Streda 26. február. Meniny má Viktor

Koľko nás tento rok vyjde dovolenka v zahraničí

Letná dovolenková sezóna sa už rozbehla. Rozhodli sme sa preto bližšie pozrieť na zopár zaujímavých aspektov, ktoré majú vplyv na cenu dovolenky Slovákov v zahraničí.

Je to napríklad vývoj menových kurzov. Keď totiž naša mena voči tej zahraničnej posilňuje, tovary a služby v cudzej mene sa pre nás stávajú lacnejšie, a naopak. To sa samozrejme premieta aj do ceny dovolenky.

V analýze sa pozrieme na to, či nám aktuálny kurzový vývoj v prípade obľúbených „neeurových“ destinácií hrá do karát alebo nie. Okrem toho nás bude zaujímať aj to, aká je inflácia v „dovolenkových“ krajinách a ako sa vyvíjajú ceny ropy a benzínu.

Ako sa darilo euru voči cudzím menám

Najobľúbenejšou destináciou Slovákov je hneď po domovine Chorvátsko. Pozitívnou správou pre našincov je, že kurz eura voči chorvátskej kune je aktuálne totožný s úrovňou, aká bola v rovnakom období vlaňajška. To znamená, že kurzový vývoj nám dovolenku v Chorvátsku tento rok nepredraží, ale na druhej strane ani nezlacní. Rovnako ako pred rokom by sme mali zaplatiť aj v obľúbenom Bulharsku. Aspoň z pohľadu kurzového vývoja.

 

Z hľadiska vývoja mien je situácia pre našincov podstatne priaznivejšia v krajinách ako Turecko a Tunisko. Spoločná európska mena bola začiatkom júla v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka voči tureckej líre silnejšia až o 18 percent.  Z hľadiska kurzového vývoja je tak Turecko ideálnou dovolenkovou destináciou.

V prípade tuniského dinára je euro medziročne silnejšie o vyše šesť percent. Za rovnaký objem peňazí by sme si tak v týchto krajinách mohli v súčasnosti dovoliť kúpiť viac tovarov a služieb. Rovnako aj ceny za ubytovanie v hotelových rezortoch by tak hlavne v prípade Turecka mohli byť pre našincov atraktívnejšie. Menej priaznivá je ale situácia pre dovolenkujúcich v Egypte, keďže naša mena je voči egyptskej libre zhruba o desatinu slabšia ako pred rokom.

Zatiaľ čo pred rokom bolo pre našincov výhodnou dovolenkovou destináciou aj Rusko, tak tento rok tomu už tak úplne nie je. Euro je totiž voči ruskému rubľu v porovnaní s vlaňajškom mierne slabšie o tri percentá. Rusko síce nepatrí medzi „TOP destinácie“ Slovákov, na atraktivite však postupne získava.

O niečo bližšie to však za predĺženým víkendom máme do Veľkej Británie. Voči britskej libre si euro vedie len o poznanie lepšie ako vlani, keď sa zhodnoilo o 1,3 percenta. Z dlhodobejšieho hľadiska je ale situácia pre našu menu priaznivejšia. Rozhodnutie o vystúpení Británie z EÚ „padlo“ zhruba pred tromi rokmi (jún 2016) a brexit sa odvtedy podpísal pod oslabovanie libry. Európska mena je aktuálne až o 17 percent silnejšia ako pred referendom o brexite.

Najnepriaznivejší vývoj zaznamenalo euro voči americkému doláru, oproti ktorému je v súčasnosti o vyše – 4,5 percenta slabšie ako vlani. Euru v porovnaní s jeho americkým náprotivkom nepraje hlavne roztváranie nožníc medzi menovou politikou Európskej centrálnej banky a amerického Fed-u, nakoľko v EÚ sa hlavná úroková sadzba stále drží na nulovej úrovni, zatiaľ čo Fed sadzbu zvýšil už do pásma 2,25 – 2,50 percenta. Ruku k dielu pridáva aj neistota ohľadom brexitu či spomaľovania globálnej ekonomiky.

Cenový vývoj v dovolenkových destináciách

Pri návštevách cudzích krajín je ale samozrejme potrebné brať do úvahy aj rozdielne výšky cenových hladín a vývoj inflácie. V Chorvátsku je priemerná cenová hladina približne o tri percentá nižšia ako u nás, ceny samotných potravín a nápojov sú ale naopak vyššie. Bulharsko patrí medzi najlacnejšie krajiny únie. V priemere sú tam tovary a služby až o 30 percent lacnejšie ako u nás. Aj Turecko je lacnejšou krajinou ako Slovensko a to priemerne o 23 percent.

Spomedzi krajín V4 patríme medzi krajiny s najvyššou cenovou úrovňou. V ČR sú ceny zhruba rovnaké ako u nás, v Maďarsku sú ale nižšie v priemere o desatinu a v Poľsku až o pätinu. V mnohých obľúbených dovolenkových destináciách sú však ceny výrazne vyššie ako u nás. V Grécku, Portugalsku, či v Slovinsku sú v porovnaní s nami vyššie zhruba o pätinu, v Španielsku o tretinu, v Taliansku až takmer o polovicu a vo Francúzsku dokonca o 57 percent.

Vyšší rast spotrebiteľských cien nás tiež môže nemilo prekvapiť a ceny v hoteloch či reštauráciách môžu byť výrazne vyššie, než na aké sme boli zvyknutí napríklad vlani. Nielen Slovensko, ale aj ostatné európske krajiny dosahujú teraz vyššiu infláciu ako tomu bolo minulý rok. Rast cien v krajinách EÚ ale nie je výrazný a v priemere za celú úniu sa ceny aktuálne medziročne zvýšili o 1,6 percenta.

V Chorvátsku medziročná inflácia aktuálne dosahuje len 0,9 percenta, takže je výrazne nižšia ako u nás (2,7 %). V Bulharsku je ale rast cien výraznejší, na úrovni „až“ 3,5 percenta a v susedných krajinách sa pohybuje od 2,6 percenta v Poľsku do 3,9 percenta v Maďarsku. V obľúbených európskych dovolenkových destináciách akými sú Taliansko, Španielsko, Grécko či Francúzsko sa cenový rast hýbe v rozpätí jedného až dvoch percent.

V krajinách mimo únie je však cenový rast často oveľa výraznejší. Inflácia dovolenke v Turecku príliš nepraje, keďže ceny v obchodoch sú tam totiž aktuálne až o 15 percenta vyššie ako vlani. Na dvojciferných hodnotách sa inflácia pohybuje aj v Egypte (14,1 %) a v Tunisku dosahuje úroveň 6,8 percenta.

Cenovky v zahraničí Slovákov nepotešia

V niektorých obľúbených dovolenkových destináciách sa z pohľadu inflačného vývoja musíme pripraviť na vyššie ceny v obchodoch ako vlani. Cenový rast v európskych krajinách ale nie je nijako výrazný, a teda ho na dovolenke až tak nepocítime a ceny budú zhruba rovnaké ako vlani.

V krajinách mimo únie (Turecko, Tunisko, Egypt) je ale oveľa výraznejší a inflácia často dosahuje aj dvojciferné hodnoty. Takže sumy na cenovkách v obchodoch či reštauráciách môžu byť citeľne vyššie ako počas minuloročnej letnej sezóny. V niektorých krajinách, ako napríklad v Turecku či Tunisku, bude na druhej strane silnejšie euro slovenským dovolenkárom kompenzovať vyššie ceny spôsobené infláciou. Dovolenka v Egypte bude i tak pre našincov tento rok menej výhodná ako vlani, keďže ju do istej miery môže predražiť slabšie euro aj vyššia inflácia.

Vývoj cien ropy nám tohtoročnú dovolenku v porovnaní s tou vlaňajšou príliš nepredraží. Zatiaľ čo vlani sme v takomto období „plakali“ pri tankovaní na benzínkach, tento je to niečo lepšie. Ceny ropy Brent sa vlani v júli pohybovali nad 70 dolármi hranice. V súčasnosti stojí ropa 57 dolárov.

Autorka je analytička Poštovej banky.

Jedna odpoveď na “Koľko nás tento rok vyjde dovolenka v zahraničí”

  1. Monicka píše:

    Čo z toho, že chorvátska kuna je stabilná, keď Chorváti zdražujú ceny za ubytovanie každý rok o 20 %. Katastrofa. Tento rok zas vyššie ceny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *