Streda 22. mája. Meniny má Júlia, Juliána

Kam sa podeli cyperské vklady? Časť sa presunula do Lotyšska

Banky Dana Vrabcová 12.02.2014 | 13:21 0 Komentárov

Slovensko je už tradične krajinou s nízkymi úvermi obyvateľstva a pomerne vysokými vkladmi. Na tom sa nič nezmenilo ani vlani. No v rámci únie došlo k zaujímavému presunu kapitálu. Cyperské vklady sa vďaka reštrikciám presunuli do Lotyšska, ktoré sa teraz stáva novým daňovým rajom. Tamojšia centrálna banka sa obáva prania špinavých peňazí.

Podľa aktuálnych údajov Európskej centrálnej banky (ECB) a prepočtov Poštovej banky mal na konci roka 2013 Slovák z banky požičaných v priemere 3 807 eur. Medziročne sa tak zadlženosť Slovákov zvýšila o takmer desatinu.

Menej ako my banke dlžia v prepočte na hlavu už iba obyvatelia šiestich ekonomík EÚ. Len niečo cez 1 000 EUR na hlavu dlhujú svojim bankám Rumuni a Bulhari. Dlh občana susedného Maďarska, ale i vzdialenejšej Litvy, predstavuje v priemere menej ako 2 500 EUR.

Naopak, najväčšími dlžníkmi v únii sú Luxemburčania. V tejto krajine na jednu hlavu pripadá úver z banky v objeme 68 338 EUR. Luxemburčania v priemere dlžia banke dvakrát toľko, ako druhí najväčší bankoví dlžníci, ktorými sú Švédi. Viac ako 20 000 EUR má ale z banky požičaných aj priemerný obyvateľ Cypru, Holandska, Írska, Británie a Fínska.

Najvýraznejší medziročný pokles výšky úveru na hlavu sa týkal Lotyšska. Zadlženosť Lotyšov sa za rok znížila o – 9,1 %. Pomerne výrazný pokles ale zaznamenalo aj Maďarsko. V prípade našich južných susedov je však tento výkyv zrejme spôsobený aj kurzovými rozdielmi. V roku 2013 bol forint v priemere o cca – 3 % slabší ako v roku 2012. A keďže štatistiky ECB sú prepočítané do EUR, vývoj kurzu EURHUF sa do čísel mohol premietnuť.

O Slovákoch sa často hovorí ako o veľmi šporovlivom národe. A aj napriek úverovému boomu úspory slovenských obyvateľov v bankách naďalej prevyšujú úroveň ich úverov. Slovák má v banke podľa údajov ECB uložených v priemere 5 064 EUR, čo je suma o približne tretinu vyššia ako hodnota úveru pripadajúca na občana.

V rámci EÚ sú naše úspory v bankách v prepočte na obyvateľa siedme najnižšie.  Najmenej majú na účtoch v bankách Rumuni a to 1 361 EUR na jedného obyvateľa. Priemerné úspory Lotyšov, Maďarov, Bulharov a Litovčanov  sa pohybujú v rozpätí 2 000 až 3 000 EUR. Naopak, najväčšie úspory pripadajúce na obyvateľa dosiahlo na konci roka 2013 Luxembursko [85 655 EUR].

Zrejme aj vďaka veľkému podielu finančných prostriedkov zo zahraničia bol druhý najväčší objem vkladov v prepočte na obyvateľa evidovaný na Cypre, kde presahoval úroveň 29 000 EUR. A to aj napriek tomu, že stav vkladov domácností v cyperských bankách sa ku koncu roka 2013 medziročne znížil až o takmer pätinu. Odliv vkladov domácností z cyperského bankového sektora dosiahol vlani – 5,7 mld. EUR.

A kam vklady z Cypru smerovali? Nie je žiadnym tajomstvom, že atraktívnou destináciou pre zahraničný kapitál sa stáva Lotyšsko. Dopomohla k tomu nielen blízkosť Ruskej federácie, ale aj dlhová kríza na juhu Európy. Ruský kapitál donedávna lákali predovšetkým cyperské banky. Na Cypre však v rámci záchranného programu v marci 2013 došlo k jednorazovému zdaneniu vkladov nad 100 tis. EUR, a na atraktivite tak ostrov výrazne stratil. No a práve Lotyšsko sa v súčasnosti stáva destináciou, do ktorej sa prostriedky postupne presúvajú. Medziročný nárast vkladov obyvateľstva v Lotyšsku o 11,6 %, resp. o 0,5 mld. EUR je pre miestne banky dobrou správou, no má i svoje úskalia. Vývoj znepokojuje najmä regulátorov, ktorí poukazujú na zvýšené riziko prania špinavých peňazí.

Autorka je analytička Poštovej banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *