Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Komoditné trhy sú prvou obeťou obchodnej vojny

Investície Redakcia 09.07.2018 | 00:00 0 Komentárov

Na trhoch s komoditami dochádza v posledných mesiacoch k otrasom. Niektoré sú spôsobené vidinou obchodných vojen, iné sankciami, či rôznymi politickými problémami. Komoditní obchodníci tak nevedia, akým smerom sa trh nabudúce vydá.

Najväčšie rizikom pre komodity aktuálne predstavuje možné vyhrotenie situácie v svetovej politike a medzinárodnom obchode. Protekcionizmus a následné odvetné opatrenia svetovej ekonomike určite nepomáhajú, no samotnému trhu s komoditami z colných zoznamov evidentne škodia.

Už ohranou pesničkou je oceľ a hliník. Otáznik teraz visí napr. aj nad sójovými bôbmi, ktoré sú hlavným americkým poľnohospodárskym artiklom, ktorý sa exportuje do Číny, a ktoré sa môžu každý deň objaviť na zozname čínskych ciel. Napätá situácia je aj u pšenice alebo pomarančovej šťavy. Práve komodity budú ruka v ruke s akciami firiem, ktoré ich ťažia a spracúvajú, tými aktívami, ktoré obchodnú vojnu pocítia v prvom rade.

Ďalšie významné riziko nie je ani tak v svetovom trhu, ale tlie v samotnej Číne. Hoci si to druhá najväčšia svetová ekonomika, ktorá je na medzinárodnom obchode životne závislá, nechce pripustiť, colné prestrelky a obchodné útoky ju poškodzujú viac ako USA a môžu v konečnom dôsledku viesť k jej poklesu. Toto spomalenie dopytu po elektronike, strojoch alebo automobiloch, by malo nevyhnutne za následok zníženiu dopytu po využívaných komoditách.

Sankcie môžu zamiešať kartami

U surovín ako hliník alebo nikel, ale najmä ropa, vstupujú do hry aj sankcie. Ich vplyv je štandardne len krátkodobý, no všetci na trhu sú dnes už tak neprirodzene napätí, a očakávajú čo sa stane, že hocijaký politický krok môže spustiť nepredvídateľné reakcie.

V posledných týždňoch sa objavujú hlasy hovoriace o tom, že sankcie tak úplne nefungujú, ako sa zamýšľalo. Niektoré európske krajiny by preto rady od tých protiruských pomaly upustili a na Ukrajinu ich ani neuplatnili. Európa však je pod tlakom USA, ktoré majú na sankcie dostatočne jednoznačný názor.

USA lobujú za nižšie ceny ropy

Ropa je dlhodobo najčastejšie skloňovanou komoditou, aj keď dnes jej šliape na päty oceľ a hliník. Ropný kartel OPEC, Spojené štáty americké alebo Saudská Arábia majú na častých cenových výkyvoch čierneho zlata najväčší podiel. Nie je tomu ani 14 dní, keď OPEC, najmä na výzvu USA, súhlasil s miernym navýšením ťažby. Členské krajiny sa dohodli, že budú ťažiť o jeden milión barelov denne viac. V skutočnosti však bude, vzhľadom na kapacity jednotlivých členov kartelu, skutočné zvýšenie podstatne menšie. Odhaduje sa na úrovni 600 tisíc barelov denne.

Američania sa totiž boja, že drahšia ropa by zastavila ich ekonomický rast a ekonomické úspechy vlády Donalda Trumpa by sa pri drahšom benzíne predávali verejnosti ťažšie. Za rok ceny pohonných látok v USA vzrástli o takmer tretinu. V snahe upokojiť svojich voličov americká administratíva pracuje na riešení zo všetkých síl.

Ďalšia výzva preto na seba nenechala dlho čakať. Tentokrát nesmerovala k celému kartelu, ale neoficiálnemu lídrovi – k Saudskej Arábii. USA požiadali o ďalšie zvýšenie ťažby o jeden milióny barelov denne, čím by sa na ropnom trhu malo podariť dosiahnuť rovnováhu a zastaviť rast cien. Ak Saudská Arábia žiadosti vyhovie, priblíži sa k maximu svojich výrobných možností, ktoré sa odhadujú na približne 12 miliónov barelov denne.

Ropu z Iránu nebrať

K značne krkolomnej situácii na petrochemickom trhu prispieva aj otáznik, ktorý visí nad iránskou ropou. O tú by na trhu záujem bol, no odberatelia sa boja reakcie spojených štátov. Tie totiž odporučili „spojencom“, aby ropu z Iránu neodoberali, inak budú čeliť americkým sankciám.

Ďalej tu je stále sa prehlbujúca kríza vo Venezuele, ktorá má oficiálne najväčšie zásoby ropy na svete. Nedokáže ich však využiť, takže v júni sa paradoxne po prvý krát stala čistým dovozcom ropy, dovoz teda prevýšil hodnotu vývozu.

Pri hľadaní novej trhovej rovnováhy tak bude mať najväčšie slovo Saudská Arábia. Ak sa jej podarí zvýšiť svoj podiel na svetovom obchode s ropou, jej cena môže opäť klesnú pod hranicu, ktorá nabáda k vyššej aktivite amerických ťažiarov bridlicovej ropy.

Neistota v hlavách

Obchodníci tak dnes na komoditnom trhu nemajú predstavu o tom, ako sa majú pozerať na novú obchodnú stratégiu USA. Nejednoznačné signály a ekonomické neopodstatnené riešenie zasievajú do myslí burzových hráčov nepokoj. Každá hláška D. Trumpa môže spôsobiť cenový šok.

Nikto totiž nevie, čo sa stane ďalšou politickou agendou americkej administratívy, ktorá by vyhnala cenu príslušnej komodity nahor alebo zničila existujúce obchodné vzťahy, čo by naopak viedlo k poklesu ceny.

Zdroj: Analytický tím Fincentra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *