Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Keď má nezodpovednosť a neopatrnosť pri úvere fatálne následky

Finančná gramotnosť Slovákov je tragicky nízka. Dokazuje to rad prieskumov a analýz. No pri pohľade zblízka sú to osudy konkrétnych ľudí a životy, ktoré im pokazilo jediné chybné rozhodnutie. Prípady vyplývajú z praxe nezávislého porovnávača bankových produktov – portálu Financnahitparada.sk.

Za dobrotu na žobrotu

Rodičia chceli pomôcť pri kúpe bytu. Založili banke svoj byt, aby mala ich dcéra s manželom lepší prístup k úveru. Dcéra však ochorela na leukémiu a zomrela. Zať sa potom vrátil k svojej bývalej, byt predal a úver prestal splácať. Rodičia, ak nechceli prísť o vlastný byt, museli začať splácať cudzí dlh.

Ide to aj komplikovanejšie

Banka požaduje oficiálny príjem. Preto sa žiadateľ rozhodol pomôcť kamarátovi, ktorý by kritéria banky nespĺňal a navýšil svoju žiadosť aj o úver pre kamaráta. Do zábezpeky šiel okrem vlastného bytu aj byt kamarátovho svokra. Splátka tak bola navýšená o kamarátov podiel. Z kamaráta sa však vykľul podvodník a po krátkom čase odmietol platiť sľúbenú sumu.

Spoločný dlh = zdroj budúcich problémov

Budúci dlžník s priateľkou si plánovali spoločnú cestu životom. Najprv si vzali úver a následne sa vzali. Do pol roka však boli rozvedení a úver sa nepodelili. Zostal na krku jednému z nich.

Spoločný dlh = zdroj budúcich problémov – Ad2 – ne všetko končí zle

V čase vrcholného zaľúbenia si partneri vzali úver spoločne. Bol založený bytom rodičov partnera. No ani to nezabránilo tomu, aby ten po rozchode odmietal splácať svoju časť dlhu. Bývalá priateľka, aj keď bývala v kúpenom a nezaťaženom byte, po čase skontaktovala jeho rodičov a snažila sa vyriešiť situáciu v ich prospech.

Krátkodobé riešenie = dlhodobé problémy

Živnostník zvýšil v snahe získať výhodnejšie podmienky úveru v svojom daňovom priznaní príjmy a smerom nadol upravil výdavky. Úver bez problémov získal. No vyšší zisk, ktorý tak umelo vykázal, mu vyššími daňami a vyšším odvodovým zaťažením v ďalšom roku riadne zavaril.

Tichá domácnosť

Klient si bez vedomia manželky vzal niekoľko úverov. Tá na to prišla až pri žiadosti o úver na bývanie. Banka úver vzhľadom na podlžnosti manžela automaticky zamietla.

Banka s pamäťou slona

Klient čerpal pôžičky postupne od dvoch bánk, v oboch prípadoch mal výrazné problémy so splácaním. Aj keď dlhy oboch bánk nakoniec splatil, banky mu aj po 12 rokoch odmietli poskytnúť nový úver.

Spláca celá rodina

Klient si vzal niekoľko rôznych typov pôžičiek – bankové i nebankové, kreditné karty i lízing. Po strate zamestnania niektoré prestal splácať. Po ohlásení exekútorov začala časť dlhov splácať švagriná, postupne sa k splácaniu pridali i rodičia. Otec situáciu ťažko znášal a konca synových dlhov sa nedožil. Po otcovej smrti pôžičku pomáhala splácať staršia, ťažko chorá mama, zle sa orientujúca sa v bankovníctve. Dlh splácala poštovými poukážkami. Syn však naďalej využíval povolené prečerpanie účtu a správal sa nezodpovedne.

Poučenie z krízového vývoja:

  • do úveru vstupujte premyslene a neunáhlite sa s ním
  • pred samotným podpisom úverovej zmluvy si vezmite deň na ujasnenie si situácie
  • pred zadlžením si skúste tri mesiace simulovať zníženie rodinného rozpočtu o výšku splátky
  • ušetrené prostriedky za tieto tri mesiace si odložte ako finančnú rezervu
  • pôžičky si vždy porovnávajte a zaujímajte sa predovšetkým o výšku RPMN, alebo celkové preplatenie úveru

Autor je analytikom portálu Financnahitparada.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *