaťa, ktorý vyžadoval lekárske ošetrenie, už má polovica rodičov. Pätina z nich dokonca viacnásobne. Európska databáza zranení IDB pritom uvádza, že každý piaty ošetrovaný detský úraz si vyžaduje aj hospitalizáciu.

„Ak sa má lekár rozhodnúť, či dieťa pošle na doliečenie domov alebo ho radšej hospitalizuje, zvolí si druhú možnosť. Liečba v nemocnici je rýchlejšia, intenzívnejšia a odbornejšia, než ambulantné ošetrenie. A ak v čase hospitalizácie môže byť pri dieťati aj rodič, znamená to pre malého pacienta veľkú psychickú podporu – cíti sa bezpečnejšie, istejšie a silnejšie, čo napomáha k rýchlejšiemu uzdraveniu,“ hovorí lekárka E. Janeková.

Prítomnosť rodiča v nemocnici však znamená jeho výpadok z pracovného procesu a zníženie štandardného príjmu rodiny. To máva výrazný negatívny vplyv na rodinný rozpočet. „Je preto dobré byť na tieto neočakávané situácie vopred pripravený, či už vo forme úspor alebo uzatvorením životného poistenia,“ konštatuje Daniela Guťanová, hovorkyňa NN Životnej poisťovne.

Kritický na návrat do školy po prázdninách

Hoci v niektorých prípadoch môže dieťa pri úraze v škole získať aj odškodné, v praxi k tomu dochádza zriedkavo. V predchádzajúcom školskom roku bolo odškodnených len 538 úrazov, čo je len päť percent z ich celkového počtu. Vo väčšine prípadov tak musia finančné dôsledky úrazu znášať rodičia.

Následky sa dokážu vyšplhať do veľkých výšok, najmä pri úrazoch s trvalými následkami, či v prípadoch končiacich invaliditou. „Tu nejde o vykrytie krátkodobého výpadku, ako napríklad v prípade hospitalizácie, ale o dlhodobý a niekedy až doživotný výpadok príjmov, čo môže rodinu finančne veľmi zaťažiť alebo položiť,“ vysvetľuje D. Guťanová.

To, že k úrazom dochádza najčastejšie na jeseň, môže súvisieť s tým, že deti sú po prázdninách stále rozbláznené. „Navyše sa ešte často pohybujú v rámci školského areálu vonku, kde sú fyzicky aktívne a riziko úrazu môže byť vyššie,“ myslí si učiteľka Hana Kopecká. Priemerný počet úrazov v mesiacoch september až november je takmer o pätinu vyšší než v ostatných mesiacoch školského roka.

Obmedziť riziko ich vzniku sa dá správnou výchovou. „Vyžaduje si to však dlhodobú prácu s dieťaťom, čo znamená, od malička mu vštepovať zásady bezpečného správania tak, aby ich považovalo za niečo úplne automatické a prirodzené,“ hovorí H. Kopecká.

Žiaľ, ani najlepšia príprava a zodpovedná výchova nedokáže zamedziť všetkým úrazom, pretože k nim mnohokrát dochádza i z dôvodov nezávislých od konania dieťaťa. Poistenia pre prípad invalidity a trvalých následkov úrazu sú preto tými základnými, ktorými by sa mala rozumná rodina chrániť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *