Nedeľa 21. júla. Meniny má Daniel

Keď „rozvračacov“ rozvracajú

Ak si dobre pamätám, moje prvé stretnutie s Petrom Stuchlíkom a Milanom Repkom bolo v nejakej kaviarni. Sadli sme si k oknu a jeden z nich na to miesto vyslovene upozornil. Väčšina ľudí sa totiž s nimi nechcela stretávať veľmi „na očiach“. Išlo zväčša o agentov, ktorí zvažovali zmenu sprostredkovateľskej firmy. A to poza chrbát svojich nadriadených. Spojenie „poza chrbát nadriadených“ ešte dnes niekoľkokrát použijeme.

Biznis model Fincentra bol jasný od začiatku: vyplniť medzeru na trhu vytvorením podmienok pre nespokojných poradcov. A keďže to robili vo veľkom a radi vírili hladinu, dalo by sa povedať, že rozvracali trh. Ich spôsob práce v podstate pomohol aj ostatným, keďže prinútili i tradičných hráčov zlepšiť podmienky pre svojich ľudí.

Ak vo veľkom naberáte ľudí, je jasné, že skôr či neskôr začnú niektorí aj odchádzať. Pripomeňme si napríklad väčšiu skupinu okolo regionálnych riaditeľov Jána Bušfyho a Radoslava Valka, ktorí dnes majú vlastnú firmu Sophistic Pro Finance. Tiež ju rozbiehali poza chrbát vedenia Fincentra.

Aktuálne sa medzi odchádzajúcich zaradili ešte väčšie ryby. A vyvolalo to zaslúžený záujem. Správa o odvolaní Milana Repku patrila na TREND.sk medzi najčítanejšie v danom týždni. A hoci niektoré zákulisné informácie zatiaľ nikto oficiálne nepotvrdil, aj tu sa hodí použiť spojenie, urobiť niečo poza chrbát.

Som úprimne rád, že aj napriek neprehľadnej situácii zainteresovaní nemlčia. Petr Stuchlík v rozsiahlom rozhovore odhaduje, že aj napriek odchodom sa podarí slovenskému Fincentru v tomto roku rásť. Predpokladá, že neodíde viac ako 15 percent produkcie. Hoci z druhej strany hovoria až o 30 percentách. Nuž, ako vraví každý politický komentátor bez fantázie, čas ukáže.

S Petrom sme v rozhovore diskutovali aj o tom, akú silnú úlohu zohráva pri riadení ľudí centrála a kedy dokáže prebiť aj charizmatického územného riaditeľa. A potešilo ma, že sa zamyslel aj nad tým, kto by mohol Fincentrum v budúcnosti od finančných investorov kúpiť. A či by bolo na škodu, ak by sa firma ocitla v rukách konkrétnej poisťovne.  

Ticho nie je ani Milan Repka. Ako vysvetlil v reakcii na publikovaný rozhovor, hoci bol odvolaný, výpoveď dal nakoniec sám. O svojom prínose pre Fincentrum povedal: „Ešte niekoľko hodín pred odvolaním som podpisoval zaujímavý kontrakt s ambíciou priniesť množstvo lukratívnych poradenských leadov pre našu sprostredkovateľskú sieť. (…) Bolo to krásnych 9 rokov. Veľmi ma teší, ak aspoň môj odchod umožnil zlepšenie podmienok pre poradcov Fincentra, ako to deklaruje Peter Stuchlík. Držím všetkým palce, nech sa darí!“

Ak to zhrnieme, v súčasnosti asi nie je pre Fincentrum najlepšie obdobie, aby odchádzala väčšia skupinu ľudí. No povedzme si na rovinu, vhodný čas na to asi nebude nikdy. Aktuálne sa rozpútala veľmi zaujímavá šachová partia, v ktorej sa každá strana cíti relatívne silná.

No väčšinu silných výrokov brzdia právnici v pozadí. A pomaly sa už dostávame k odpovedi na najdôležitejšiu otázku posledných dní, a to, kto bude na rošádach vo Fincentre najviac profitovať.  Snáď neprezradím žiadne tajomstvo, keď poviem, že to s najväčšou pravdepodobnosťou budú právnici.

Autor pôsobil v rokoch 2008 až 2013 na Investujeme.sk, v súčasnosti je reportérom TRENDu.

2 odpovede na “Keď „rozvračacov“ rozvracajú”

  1. Heronym píše:

    Povolenie na vykonávanie činnosti samostatného finančného agenta je jedna vec. Tá nestačí Nevyhnutné sú odborné vedomosti, odborné znalost a ľudia, ktorých ich majú a aktívne, sústavne si ich dopĺňajú! Finančné sprostredkovanie je náročná činnosť. Verím, že implementáciu IDD smernice sa natoľko sprísnia podmienky pre vykonávanie finančného sprostredkovania, že sa nám podstatne zúži počet spostredkovateľov alla Fincentrum, či Salve Finance. Do vedenia musia prísť odborníci a eticky zdatní ľudia. Múdrosť a etika slovenskému finančnému trhu chýba. Dôkazom toho sú aj dve spomínané spoločnosti. Neschopní sprostredkovatelia nebudú vykonávať túto činnosť. Vyžadovať sa bude vysoká kvalita služby a účinná ochrana spotrebiteľa. Menežéri budú musieť byť priamo zapojení do distribúcie finančných produktov. Kecanie a nafukovanie sa nie je činnosť. Príslušné orgány budú splnomocnené ukladať peňažné sankcie, ktoré budú dostatočne vysoké na to, aby vyvážili skutočný alebo možný zisk a aby boli odrádzajúce aj pre väčšie inštitúcie a ich manažérov. Porušovať povinnosti, zavádzať si vlastné pravidlá, ignorovať záväzné právne predpisy je neetické ,škodlivé a trestné. Aj v tejto oblasti jednoducho platí staré: „S krčahom sa chodí dotaľ povodu, až sa nerozbije!:

  2. Marek píše:

    To je všetko pekné, ale odbornosť je len jedným pilierom. Keď chýbajú ľudské kvality, ako čestnosť a poctivosť, stojí aj ten najväčší odborník za nič.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *