Nedeľa 05. júla. Meniny má Cyril a Metod

Akcie technologických firiem prudko klesajú. Je to signál prechodu do nového režimu?

Investície Peter Apolen 30.11.2018 | 00:00 1 Komentár

Zdá sa, že donedávna prémiové technologické akcie, majú svoje najlepšie dni za sebou. Bývalí ťahúni trhu, ako Apple, či Facebook, klesajú. Analytici hovoria o obrate vo vývoji akciového trhu.

Počas minulého roka a začiatkom tohto roka boli akcie FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Google) motorom silného rastu indexu S&P 500. Ich hodnota sa od januára 2017 zdvojnásobila, kým index S&P 500 vzrástol zhruba o 40 percent. Dnes je to však inak. Za posledné tri mesiace spadli Facebook a Apple o 20 percent. Alphabet, materská spoločnosti Google, sa obchoduje nižšie o 15 percent. Akciový analytik v spoločnosti Miller Tabak, Matt Maley, hovorí, že pokles akcií FAANG znamená, že dni, keď ťahali nahor celý trh, majú už za sebou.

 

 

Ak by sme pomohli porovnať akciový trh k nafúknutej futbalovej lopte, akcie firiem FAANG sú práve tým miestom, kde je lopta deravá. Počas dvoch najväčších korekcií, vo februári a v októbri, sa z trhu sa vyparili miliardy dolárov. Napríklad Apple dosiahol začiatkom augusta trhovú kapitalizáciu (hodnota všetkých akcií na burze) jeden bilión dolárov. No koncom novembra to bolo už len 840 miliárd. Amazon dosiahol kapitalizáciu jeden bilión dolárov v septembri, dnes má zhruba 730 miliárd.

Zmena trendu

Analytici hovoria o zmene režimu na akciovom trhu. „Odklon od technologických akcií je prejavom zmeny trendu. Nastal čas, kedy je lepšie zamerať sa viac na hodnotu a menej na rast,“ hovorí akciový analytik Amundi Asset Manager Alexandre Drabowicz.

Vysvetľuje, že technologické firmy sú typickým príkladom akcií zameraných na rast. Ide tu o tituly so stúpajúcou tendenciou. Naopak akcie na hodnotu sú také, ktoré majú veľký rozdiel medzi vnútornou hodnotu a trhovou cenou. Sú teda relatívne lacné.

Čo hrá proti technologickým akciám

Čo je dôvodom poklesu akcií technologického sektora? Ako väčšinou, dôvodov je viac. Rozšírili sa napríklad obavy z toho, či kapacity výrobcov čipov dokážu uspokojovať nároky technologických firiem. Výrobca čipov používaných v hernom odvetví – NVIDIA, mal napríklad v treťom štvrťroku horšie výsledky, ako sa čakalo. Malo to vplyv na jeho akcie, ale aj na akcie Apple, ako jeho odberatelia. Akcie „Jablka“ klesli za dva dni o 8,6 percenta.

No sú tu aj riziká, ktoré trápia celý akciový trh, teda napríklad spomalenie globálneho ekonomického rastu, či dopady obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Spotrebitelia, ako aj firmy, budú preto pravdepodobne opatrnejšie pristupovať k výdavkom do IT a menej investovať. Podobný scenár sa dá očakávať i pri výdavkoch na reklamu – zlé správy pre Google a Facebook.

V neprospech akcií FAANG však hrá aj ich predchádzajúci boom. Tak ako predtým výrazne rástli, sa dnes očakáva, že spadnú nadol. Nikto nevie kedy a o koľko, sentiment sa však otočil.

„Korekcia bola celkom zdravá. Ceny klesli a valuácie sú dnes oveľa lepšie ako predtým. Investori sa navyše zbavili akcií, ktorých mali predtým v portfóliách príliš veľa,“ vysvetľuje A. Drabowicz.

Nie len akciový, ale celý finančný trh tak prechádza fázou prerodu. Analytici hovoria o poslednej fáze ekonomického cyklu. Jeho prejavom sú napríklad náhle nárasty volatility. Technológie sú jednou z obetí prerodu. Investori by preto mali zmeniť prístup a optiku pri hľadaní príležitosti na trhu.


Čo znamená investovať do „hodnoty“?

Ide o nákup akcií pri ich relatívne výhodnej cene. Indikuje ich nízka hodnota ukazovateľov: PE (cena/zisk), PB (cena/účtovná hodnota), PS (cena/tržby) a vysoký dividendový výnos.

Akcie zamerané na hodnotu pochádzajú zväčša z týchto sektorov: energetika, finančníctvo, telekomunikácie, utility a nehnuteľnosti.

Čo znamená investovanie na „rast”?

Ide o vyhľadávanie akcií a firiem s vysokým rastovým potenciálom. Definujú sa podľa piatich parametrov: dlhodobý rast zisku na jednu akciu, krátkodobý rast zisku na jednu akciu, súčasný rast spoločnosti, historický vývoj ziskovosti firmy, historický vývoj tržieb firmy.

Odvetvia, ktoré zvyčajne poskytujú príležitosti na investovanie do rastu sú: IT, zdravotníctvo, priemysel, tovar dennej spotreby, luxusný tovar.

 

Jedna odpoveď na “Akcie technologických firiem prudko klesajú. Je to signál prechodu do nového režimu?”

  1. investor píše:

    Je čas na zmenu myslenia. Apple ani Facebook už nie sú králi trhu…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *