Piatok 03. júla. Meniny má Miloslav

Kedy podnikať na živnosť a kedy sa oplatí založiť s.r.o.

Dane Peter Apolen 12.07.2017 | 00:00 0 Komentárov

Rozhodujete sa medzi podnikaním na živnosť alebo prostredníctvom jednoosobovej s.r.o.? Pozreli sme sa na to túto dilemu z daňového hľadiska – pri akej hranici ročného príjmu je pre živnostníka už lepšie rozmýšľať o prechode na spoločnosť s ručením obmedzeným.

Od začiatku tohto roku je účinná novela Zákona o dani z príjmov, ktorá okrem iného zaviedla zvýšenie limitu pre uplatnenie paušálnych výdavkov pri príjmoch z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti z pôvodných 40 na 60 percent z dosiahnutých zdaniteľných príjmov. Okrem toho sa zvýšil aj ročný limit sumy paušálnych výdavkov z 5 040 na 20 000 eur. Obe tieto zmeny pomohli zatraktívniť podnikanie na živnosť. 

Mnoho podnikateľov aj napriek tomu stále váha, či je pre nich výhodnejšia živnosť alebo podnikanie prostredníctvom tzv. jednoosobovej spoločnosti s ručením obmedzeným. Z daňového pohľadu sa pri neplatcoch DPH výhodnosť jednotlivých foriem podnikania líši podľa sumy daňových výdavkov, ktoré sú schopné vygenerovať.

Pri platcoch DPH sa to rozhodnutie odvíja najmä od toho, či sa vlastník jednoosobovej spoločnosti s ručením obmedzeným rozhodne pre dobrovoľné poistenie v Sociálnej poisťovni alebo nie. Nižšie uvádzame výpočty hraníc, od ktorých je výhodnejšie vymeniť živnosť za eseročku za predpokladu, ak podnikateľ nevie vygenerovať žiadne preukázateľné výdavky na svoju podnikateľskú činnosť. 

Alternatíva A: Neplatca  DPH

Pri výbere medzi živnosťou a jednoosobovou eseročkou treba brať do úvahy najmä to, či je fyzická osoba schopná vykázať a zdokladovať dostatočné daňové výdavky. „Živnostník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty celý kalendárny rok, resp. ním je, ale iba časť kalendárneho roka, si môže uplatniť tzv. paušálne výdavky,“ upozorňuje Peter Pašek, partner spoločnosti Accace.

Ak sa jedná napríklad o fyzickú osobu, ktorá poskytuje služby a ktorá pre svoju činnosť nemusí, resp. nevie „vyprodukovať“ žiadne výdavky, hranica kedy sa pre fyzickú osobu oplatí založiť si jednoosobovú s.r.o. je približne na úrovni56 011 EUR. „Treba však upozorniť, že to viac-menej platí pre také typy podnikania, ktoré sú založené na poskytovaní cezhraničných služieb, pri ktorých príjmy resp. výnosy za ne dosiahnuté, sa nezapočítavajú do obratu na účely Zákona o DPH, ktorý je v súčasnosti na úrovni 49 790 EUR,“ dodáva P. Pašek.

Ročný príjem/výnos  

neplatca-dph

Alternatíva B: Platca DPH

Ak ide o platiteľov dane z pridanej hodnoty rozhodujúcou skutočnosťou je, či má fyzická osoba v pláne dobrovoľne sa poistiť v Sociálnej poisťovni alebo nie. 

„V situácii, ak má spoločník s.r.o. v pláne platiť len odvody do zdravotnej poisťovne ako tzv. samoplatiteľ, tak máme zato, že práve hranica ročného príjmu, od ktorej už ako živnostník musí povinne platiť odvody do Sociálnej poisťovne je sumou, kedy je z pohľadu dopadu na jeho čistý ročný príjem vhodné sa rozhodnúť pre jednoosobovú s.r.o., “ uvádza P. Pašek.

Ročný príjem/výnos  

platca-dph

Prepočet realizovala poradenská spoločnosť Accace.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *