Stvrtok 27. február. Meniny má Alexander

Koľko zarábajú šéfovia bánk v USA a v Číne?

Banky Daniel Kuchta 07.09.2012 | 00:00 0 Komentárov

Sú americkí šéfovia bánk lepší ako čínski? Podľa výšky odmien by bola odpoveď na túto otázku vcelku jednoznačná. Áno, sú oveľa, oveľa lepší. Podľa výsledkov najväčších bánk v oboch krajinách by bola odpoveď skôr opačná. Nepomer medzi výsledkami a odmenami je tak do očí bijúci, že určite stojí za zmienku.

Server Bloomberg (a následne aj Zero Hedge) prišiel s článkom, v ktorom porovnával odmeny šéfov najväčších bánk v USA a v Číne. Je dobré pripomenúť, že medzi oboma krajinami a ich bankovými systémami panujú veľké rozdiely, ale v systéme odmeňovania existuje nepomer tak zásadný, že stojí za zamyslenie.

Šéf najväčšej americkej banky JP Morgan Chase & Co. Jamie Dimon si v minulom roku zarobil na plate, odmenách a akciových bonusoch pekných 23 miliónov dolárov. Šéf najziskovejšej banky na svete, čínskej Industrial & Commercial Bank of China Ltd. Jiang Jianqing  si zarobil 308-tisíc dolárov. Nie, to nie je chyba, rozdiel medzi odmenami dvoch bankárov, ktorí majú pod dohľadom dve z najvplyvnejších bánk vo svojich regiónoch, je viac ako 22 miliónov dolárov.

Šéf čínskej banky, ktorej zisk bol len v poslednom kvartáli takmer dvojnásobný oproti jej americkému rivalovi (9,63 miliardy dolárov oproti 4,96 miliardy dolárov), si zarobil za rok len niečo viac ako jedno percento odmeny svojho amerického kolegu. Počty o tom, kto sa ako vyplatil svojmu zamestnávateľovi, sú tiež veľmi zaujímavé. Za každú miliardu zisku vyplatila americká banka svojmu šéfovi 1,21 milióna dolárov. Čínska banka za každú miliardu zisku vyplatila svojmu šéfovi neskutočných 9 400 dolárov. Je len otázkou, či je Dimon tak dobrý, alebo Jianging tak zlý pri vyjednávaní o svojich príjmoch pri podpisovaní zmluvy so štátom vlastnenou bankou. V každom prípade by si štátne firmy u nás mohli od svojho čínskeho kolegu vziať príklad.

Obrovské odmeny šéfa JPM sú výsmechom jeho čínskemu kolegovi ešte aj v inom smere. JP Morgan sa totiž v poslednej dobe potáca od jedného problému k druhému. Jedným z najznámejších je aféra okolo sadzby LIBOR, v ktorej JP Morgan hrá nemalú rolu, a ktorá bude pre banku znamenať v budúcnosti nemalú pokutu, ak sa prípad podarí doviesť žalobcom do zdarného konca. Potom je tu strata úctyhodných 4,4 miliardy dolárov z nevydarených obchodov s derivátmi, známa ako „London Whale Fiasco“. A v neposlednom rade, JP Morgan hrala významnú úlohu aj v prípade stratených peňazí klientov skrachovaného obchodníka s cennými papiermi MF Global. Šéf takejto spoločnosti za minulý rok zarobil 23 miliónov dolárov. Takmer tretina odmeny pre Jiang Jianqinga navyše nie je splatná ihneď, ale bude mu vyplatená v nasledujúcich troch rokoch, v závislosti na jeho výkonoch a výsledkoch banky.

V minulosti boli vysoké odmeny ospravedlňovanie vysokým vzdelaním a odbornosťou šéfov spoločností. Firmy z každého odboru, banky nevynímajúc, sa snažia svoje chytré hlavy vo svojich spoločnostiach udržať stoj čo stoj a ponúkajú im vysoké platy, rôzne výhody a samozrejme výkonnostné odmeny. Odmeny v amerických bankách ale ukazujú, kde až môže honba za nadštandardnými odmenami a výhodami pre šéfov zájsť.

Už to vôbec nie je o odborníkoch na svojich miestach, ktorých skúsenosti a znalosti by zarábali svojim spoločnostiam veľké peniaze, za čo by boli po práve odmenení. Už to dokonca nie je ani o morálnom hazarde, ktorý bol považovaný za dôvod, kedy sa bankári snažili dosahovať čo najlepšie výsledky za každú cenu, aby dosiahli na výkonnostné bonusy. Je to o nekonečnej chamtivosti a zle nastavenom systéme, kedy odmenu dostane každý neschopák, ktorý sa ocitne na dobre platenom mieste. Je teda otázkou, či urobili súdruhovia z Číny niekde chybu, alebo sú majitelia amerických bánk skutočne tak zúfalí, že musia platiť milióny každému amatérovi, ktorý sa ocitne na čele ich bánk.

Článok vyšiel na Investujeme.cz, ilustračné foto: sxc.hu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *