Streda 19. septembra. Meniny má Konštantín

Komodity: Ako sa investori popálili na zemnom plyne

Najväčší ETF fond na svete v sektore energií United States Natural Gas (UNG), ktorého aktíva v súčasnosti dosahujú úroveň okolo 4,2 mld. USD je pravdepodobne na konci „výslnia“. Cieľom fondu UNG bolo kopírovať výkonnosť ceny zemného plynu Henry hub obchodovaného na burze NYMEX v New Yorku.

Ani dobrá myšlienka nemusí znamenať zisk

Mnohí investori do tohto ETF fondu nalievali počas minulého roku peniaze s nádejou vysokých ziskov, ktoré sa však vo väčšine prípadov nenaplnili. Keďže ceny energií zaznamenali z maxím z leta 2008 prudký prepad, investícia do ETF fondu United States Natural Gas sa javila mnohým investorom ako veľmi lákavá.

Navyše ďalší fakt, ktorý hovoril v prospech ETF fondu UNG bol ten, že ropa sa po prudkom prepade odrazila nahor už začiatkom marca 2009. V tej dobe si mnoho investorov pochopiteľne myslelo, že vývoj ceny ropy bude nasledovať aj zemný plyn, a teda že odraz smerom nahor v prípade zemného plynu Henry hub obchodovaného na burze v New Yorku je za dverami. V prospech takejto úvahy hovorila jasne korelácia, ktorá bola v tej dobe veľmi vysoká (viď graf 1).

Vývoj ceny zemného plynu prekvapil investorov

Realita však bola v porovnaní s očakávaniami žiaľ odlišná. Cena zemného plynu prepadala aj naďalej, a teda korelácia medzi vývojom ceny ropy a zemného plynu bola narušená. Stávky na zemný plyn prostredníctvom ETF fondu UNG aj napriek tomu narastali, investori totiž verili v skorý odraz.

V marci 2009 sa aktíva tohto fondu pohybovali na úrovni okolo 800 mil. USD a v septembri 2009 dosiahli dokonca úroveň 4,5 mld. USD. Navyše cena zemného plynu počas tohto obdobia prepadla o takmer 40% (v marci 2009 sa cena futures kontraktu zemného plynu Henry hub pohybovala na úrovniach okolo 4 USD za milión britských termálnych jednotiek, v septembri 2009 prepadla pod úroveň 2,50 USD za milión britských termálnych jednotiek), čo znamená, že záujem o UNG narastal naozaj veľmi výrazne a to aj napriek pokračujúcemu prepadu ceny zemného plynu.

Podiel UNG prepadal ďalej aj napriek rastu ceny zemného plynu

Hoci zemný plyn Henry hub sa s blížiacou sa zimou odrazil smerom nahor (zemný plyn je komoditou s vysokou sezónnosťou), čo investori predpokladali správne, podiely vo fonde United States Natural Gas aj naďalej klesali (viď priložený graf…). Biela línia znázorňuje vývoj ceny zemného plynu (kontunuálny futures kontrakt zemného plynu Henry hub), oranžová línia znázorňuje vývoj ceny podielu ETF fondu United States Natural Gas (UNG).

Zaiste sa teraz pýtate, prečo tomu tak bolo? Čo sa vlastne stalo, prečo cena zemného plynu zaznamenala odraz a UNG klesal ďalej? Odpoveď je jednoduchá. Investori doplatili na vysoké contango na trhu a na to, že fond UNG prerástol trh so zemným plynom. Svoje aktíva musel s prílevom nového kapitálu diverzifikovať. Neinvestoval a ani v súčasnosti už neinvestuje iba do futures kontraktov zemného plynu Henry hub, ale na rad prišli aj iné deriváty, najskôr finančný a nie fyzický futures kontrakt tohto zemného plynu a neskôr aj swap obchodovaný na burze ICE.

Pri jednom z rolovaní futures kontraktov bol spread medzi futures kontraktmi viac ako 20% (viď graf 2), čo znamená výrazné navýšenie nákladov fondu a veľmi výrazný pokles výnosnosti. Na priloženom obrázku je znázornený vývoj ceny kontinuálneho futures kontraktu zemného plynu Henry hub, zvýraznené sú obrovské spready, na ktoré UNG a investori najviac doplatili. Ako vidno, predovšetkým zo spomínaných dôvodov sa výkonnosť ETF fondu od výkonnosti futures kontraktov začala veľmi výrazne líšiť.

V neprospech investorov hral aj fakt prepadávajúcej sa ekonomiky a pokles spotreby zemného plynu, ktorý bol podstatne výraznejší v porovnaní s poklesom spotreby ropy. Ropa je totiž komoditou globálnou, pričom zemný plyn je v súčasnosti ešte stále regionálnou komoditou, ajkeď jeho skvapalňovanie napovedá tomu, že charakter postupne z regionálnej komodity na globálnu mení. Korelácia tak medzi týmito dvomi fundamentálne výrazne odlišnými komoditami nemusí byť vôbec taká výrazná ako tomu bolo v mesiacoch počas rokov 2007, 2008, čo sa potvrdilo v minulom roku (2009). Došlo k rozviazaniu vysoko pozitívnej korelácie medzi cenou zemného plynu Henry hub a cenou ropy West Texas Intermediate.

UNG sklamal, investori odchádzajú

Rozprávka o UNG je tak s najväčšou pravdepodobnosťou na konci prvého „výslnia“, a to či príde niekedy aj ďalšie, alebo prednosť dostanú iné produkty rozhodnú samotní investori. Fakt je však ten, že tí, ktorí doteraz verili ETF fondu UNG, v posledných dňoch začali podiely predávať, keďže koniec zimy sa blíži a súčasné ceny môžu byť poslednou príležitosťou predaja podielov UNG pri relatívne dobrých cenách. Predpovede meteorológov o chladných dňoch cenu zemného plynu vytiahli nahor, čo je aj pre podiely UNG v súčasnosti prospešné.

Počas posledných 2 dní (4. a 5. február 2010) UNG odkúpil naspäť približne 20 miliónov podielov, čo predstavuje v percentuálnom vyjadrení približne 4,4% zo všetkých emitovaných podielov. Navyše nemožno vylúčiť pokračovanie v silných odpredajoch podielov zo strany investorov, tie by mohli pokračovať pokojne aj v nasledujúcich dňoch, resp. týždňoch.

Fond doplatil na svoju popularitu

Z ETF produktu UNG sa vďaka obrovskej popularite stal produkt diametrálne odlišný v porovnaní s pôvodnými cieľmi, a tak v neho investori strácajú dôveru a podiely odpredávajú. Po zime, resp. ešte počas nej s jej blížiacim sa koncom sa očakáva pokles ceny zemného plynu, čo by podľa logiky malo nadol stiahnuť aj cenu podielu UNG. S odpredávaním podielov a s poklesom popularity UNG by sa podľa môjho názoru mohol z UNG stať opäť lepší produkt v porovnaní so súčasnosťou, keď by už na svoju veľkosť nemusel toľko doplácať. Svoje aktíva by totiž nemusel toľko diverzifikovať do OTC derivátov, burzových kontraktov či aktív, čo by znamenalo presnejšie kopírovanie výkonnosti ceny zemného plynu Henry hub.

Zároveň by sa tak tento fond priblížil k pôvodnému cieľu a teda pre mnohých investorov by mohol byť opäť atraktívnym. V histórii však už bude mať svoje meno UNG poznačené rokmi 2008 a 2009 a v súčasnosti, keď vznikajú nové ETF fondy naviazané aj na zemný plyn Henry hub s odlišnou stratégiu (pre sezónnu komoditu akou je zemný plyn vhodnejšou), je možne, že UNG rýchlo zapadne prachom…

Autor je analytik CI Komodity.

Obchodujete s komoditami?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *