Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Kadiaľ k fiškálnej únii?

Premýšľali ste niekedy po rozpade Sovietskeho zväzu nad tým, ako a kedy bol koncept ekonomického plánovania napísaný? Že sa možno po dvadsiatich rokoch prevtelil do podoby Európskej únie… Západný svet teraz v podstate funguje na trhu, ktorý je úplne alebo čiastočne financovaný vládou.

Vezmite si napríklad Francúzsko, ktoré síce môžeme kritizovať, ale filozofia o riadení hospodárstva štátu je silná ako nikdy. Ako dlho toto ale môže vydržať?

Z hľadiska zlej alokácie kapitálu a ďalej pravdepodobne vďaka "nízkej nákladovosti" chýb, respektíve nízkym nákladom refinancovania, môže tento stav trvať relatívne dlho. Tieto konkrétne náklady refinancovania sú ale v ohrození.

Americkí investori opúšťajú Európu

Za posledné dva týždne americkí investori stiahli svoje financie európskeho finančného trhu, čiastočne vďaka nátlaku amerických úradov a čiastočne vďaka šíreniu dlhovej krízy do krajín, ktoré boli ešte pred dvoma mesiacmi "nedotknuteľné": do Talianska a Francúzska.

Svetové banky sa stále zameriavajú na americký dolár – kvôli veľkosti a likvidite amerického trhu – takže sledovanie základných swapov z USD do EUR je momentálne nezaujímavé. Cena aktuálne vzrástla na -77,88 oproti 12 mesačnému priemeru -35,40, stále ešte ďaleko od ceny z obdobia paniky z roku 2008.

Ako vyriešiť dostatok financovania

Ďalší krok v kríze 2.0. sa pravdepodobne odohrá na druhej strane Atlantiku. Európske banky teraz majú dosť krátkodobých finančných zdrojov, ale pred koncom roka a v roku 2012 sa situácia zhorší.

V podstate sa bavíme o riziku zamrznutia financovania. Momentálne, hoci teplota klesla pod nulu, ľad ešte potrebuje dostatočne zamrznúť, než budeme považovať za bezpečné na ňom korčuľovať.

Mer-Kozyho červené uši

Na politickom fronte sa zišli Merkel a Sarkozy. Táto schôdzka zanechala "Mer-Kozy" dvojicu s červenými ušami. Návrh dane z finančných transakcií bol len zúfalý pokus o zaujatie domáceho publika, ale v skutočnosti sa nikdy neuskutoční, snáď len v prípade, že by bolo skutočným zámerom zrušiť celú Európu! Schôdzka ukázala neschopnosť politikov rozumieť správam z trhu, ktoré sú podľa môjho názoru nasledovné:

Vy (politici) ste v roku 2008 riziko znárodnili, teraz je ale potrebné zdemokratizovať stratu. (Všimnite si prechod z rizika k strate!) Trh chce fungovať v režime solventnosti nie v režime likvidity.

Írsko v kondícii?

Po tom, čo írske banky stratili 55 percent svojej hodnoty a krajiny prijali úsporné opatrenia, sa teraz opäť pohybuje dopredu s bežným účtom v zisku, so stabilizovaným dlhom k HDP na 110 percentách. Je dokonca možné, že čoskoro aj s reálnym rastom?

Medzitým však nekonečné presúvanie "voľných peňazí" k "tým zlým chlapom" alebo krajinám, ktoré iba prijímajú budúce úspory, je stále ničené negatívnym rastom, produktivitou a fiškálne bilanciou.

Plán kvantitatívneho uvoľňovania (QE) Európskej centrálnej banky a ďalšie Bernankeho nástroje

Kedy sa svet poučí? Môj kamarát k tomuto hovorí: "len až všetci budú nešťastní, je tu skutočná šanca". Kde je ten bod?

Najskôr majstri plánovania donútia nezávislú Európsku centrálnu banku, aby prešla na kvantitatívne uvoľňovanie. Už teraz sú zvesti na trhu o tom, že nedávna podpora trhov Španielska a Talianska nebola dostatočne sterilizovaná, takže hra už začala? Pravdepodobne!

Budúci týždeň sa v Jackson Hole potvrdí začatie projektu "Operation Twist" – nakupovanie strednodobých a dlhodobých dlhopisov proti predaju tých krátkodobých ako finálny nástroj z očakávaných, neprekvapujúcich opatrení, ktoré má Bernanke nachystané pre trh.

Silný švajčiarsky frank – príležitosť, ktorá prichádza len raz za život

Napokon, silný švajčiarsky frank. Je veľmi pravdepodobné, že tento víkend videl "dno". Ľudia v obraze tu teraz predávajú CHF a nakupujú zlato – čo dáva zmysel.

Moja myšlienka je jednoduchá: za čas sa táto mikro ekonomika postará o nadhodnotený švajčiarsky frank. Každý švajčiarsky výkonný riaditeľ by mal teda byť teraz na ceste lietadlom skupovať svojich konkurentov a firmy na strategickom zozname. Ceny zlacneli o 40 percent. Každý švajčiarsky občan by mal byť na dovolenke a nakupovať o život. Toto je životný výpredaj.

Následne sa švajčiarska ekonomika dostane do deflácie – štrukturálna nezamestnanosť vzrastie a bude držať pokrievku na nákladoch pracovnej sily. 1.00 EUR / CHF je veľmi drahé – 1.50 je veľmi lacné – takže môj odhad je, že sa do 12 mesiacov tento menový pár bude pohybovať v relácii 1.25 – 1.35. Počas tej doby sa mikro ekonomika postará o makro chyby.

Výhľad

Takže očakávaná taktika / očakávaný výhľad by bol v skratke nasledovný:

  • Bernanke sa púšťa do "Operation Twist" a vytvára malú medvediu rely (štvrtá vlna hore, pred tým než piata dole)
  • Začína sa zvyšovať tlak na financovanie

Potom za dva týždne:

  • Európska centrálna banka úplne prechádza na kvantitatívne uvoľňovanie – Obama vyhlasuje program FDR – Franklina Roosvelta o zamestnaní a motivačných opatreniach (pre ktoré ale nebude mať žiadnu politickú oporu)
  • Sviatok práce: kríza 2.0 znova začína a tlačí na Francúzsko, aby predstavila vážne opatrenia. Summit EÚ sa nekončí so žiadnymi výsledkami (znova) vďaka tomu, že si politici stále myslia, že majú dosť času.

Od štvrtého kvartálu – kríza 2.0

Vo štvrtom kvartáli a na začiatku prvého roka 2012: všetci sú teraz nešťastní – kríza 2.0 legitimuje posledný presun k európskym dlhopisom a fiškálnej únii.

Kríza 2.0 je potrebná, aby vyčistila politickú neschopnosť, ktorá neumožňuje, aby sme túto krízu prekonali. Čerešničkou na torte je fakt, že pôvod slova kríza pochádza z Grécka a znamená: zmena – dúfajme, že to nie je moderná obdoba gréckej krízy, ktorá teraz prevláda – a teda, kupovanie si viac času!

Autor je hlavný ekonóm Saxo Bank.

Čo prinesie euro?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *