Sobota 15. decembra. Meniny má Ivica

Juuupii!!! Prečo som zverejnil len toto jedno jediné slovo? (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Kolotoč „eurozóna musí dať vláde v Aténach toľko peňazí, aby Grécko nemuselo zbankrotovať, ale nechce to robiť bez reforiem a Gréci nie sú ochotní na ďalšie reformy, ale potrebujú peniaze, aby ich krajina neskrachovala atď.“ sa úspešne točil celý týždeň. Do hry ale vstúpila najsilnejšia Američanka a pridali sa aj ceny čierneho zlata i moja diagnóza.

Neberme to ako slovnú hračku, ale uplynulý týždeň sa naozaj začal ukončením. Ukončením takmer 17-hodinového úmorného maratónu rokovaní, ktorý napriek množstvu pochybovačných hlasov z každej svetovej strany zažil happy end. Výsledkom maratónu, ktorý sa začal v nedeľu, trval celú noc a ten šťastný koniec dostal v pondelok ráno, bolo, že lídri eurozóny sa dohodli na záchrane Grécka a zachovaní integrity eurozóny.

O mojej diagnóze a eure, ktoré išlo nahor

Aj keď politikov všeobecne nemám rád (uznávam, je to diagnóza, mali by mi ju liečiť psychiatri), tentoraz ale urobím výnimku a napíšem, že v pondelok sa politici činili a dokonca predbehli médiá. Ešte dohoda medzi Gréckom a eurozónou nebola papierovo, rozumej: čisto z formálneho hľadiska celkom uzavretá, politici už informovali, že je na svete. Klobúk dolu! Vďaka sociálnym sieťam Google plus, Facebook, Twitter a ďalším okamžite leteli do celého sveta informácie o tom, že Grécko je zachránené, resp. už konečne je opäť šanca, že nezbankrotuje a Európa je s ním a pri ňom.

A banky v Grécku budú môcť opäť fungovať.

Zaujal ma najmä luxemburský premiér Xavier Bettel, ktorý konečný výsledok rokovaní okomentoval a prostredníctvom siete Twitter oznámil svetu slovami: Europe is strong a ja som si jeho slová dešifroval takto: Európa je silná. Je silná, lebo sa dokázala dohodnúť. Alebo ešte inak a o pár slov dlhšie: Rozdrobená Európa neustále sužovaná odstredivými tendenciami sa zrazu vzchopila a stala sa jednotnejšou a ťahá za jeden povraz. 

A zmohol som sa len na jediné slovko, síce výrazne skomolené, nespisovne zapísané, ale aj tak som ním chcel vyjadriť všetko, čo ma v tej chvíli napadlo. To slovko je Juuupii!!! a takto “po anglicky” som ním zareagoval na Bettelov tweet v angličtine Europe is strong.

A s rovnakým jupí! reagovali aj finančné trhy. Euro na správu o dohode uzavretej po niekoľkých mesiacoch plných neistoty zareagovalo pozitívne, avšak len krátkodobo. Rovnako ako indexy aj kráľovský menový pár EURUSD si to potom namieril späť nadol.

Očakávanej úrovni 1,1200 EURUSD, ktorá by vraj zodpovedala pondelkovému rannému nadšeniu, euro odolávalo, no viacerí analytici sa nazdávali, že ak z Bruselu, ale najmä z Berlína prídu počas týždňa “dobré správy”, mohla by jednotná európska mena prekonať aj túto hladinu.

Neuveriteľná ekonomická demagógia

Kráľovský pár hranicu 1,1200 neprekonal. (Zdroj: NBS

Asi boli len samé zlé správy. Smutny  Alebo možno je to len vec optiky, pohľadu na problém. Ako poznamenal Luboš Smrčka, ktorý učí na VŠE v Prahe, na tému Grécko sa dnes v médiách objavuje príliš mnoho nezmyslov od laikov a dokonca aj od ľudí, u ktorých by sme mali očakávať aspoň akú-takú znalosť veci. Grécko je totiž obeťou neuveriteľnej ekonomickej demagógie:

“Objavuje sa mnoho článkov – poväčšine od laikov, ale aj od niektorých ekonómov – v ktorých sú koncipované zmätené predstavy. Napríklad, že Grécko môže skrachovať a zároveň zostať v eurozóne. To je nezmyselné, nemožné. Iba ak by eurozóna naďalej financovala významnú časť prevádzky Grécka, čiže Aténam by dávala toľko peňazí, aby štát neskrachoval,” vysvetľuje Smrčka a dodáva, že práve tam je pes zakopaný:

“Lenže to je to, v čom je problém – eurozóna nechce pokračovať bez ďalších reforiem a Gréci nie sú ochotní robiť ďalšie reformy. A to je stále dookola.”

Obyčajný detský kolotoč, dodal by som. Samozrejme, aj to je optika pohľadu. A práve z rôznych uhlov pohľadu sme sa počas týždňa pozerali na grécko-európsku tému, napríklad aj v týchto článkoch a správach:

Grécke banky sa v pondelok opäť otvoria, ECB podpoří řecké banky. Své dveře otevřou v pondělí, Nad tretím záchranným balíkom prevláda skepsa, Moody’s vyjadrilo obavy o schopnosť skutočnej realizácie gréckych reforiem, Záchranný program pro Řecko nebude stačit, Grécko vs. EMU: Dohoda o budúcej dohode.

Nastali búrky z horúčav

Osobne si myslím, že pondelkové radostné poskočenie eura rýchlo schladili ďalšie správy, ktoré prišli po prvých (flešových) správach o dosiahnutí dohody o záchrannom balíku pre Grécko. Z tých ďalších doplňujúcich správ v médiách totiž vyplynuli tri zásadné veci:

po prvé, že konečná podoba dohody o záchrane Grécka sa počas noci niekoľkokrát úplne od základu prekopávala, čo možno chápať aj tak, že Európa je v tejto téme naďalej nejednotná, po druhé, že grécky premiér Alexis Tsipras hneď po uzavretí dohody povedal, že toto nie je ani na polceste, lebo jej znenie musí obhájiť doma v parlamente a proti nemu stojí kopa odporcov z jeho ľavicovej strany Syriza, ktorá sa už de facto rozpadla, a po tretie, že uzavretie dohody spôsobí v Nemecku búrky z horúčav.

Tie nastali najmä v druhej polovici týždňa a zavŕšilo ich vyjadrenie ministra financií Wolfganga Schäubleho pre časopis Der Spiegel, kde povedal, že kvôli nezhodám ohľadne riešenia gréckej krízy je pripravený aj podať demisiu.

Zároveň zdôraznil, že tie rozpory sú už veľmi veľké a nikto ho nemôže nútiť, aby konal v rozpore so svojím presvedčením. Nezhody má vraj s kancelárkou pani Angelou, ale najmä s ministrom hospodárstva Sigmarom Gabrielom z koaličnej Sociálnodemokratickej strany (SPD). Svetové médiá už začínajú špekulovať, že v Nemecku by mohlo dôjsť k vládnej kríze a možno aj k predčasným voľbám.

Pre neznalých ešte doplním, že nemecká sociálna demokracia, z ktorej pochádza aj predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz, je azda tým najhorlivejším zástancom záchrany Grécka “za každú cenu”, je to tá strana v Európe, ktorá najtvrdšie bojuje za zotrvanie Grécka v eurozóne.

Najlepším meteorológom týždňa bol už tradične nemecký index DAX. Aj on v pondelok dopoludnia pozitívne zareagoval na správu o uzavretí dohody o záchrane krachujúceho Grécka a nie dlho po otvorení frankfurtskej burzy vzrástol o 1,20 percenta. Ak by som mal túto tému rozmeniť na drobné, tak v pondelok index otváral na úrovni 11.489,17 bodu, po správach o dosiahnutí dohody sa dostal na 11.506,98 a uzatváral na hladine 11.484,38 bodu.

Najvyššie hodnoty index DAX dosiahol vo štvrtok (11.787,58) a piatok (11.753,18) po tom, čo národné parlamenty niektorých krajín eurozóny (vrátane gréckeho parlamentu) odobrili dohodu o záchrane Grécka, a index týždeň uzatvoril na úrovni 11.673,42 bodu. Zdroj: Google Finance (Market Summary).

Ešte raz k horúčavám

Vrátim sa ešte k minulotýždňovým horúčavám. Nepostihli len Nemecko, ale aj krajiny strednej Európy. Slovenský minister financií Peter Kažimír sa po pondelkovej kľúčovej dohode o záchrane Grécka pred bankrotom vyjadril, že je dôsledkom “gréckej jari”, pod týmto pojmom rozumej tohtoročné grécke voľby, jeho výrok však Grékov pobúril a tí sa na vyjadrenie ministra sťažovali diplomatickou cestou cez veľvyslanectvo v Bratislave.

Kažimír svoj tweet následne zmazal s vyjadrením: “Neurážam ani som nikdy nechcel uraziť grécky národ.” 

Len pre osvieženie pamäti pripomeniem, že “v trochu vyššom leveli” sa o Grékoch pred časom vyjadril aj český exprezident Václav Klaus, keď povedal, že sú leniví, nič nerobia, len pijú svoje ouzo. Nakoniec sa však Klaus za svoj nenávistný výrok Grékom ospravedlnil. Pre tých mladších, ktorí ešte veľa nepamätajú, dodám, že okrem najvyšších štátnických funkcií bol Klaus ako vyštudovaný ekonóm napríklad aj ministrom financií. Federálnym. Ešte za bývalého Československa.

Ale nebudem to ďalej rozvádzať, lebo zase by mali pravdu tí, ktorí hovoria, že okolo Grécka je dnes mnoho bohapustej ekonomickej demagógie. Šíri sa z úst laikov aj z úst ľudí s ekonomickým vzdelaním… Smejici se

A možno, že to len ja tak vidím a že to všetko súvisí s mojou diagnózou, že politikov nemám rád.

Prekliato nízka inflácia

Finančný svet čaká zaujímavejšia hádanka než sú demagogické vyjadrenia či ostré názorové rozbroje ohľadom gréckej krízy. Netrpezlivo čaká na dátum, kedy americká centrálna banka (Fed) začne so zvyšovaním úrokových sadzieb. Po nekonečných úvahách a odhadoch, ktoré už pridlho zamestnávajú analytikov i médiá, by vraj už  mohlo alebo malo byť jasnejšie.

Tak to aspoň nepriamo vyplynulo z minulotýždňového vyjadrenia šéfky Fedu-u pani Janet Yellen, právom označovanej za najmocnejšiu ženu ak nie sveta, tak Ameriky určite, ktorá v Kongrese podporila očakávania, že úrokové sadzby v Spojených štátoch by sa mohli zvýšiť už teraz v septembri. Problémy v zahraničí, napríklad v Grécku či v Číne podľa jej slov nemajú šancu ohroziť terajší priaznivý vývoj US hospodárstva.

Americký dolár po vystúpení pani Janet posilnil voči japonskému yenu i euru a kráľovskému páru sa minulý týždeň nepodarilo dosiahnuť očakávanú hranicu 1,1200 EURUSD. Uzatvorenie dohody medzi lídrami eurozóny a Grécka, o ktorej európske médiá píšu oslavné tirády i celé romány, nie je pre finančné trhy až taká správa, ako sa nám zdá. Dôležitejšie sú pre ňu vcelku priaznivé údaje z US ekonomiky.

V piatok posilnil index Nasdaq100, ktorý si pripísal 0,85 percenta – technologickému sektoru sa darí najmä vďaka spoločnosti Google. Jej kvartálny zisk s medziročným nárastom 17 percent prekonal odhady analytikov.  

Ešte k tomu septembru. Hoci všade sa o tom píše, hovorí v televíziách a vyjadrenia pani Janet som si opakovane vypočul, ten dátum (september) som v jej slovách akosi nezachytil. Ani v náznakoch. Vysvetlenie poskytol analytik ČSOB Ján Čermák, podľa ktorého trhy špekulujú, čo je za jej slovami:

“Z jej vystúpenia sa zdá, že oficiálne úrokové sadzby naozaj môžu ísť nahor ešte tento rok nehľadiac na to, že čerstvé konjunkturálne údaje nie sú úplne presvedčivé a inflácia zostáva prekliato nízko.”

A ako sa bude ďalej vyvíjať euro? Podľa Johna J. Hardyho zo Saxo Bank americká ekonomika zatiaľ šliape na plné obrátky, takže zvyšovanie sadzieb budeme môcť vidieť najneskôr v decembri a kombinácia slabého eura a oživenia dolára posunie už v najbližších štyroch až šiestich mesiacoch kráľovský pár smerom k parite. Slovom, jedna k jednej.

Minulotýždňové trhy boli výrazne ovplyvnené uzavretím konečnej dohody o iránskom jadrovom programe, ktorá má za následok zrušenie zbrojného embarga OSN. Irán má 158 miliárd barelov ropných zásob, ale vývoz jeho ropy bol v dôsledku sankcií výrazne blokovaný

Na správu o dohode s Iránom trhy reagovali poklesom cien ropy, krátko na to však ceny začali opäť rásť – krajina totiž musí veľa investovať do ropnej infraštruktúry. Karty však môže zamiešať dopyt z Číny, ale napríklad aj Saudská Arábia, ktorá sa určite nebude chcieť vzdať svojho trhového podielu v prospech svojho odvekého regionálneho rivala.

Saxo Bank predpokladá, že cena ropy WTI sa v najbližšom období bude pohybovať v pásme 50 až 60 USD za barel

Namiesto pointy: Jupí!!!

V tomto komentári som už raz citoval Luboša Smrčku (VŠE Praha) a urobím tak ešte raz a opäť v súvislosti gréckou krízou. V pozadí krízy je totiž aj vydieranie ruskou kartou. Predstavitelia Grécka radi používajú model, keď nepomôže Európa, pomôže Moskva. To je vec, ktorú by si mala Európa pamätať. Nemôže držať pohromade len vďaka tomu, že zodpovední budú uplácať nezodpovedných:

”Keď to skončí tak, že pre záchranu goodwill eurozóny budú európski lídri korumpovať grécky národ, potom celý koncept EÚ stratil zmysel a obsah. Je to to isté, ako keby sa nechali vydierať bezpečnostným rizikom. Sloboda a demokracia sa nedá kúpiť. A s vydieračmi a teroristami sa nevyjednáva,” zdôrazňuje Smrčka.

Uplynulý týždeň vo financiách sa začal tak pekne. Dohodou lídrov eurozóny o záchrane Grécka. Luxemburský premiér dohodu komentoval slovami Europe is strong. A ja som mu na Twitteri odpovedal: Juuupii!!!

Len Juuupii!!! Nič viac.

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *