Utorok 20. augusta. Meniny má Anabela

J&T Banka zvyšuje investičnú gramotnosť Slovákov formou chatbotu

J&T Banka spustila vzdelávacieho chatbota EDUARTa. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť Slovákov. Komunikácia prebieha prostredníctvom FB Messengera.

Chatbot už 21 otázok z oblasti financií a investícií položil viac ako siedmym tisíckam Slovákov. Organizátori si výsledky testovania pochvaľujú. Priemernou známkou bola na stupnici od jeden do päť dva mínus. Z maximálneho počtu 100 bodov získali účastníci v priemere 61. „Dolároví milionári“  dosiahli v teste o niečo lepšie hodnotenie – v priemere 81 bodov.

„Ak vezmeme do úvahy, že Slováci narábajú s voľnými peniazmi pomerne konzervatívne, musím s potešením povedať, že výsledky testu prekonali naše očakávania. Základné znalosti z oblasti investovania sú dobré a môžeme ich ďalej rozvíjať,“ hovorí generálna  riaditeľka J&T Banky Anna Macaláková.

Otázky začínajú triviálnymi, no v závere je ich niekoľko aj takých, nad ktorými sa treba zamyslieť. Plný počet sto bodov dosiahlo v teste 193 zúčastnených. Známku jeden získalo 540 a naopak päťku 165 respondentov.

Inovatívna forma komunikácie

Okrem snahy zvýšiť finančnú gramotnosť treba oceniť aj inovatívny spôsob prevedenia. Chatboty sú v slovenských podmienkach stále raritou. Prvou finančnou inštitúciou, ktorá využila túto inovatívnu formu komunikácie bola Allianz-Slovenská poisťovňa. Pred rokom spustila možnosť uzatvoriť cestovné poistenie cez chatbota Borisa Bedekera fungujúceho rovnako na FB Messengeri.

Chatbot je komunikačným nástrojom úzko spojeným s umelou inteligenciou. Hoci to tak aktuálne ešte nevyzerá, užívateľ by nemal rozoznať rozdiel medzi tým, či s ním komunikuje živý operátor alebo chatbot. Štandardizované odpovede má automat vopred pripravené, okrem toho by sa však mal byť schopný v budúcnosti aj učiť a tvoriť vlastné odpovede a návrhy klientom.

Zvyšovanie investičnej gramotnosti

Po testovacej časti projektu EDUART bude nasledovať vzdelávacia. Bude pozostávať zo šiestich lekcií, ktoré v týždennej periodicite prinesú príspevky na rôzne témy: 1. Úvod do investovania, 2. Dlhopisy, 3. Akcie, 4. Podielové fondy, 5. Alternatívne investície a 6. Tvorba investičného portfólia. Potom bude možné absolvovať ďalšie testovacie kolo, kde si budú môcť účastníci overiť svoj vedomostný posun.

Projekt beží tak na počítačoch, ako aj na smartfónoch. Je bezplatný a je nastavený pre rôzne vzdelanostné úrovne účastníkov, teda aj pre tých, ktorí sa finančne vzdelávať len začínajú. Na účasť stačí pridať si v Messengri chatbota EDUARTa do kontaktov.

Odborným garantom programu je Stanislav Pánis, hlavný analytik J&T Banky.

„Prajeme si, aby čo najviac ľudí na Slovensku bolo úspešných a bohatých. Uvedomujeme si, že my sami môžeme rásť len vtedy, keď bude bohatnúť celá spoločnosť,“ naznačuje pohnútky snahy zvýšiť finančnú gramotnosť J&T Banka. „Za jednu z najdôležitejších hodnôt považujeme vzdelávanie. Veríme v rast bohatstva spoločnosti prostredníctvom odovzdávania skúseností ďalším generáciám,“ konštatuje banka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *