Streda 22. mája. Meniny má Júlia, Juliána

Komoditní obchodníci obsadili čelné priečky počas prvého týždňa investičnej súťaže

Súťaž Kamil Boros 13.10.2009 | 00:00 0 Komentárov

Prvý súťažný týždeň investičnej súťaže X-Trade Brokers Cup priniesol mimoriadnu volatilitu na komoditných trhoch, čo využili aj súťažiaci k dosahovaniu vysokých ziskov. Prinášame vám prehľad prvého súťažného týždňa a mená výhercov týždňových cien.

Súťažiaci v investičnej súťaži X-Trade Brokers Cup 2009 majú za sebou prvý súťažný týždeň, počas ktorého mali možnosť na vlastnej koži pocítiť volatilitu na finančných trhoch. Najväčšie zisky priniesli súťažiacim komoditné trhy, ktoré sú rizikovejšie avšak oproti ostatným trhom aj viac volatilné. To zistili aj naši súťažiaci, ktorí realizovali až 40 % všetkých obchodov práve na komoditách. Najobľúbenejšími boli ropa a zlato s podielmi 13,81 %, resp. 10,23 %.

Obe tieto komodity ponúkli v minulom týždni slušné obchodné príležitosti, keď cena ropy vzrástla o 4 % a cena zlata dokonca o 4,6 % na nové historické maxima. Nielen zlato a ropu, ale aj ostatné komodity podporil oslabujúci dolár, ktorý sa dostal pod predajný tlak aj vďaka tajnej schôdzke niektorých geopoliticky významných krajín ohľadom hľadania alternatív k obchodovaniu ropy v dolároch. Jednou z alternatív je údajne aj kôš aktív, v ktorom by malo figurovať aj zlato, v prípade realizácie takejto možnosti by pravdepodobne vzrástli zlaté rezervy v centrálnych bankách a ponuka zlata na svetových trhoch by klesla. Práve tento fakt poskytol nákupný impulz najmä pre tých obchodníkov, ktorí v očakávaní, že súčasné bezprecedentné tlačenie peňazí v popredných svetových ekonomikách vyústi do vysokej inflácie, vidia skutočnú hodnotu zlata oveľa vyššie než je v súčasnosti.

Aj napriek tejto mimoriadnej volatilite v cenách zlata a vysokému počtu obchodov sa umiestnil najlepší obchod so zlatom až v šiestej desiatke absolútnych ziskov. Na čele tabuľky sú iné komodity, najlepšie obchody sa súťažiacim podarilo realizovať na zemnom plyne a cukri. Volatilitu pred a po zverejnení výsledkov amerických zásob plynu vo štvrtok využil súťažiaci, ktorý v predajnej pozícii pred zverejnením zásob zarobil takmer 35 tis. eur a po ich zverejnení a následnej zmene trendu v nákupnej pozícii takmer 32 tis. eur. Vyše desaťpercentný pokles ceny cukru v minulom týždni po správach o rastúcej produkcii a zlepšujúcom sa počasí v Brazílii a Indii využilo hneď niekoľko súťažiacich, keď sa v desiatke najlepších obchodov nachádza až šesť realizovaných v predajnej pozícii na cukry.

Zisky v ostatných kategóriách boli podstatne nižšie, keďže menové a akciové trhy volatilitu tých komoditných nedosahujú a sú skôr vhodnejšie na opatrnejšie obchodovanie. Ani to však neodradilo obchodníkov od menových párov, na ktorých bol realizovaný takmer každý druhý obchod, najviac samozrejme na euro-dolári, ktorý je s podielom viac ako 20 % jednoznačne najobľúbenejším nástrojom.

 

Aj napriek tomu, že podiel žien na celkovom počte súťažiacich je len o niečo menej ako 17 %, na čele poradia je po prvom týždni žena, pani Zuzana Holienčinová so zhodnotením 808,43 % a ako najlepšia Slovenka tak získava multimediálne zariadenie HTC. Rovnakú cenu za najlepšie investujúceho Slováka si za zhodnotenie 669 % odnesie Vladimír Barcík. V Českej republike získali ceny za zhodnotenie 724 % a 576 % pán Ladislav Hrubý a pani Věra Pajková. Pripomíname že najlepší súťažiaci vôbec, ktorý dosiahne najvyššieho zhodnotenia počas celého októbra, odíde na novom Porsche Cayman.

Prihlásiť sa do súťaže stále môžu aj ďalší investovaniachtiví záujemcovia na stránke www.xtb.sk, kde nájdu aj ďalšie podrobnosti k súťaži. Veľa šťastia a pozitívne trendy praje v ďalšom priebehu súťažiacim spoločnosť X-Trade Brokers.

Zúčastníte sa súťaže?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *