Utorok 24. novembra. Meniny má Emília

Koľko stojí poverčivosť? Je piatok 13.

Strach z piatka trinásteho patrí k najrozšírenejším fóbiám, ktoré v západnom svete poznáme. Zmena v správaní ovplyvnená poverčivosťou v tento deň môže svetovú ekonomiku stáť viac ako 2,5 miliardy amerických dolárov (cca. 2,2 mld. eur). V roku 2015 si piatok trinásteho užijeme až trikrát.

Poverčivosť je stará a vplyvná sila v mnohých spoločnostiach či kultúrach. Čísla, čierne mačky, štvorlístky, kominári, či rôzne sviatky ako Halloween magnetizujú veľkú časť populácie. Ľudia týmto udalostiam pripisujú abstraktné javy a nadpozemskú silu, kvôli ktorej menia svoje správanie.

Aj keď pre niektorých môže byť 13-tka šťastná, väčšina populácie je pri nej viac ako ostražitá. Mnohé mrakodrapy v USA napríklad nemajú podlažie číslo 13, namiesto ktorého sa objavuje 12A, alebo je toto podlažie jednoducho vynechané. Z ekonomického hľadiska stojí za piatkom trinásteho strata biznis aktivity, spôsobenej strachom ľudí podnikať, ísť do práce, obchodovať, či napríklad aj lietať. Ceny leteniek sú v tento deň už tradične podstatne lacnejšie, ako po iné piatky .

Podľa Národného inštitútu mentálneho zdravia trpí v USA obsedantne kompulzívnou poruchou správania (OCD) 1 z 100 ľudí, čo je 2 až 3 milióny ľudí. Fóbia z piatka trinásteho (Paraskevidekatriafóbia), ktorá je jednou z najrozšírenejších fóbií, sa dotýka 17 až 21 miliónov Američanov. V roku 2004 centrum pre stresový manažment a fóbie (Stress Management Centrer and Phobia Institute v Asheville, Severná Karolína) odhadlo, že táto fóbia v deň piatka trinásteho americkú ekonomiku stojí 800 až 900 miliónov dolárov.

Ak 5,4 až 6,6 percenta Američanov trpí strachom z piatka trinásteho, v západnom svete, kde je kultúra takmer totožná, tento strach môže postihovať až 70 miliónov ľudí a svetovú ekonomiku tento deň môže stáť vyše 2,5 miliardy dolárov (2,2 mld. eur). Svojim spôsobom, jediní, ktorí profitujú z piatka trinásteho sú tí, čo predávajú amulety, ružence, či rôzne doplnky pre šťastie.

Správanie ľudí v piatok trinásteho je omnoho obozretnejšie aj na finančných trhoch. Tento deň prináša u investorov odchýlky v objemoch či v spôsoboch obchodovania. Keď sa pozrieme na index S&P 500 od roku 1928 až po 2013, počas 148 piatkov trinásteho sa priemerný výnos z tohto indexu tvorí 0,011 percenta. Síce sa jedná o pozitívne číslo, no v normálny piatok priemerný zisk predstavoval podstatne viac, a to 0,02 percenta.

Strach z piatka trinásteho je moderným strachom, ktorý sa v 20. storočí „teší obľube“ vďaka populárnej kultúre. Napriek tomu zmienky o 13-tke ako nešťastnom čísle a piatku ako nešťastnom dni v literatúre siahajú ku Gioachinovi Rossinimu, ktorý paradoxne zomrel 13. novembra 1868. Tento rok pripadá piatok trinásteho dokonca na deň, kedy je spln mesiaca. To sa naposledy udialo 13 októbra 2000.

Strach z čísla trinásť (triskaidekafóbia) je vo svete až nadmieru rozšírený 

  • mnoho nemocníc nemá izbu s číslom 13
  • množstvo leteckých spoločností nemá na svojich lietadlách číslo 13 (napr. Air France, KLM či United Airlines) a škótske letiská nemajú bránu (gate) s číslom 13
  • Formula 1 nemá monopost s číslom 13
  • talianska lotéria vynecháva v žrebovaní číslo 13
  • medzi tých, čo trpeli triskaidekafóbiou patrili Napoleon, Frankiln D. Roosevelt či Mark Twain 
Rudof Vrábel, analytik J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial