Streda 22. január. Meniny má Zora

Každý šiesty Slovák zostáva v nefunkčnom vzťahu kvôli peniazom

Sviatok Valentína sa tradične nesie v duchu zaľúbenosti. A hoci je láska slepá, ak prerastie do vzťahu, začne narážať aj na praktické problémy. My sme sa preto pozreli na to, ako veľmi bývalým zaľúbencom a neskôr partnerom zväzujú nohy financie.

Na Slovensku sa ročne rozvedie zhruba 10 tisíc manželstiev. Je to takmer tretina z počtu uzavretých manželských zväzkov za rok. Najčastejšie uvádzajúcim dôvodom je “rozdielnosť pováh, názorov a záujmov”. Nemalý podiel na rozvodoch však majú aj finančné problémy. A naopak, financie sú aj veľmi častým dôvodom, pre ktorý ľudia zostávajú v inak nefungujúcich partnerských vzťahoch. Peniaze tak sú jedným z dôležitých stavebných kameňov partnerstiev, hoci sa to tak na prvý pohľad nezdá.

Naše vzťahy sú dôležité a je veľmi príjemné byť dôležité pre niekoho iného. Kým všetko funguje, dajú sa prekonať aj finančné problémy. No ak sa spolunažívanie začne komplikovať finančná situácia môže problémy ešte viac vyhrotiť. Keď sa človek dostane na križovatku, musí sa rozhodnúť a financie v tom zohrávajú nemajú úlohu. Hovorí o tom aj najnovší prieskum.

Spoločnosť Intrum sa v celoeurópskom prieskume pýtala viac ako 24 tisíc Európanov vo veku od 18 rokov, aby vyjadrili svoj súhlas s týmto tvrdeniami:

●      Moja finančná situácia bola dôvodom, pre ktorý som sa rozhodol zotrvať v nefunkčnom vzťahu.

●      Moja finančná situácia bola dôvodom, prečo môj partnerský vzťah stroskotal.

Sú spolu kvôli peniazom

Autorov prieskumu zaujímalo, koľko opýtaných zostalo v nefunkčnom vzťahu len preto, že im to pomáhalo finančne. Až 16 percent Slovákov prieskumu súhlasilo s tým, že financie boli dôvodom, prečo napokon svoj  vzťah neukončili. Európsky priemer je takmer totožný (14%). Vymykajú sa však Maďari, z ktorých až 70 percent v prieskume niekedy v minulosti aspoň raz neukončilo svoj vzťah práve kvôli svojim financiám.

Naopak najviac odvážni a finančne nezávislí sú Estónci, z ktorých sa pri rozvode, či rozchode na peniaze pozerá len osem percent. Až 83 percent z nich naopak poprelo, že peniaze by mali byť dôvodom, pre ktorý uviazli vo vzťahu, čo je to tiež najviac v Európe. Druhými najodvážnejšími sú Dáni s 71 percentami finančne nezávislých partnerov. Európsky priemer je 59 percent.

Aj Česi sú na tom v porovnaní so Slovákmi o niečo lepšie. Ani nie desať respondentov v ČR súhlasilo s tým, že by ich finančná situácia bola dôvodom pre zotrvávanie v nevyhovujúcom vzťahu.

 

Rozišli sa kvôli peniazom

Prieskum však skúmal i druhý pohľad – koľkým sa už stalo, že boli v tak zlej, či nestabilnej, finančnej situácii, že im kvôli peniazom stroskotal vzťah, či už sa tak rozhodli sami respondenti, alebo ich partneri.

Celoeurópsky odpovedalo kladne 17 percent respondentov. Spomedzi Slovákov to bolo o niečo menej – 12 percent. Podľa odpovedí sa dá usudzovať, že každý štvrtý vzťah v Grécku sa rozpadne práve kvôli finančnej situácii.

Naopak až 75 percent Rakúšanov uviedlo, že za rozpadom ich vzťahu určite neboli financie. Bezkonkurenčne najlepšie sú však na tom opäť Estónci. Až 83 percent poprelo vplyv financií na ich predchádzajúce rozvody, či rozchody.

 

Vek hrá rolu

V podstate vo všetkých krajinách je viditeľné, že staršie generácie financie do svojich vzťahov nepletú. Pri ich rozhodovaní o ďalšom pokračovaní vzťahu zohrávajú len malú rolu. Spomedzi seniorov nad 65 rokov pripúšťa vplyv financií na vzťah len sedem percent respondentov. Vo vekových skupinách 18 až 24 rokov a 25 to 34 rokov naopak priznala váhu financií až takmer pätina respondentov.

Štruktúra odpovedí Slovákov v jednotlivých vekových skupinách zodpovedá celoeurópskemu trendu. Česi sú však spomedzi všetkých sledovaných krajín výnimkou. Mladší aj starší majú v podstate rovnaký názor na to, či sú financie rozhodujúcim dôvodom prečo neukončiť romantický vzťah.

Seniori vo veku na 65 rokov v Dánsku držia prvenstvo: iba jedno percento z nich súhlasí s tým, že ich financie boli dôvodom, pre ktorý zotrvali vo vzťahu a len trom percentám z nich z toho dôvodu vzťah stroskotal. Je to najmenej spomedzi všetkých sledovaných krajín.


Závery vychádzajú z pravidelného prieskumu Európsky spotrebiteľský platobný report realizovaného spoločnosťou Intrum. Kompletnú správu je možné získať tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *