Streda 25. novembra. Meniny má Katarína

Každá minca má dve strany (Zrkadlo uplynulého mesiaca)

Ešte šťastie, že máme ten koronavírus, lebo má to aj dobré stránky! – začul som cez pootvorené okno časť rozhovoru dvoch psíčkarok. Jedna z nich poukazovala na to, že v čase prísnych opatrení sú v nedeľu maloobchodné predajne en bloc zatvorené, čo je pre Slovensko len dobre!

Áno, parafrázujem jednu z tých dvoch žien, je dobré, že sú prijaté prísne epidemiologické opatrenia, aspoň psíčkarky majú o čom hovoriť. Donedávna sa ich debaty točili okolo tém typu: Koľkokrát včera kakinkal váš Bobinko? Naša Irmuška dvakrát. A teraz je to naozaj pestrejšie – väčšina rozhovorov sa točí okolo koronakrízy a jej možných dopadov na ekonomiku.

A to zaujíma aj Bobinka aj Irmušku, aj ďalších psíkov a ďalšie fenky, lebo keď bude málo peniažkov, nezostane na psie konzervy a granulky a keď aj peniažky budú, ale obchody budú zatvorené, aj Bobinko aj Irmuška budú hladovať. Aj keď to znie trošku lacno a banálne, čo priznávam, je to téma číslo jeden!😖

K veci: Nechajme teraz bokom psíkov, vráťme sa k ich majiteľkám. Téma v nedeľu zatvorených obchodov je totiž naozaj vážna a má potenciál rozložiť vládnu koalíciu.

Tá psíčkarka, ktorú som začul cez otvorené okno, má zo svojho hľadiska pravdu. V nedeľu sa má človek stíšiť k modlitbe a necúrať sa po obchodoch. Tak si to želá mnoho katolíkov – radových veriacich i duchovných všetkých stupňov, vrátane tých umiernenejších i tých výslovných fanatikov.

Ako neveriaci mám však na zatvorené obchody iný názor a myslím si, že obyvatelia Slovenska sú ľudia z mäsa a krvi ako všetci ostatní na tejto zemeguli. Pri živote ich teda drží ekonomika a nie duchovnosť šírená prostredníctvom arcibiskupských a biskupských úradov.

Naozaj to nie je nejaká odťažitá bočná téma, ale poriadne ostrá, ktorá môže poľahky rozbiť terajšiu vládnu koalíciu.

Všetci padneme na pysk!

Tie obchody sú totiž vážna ekonomická i politická záležitosť, ktorá nakoniec otestuje silu tejto vlády. Nepriamo to už naškrtli lídri dvoch vládnych strán – na jednom brehu rieky premiér Matovič (OĽaNO plus ďalšie malé strany, ktoré spolu s ním kandidovali vrátane tých najbigotnejších a najmilitantnejších katolíkov) a na druhom brehu ekonóm Sulík (SaS).

Matovič veľavýznamne naznačil, že dobré by bolo obchody, ktoré v nedeľu zatvorili kvôli šíriacej sa pandémii, ponechať v nedele už navždy zatvorené. Aj keď sám trnavský katolík, ale premiér, ktorý by mať aj nestranný pohľad, je tlačený svojimi spolustraníkmi typu Vašečka, Záborská a spol.

Ekonóm a zrejme aj ateista Sulík však trvá na tom, že tých opatrení na zamedzenie nákazy už naozaj bolo dosť a už ich treba začať rušiť alebo aspoň výrazne obmedzovať. A nie vyžívať sa v nich a ešte sa producírovať pred TV kamerami!💃

Viaceré Sulíkove výroky zhrniem do jednej ľudovej múdrosti: Treba sa nám konečne začať venovať ekonomike, treba opäť vyrábať, distribuovať, predávať, kupovať atď., lebo inak všetci padneme na pysk! On to presne týmito slovami nepovedal, ale podstata je jasná!

Alebo napíšem to podľa svojho: každá minca má dve strany. Bez ohľadu na to, či je to euro, či americký alebo kanadský dolár, ruský rubeľ, maďarský forint alebo poľský zloty. Epidémia je jedna vec, jedna strana mince, naozaj treba chrániť obyvateľstvo pred koronavírusom, ale nemôže to donekonečna ísť na úkor ekonomiky.

Na ilustráciu aspoň jednu informáciu k odhadovaným dopadom:

Medzinárodná organizácia práce (ILO) upozornila, že opatrenia zamerané na prevenciu epidémie si vyžiadajú krutú daň! Kým počas globálnej finančnej krízy z roku 2008 celosvetovo prišlo o prácu cca 22 miliónov ľudí, teraz kvôli koronavírusu a prijatým opatreniam (vrátane zatvorených obchodov) príde o pracovné miesto až deväťkrát viac ľudí – odhad ILO je na úrovni 195 miliónov!

Bližšie o ekonomických dopadoch koronakrízy čítajte v slovenskom a českom vydaní Investujeme napríklad v týchto článkoch:

Svetová ekonomika sa prepadá do recesie. Zopakuje sa rok 2008?,

Hledá se lék na koronokrizi,

Finanční sprostredkovatelia vidia v koronakríze nové príležitosti,

Mýtus černých labutí

Koronakríza sa dotýka štyroch z piatich zamestnancov,  

Aké dopady má koronavírus na ekonomiku v 7 grafoch,

Finanční sprostredkovatelia vidia v koronakríze nové príležitosti 

Nevesta alebo skôr neviestka?

Vo vládnej koalícii sa to naozaj iskrí, jej lídri riešia úlohy a problémy netradične – cez médiá a sociálne siete, najmä však cez Facebook, a spolu s možnými riešeniami ponúkajú širokej verejnosti aj svoju ostrú výmenu názorov, ktorá by inak mala byť pod pokrievkou, si myslím.🤒

A keby došlo k najhoršiemu, napríklad že kvôli nedeľným obchodom by vládna koalícia musela otestovať svoju silu v reáli t. j. v parlamente, Sulík s malým počtom poslancov by to mal ťažké a kiskovcov je tam tiež málo.

Kotlebovci by automaticky hlasovali za ponechanie v nedeľu zatvorených obchodov, čo im nemožno vyčítať!

Kollárovci, ako povedal ich šéf, sú drahá nevesta, ja by som skôr napísal neviestka, prosím, pozor, slovo neviestka nie je zdrobnelina od slova nevesta, nie je to teda nevesta menšia vzrastom čiže nie je to niečo také ako topánka – topánočka, lyžica – lyžička či kniha – knižôčka.

To sú prosím zdrobneliny.

No a Ficovci, tí urobia všetko preto, aby z toho boja vyšli víťazne a opäť prevzali moc a hneď by bolo po sporoch medzi Matovičom a Sulíkom! Navyše Ficovci si už nepriamo pripravili pôdu na to jednou anketou, v ktorej sa istá výskumná agentúra (pre istotu už ani neviem ktorá) pýtala ľudí, kto lepšie zvládal boj s koronavírusom, či bývalý premiér Pellegrini alebo terajší Matovič.

V ankete viac ľudí odpovedalo v prospech Pellegriniho. Nemám rád slovutných slovenských politológov, ale ma potešilo, že povedali a napísali aj za mňa, že výsledok ankety nič závažné nehovorí a ani nemôže hovoriť. Bola to totiž hlúpa a nelogická otázka, v ktorej sa porovnávajú úplne neporovnateľné veci.🤐

Nehovoriac už o tom, že výsledky tohto prieskumu vrátane odpovedí na tú konkrétnu otázku boli hojne publikované – nájdete ich hádam vo všetkých možných mediách a boli až príliš okato a príliš masovo šírené na sociálnych sieťach s cieľom zvýšiť imidž strany Smer-SD.

Iná vec je, že to všetko viac prospieva Pellegrinimu než Ficovi, medzi ktorými je v strane veľký súboj o jej líderstvo a napríklad podľa politológa Hrabka môže tento súboj skončiť aj rozbitím Smeru-SD.

Odober, odvez a ja ti ešte aj zaplatím!

Vráťme sa ale k financiám, ekonomike a k zatvoreným predajniam. Pre koronavírus a všetky, hoci aj dobre mienené opatrenia, ekonomika celosvetovo padá. Niekde viac, niekde menej.

Podľa ratingovej agentúry S&P Global  sa v dôsledku opatrení prijatých na zastavenie pandémie očakáva v tomto roku výrazný pokles svetovej ekonomiky – v prípade USA o 5, 2 percenta, v prípade eurozóny až o 7,2 percenta. Medzinárodný menový fond (IMF) vidí globálny pokles v podobných číslach.

Zaujali ma správy, podľa ktorých v Bangladéši ako dôsledok zatvorených nákupných centier v Európe prudko stúpa nezamestnanosť. V tamojšom odevnom priemysle v posledných týždňoch prepustili alebo surovo poslali domov bez nároku na mzdu viac ako milión pracovníkov (z toho 80 percent žien).

Dôvod je prostý – obchodné centrá na Slovensku i v ďalších krajinách EÚ sú zatvorené, obchodníci teda ďalší tovar neobjednávajú.

Medzinárodná spoločnosť Coface,ktorá pôsobí v oblasti poistenia pohľadávok, riadenia rizík a globálnej ekonomiky upozornila, že koronavírusová kríza je veľmi rozsiahla práve pre prepojenosť krajín pri spoločných opatreniach proti šíreniu nákazy. Tieto opatrenia si vyžiadajú krutú daň vo zvýšení počtu bankrotov firiem každého druhu – celosvetovo o štvrtinu, na Slovensku cca o 10 až 15 percent.😡

Osobne si myslím, že to, v akom stave je padajúca svetová ekonomika do veľkej miery signalizuje aj fakt, že ropa klesla v apríli na historické minimá a dokonca sa jej cena dostala až do záporných hodnôt, hoci tam zohrali úlohu aj ďalšie okolnosti. Ale mínusová cena čierneho zlata „odober odo mňa ropu a ja ti ešte aj zaplatím za to, že si ju odvezieš“ sa naozaj stala realitou.

Veľmi signifikantnou realitou!😎

K aprílovým padajúcim cenám ropy bližšie pozri: Ropa v roli černé ovce,  
Ropa sa prvýkrát v histórii predávala za zápornú cenu 

Treba ich čím skôr uzemniť!!!

Vrátim sa ale na Slovensko. Zaujala ma nedeľná TV diskusia medzi expremiérom Pellegrinim a súčasným ministrom hospodárstva Sulíkom.

Zhodli sa v zásadných veciach: Expremiér zdôraznil, že hoci Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré zdravotne krízu v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu zvládajú lepšie, ekonomicky sa posúva pomaly a preto treba čím skôr otvoriť ekonomiku. Sulík s ním súhlasil a dodal: „To, čo mňa zaujíma, je, poďme oživiť ekonomiku! Trvám na rýchlejšom uvoľňovaní prijatých opatrení.“

Môj koment: Opatrenia treba uvoľniť, najmä však treba čím skôr otvoriť vnútorné hranice EÚ (v čom som zajedno so Slovensko-nemeckou obchodnou a priemyselnou komorou AHK Slowakei, podľa ktorej skoré otvorenie vnútorných hraníc je nevyhnutné pre ekonomické oživenie Slovenska).

Ekonomiku naozaj treba čím skôr naštartovať, rozpumpovať a všetky obchody pootvárať (aj v nedeľu!) a neprihliadať na názory bigotných veriacich, ktorí sú ideovo ukotvení kdesi v 14-om storočí.🤕

Netreba im naletieť na argument, že predavačky si chcú v nedeľu oddýchnuť. Určite si potrebujú oddýchnuť, práca v obchode totiž vôbec nie je ľahká, ale ony si rady odpočinú aj v hociktorý iný deň a do roboty idú v nedeľu za zaujímavý príplatok!

A keď tí bigotní budú naďalej trvať na tom, že v nedeľu majú byť obchody zatvorené, lebo je to proti Bohu… treba im povedať, že dobre, ale potom nemožno v nedeľu chodiť ani do kostola. Veď aj pán farár si v nedeľu potrebuje odpočinúť, aj on je len človek!🤓

A tým pádom tí bigotní zostanú vyfajčení!

Samozrejme, nejde len o bigotných, tých som použil len ako príklad. Ide o to, že opatrenia naozaj treba čím skôr uvoľňovať, lebo inak bude veľmi zle! Tie rastúce miliónové rady nezamestnaných po celom svete, ktorých vidia ekonomickí analytici, mi totiž nenašepkávajú nič pozitívne.

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračný obrázok v záhlaví článku: People vector created by pikisuperstar – www.freepik.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial